20 Haziran 2004 Pazar 00:00
Erdoğan, Müslümanları avlamaya çalışıyor
Bağımsız Türkiye Partisi MYK üyesi Mehmet Emin Koç, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, G?8 zirvesinde işgalci Başkan Bush'un Büyük Ortadoğu Projesi'nin "bölgesel taşeronu" olarak yer almasını sindirmekte zorlanan ve AKP'den desteğini çekmeyi hızlandıran muhafazakar tabanı, "Ilımlı İslam yoktur" türünden beyanatlarla yeniden avlamaya çalıştığına dikkat çekti.

İKÖ'ye BOP gölgesi düştü

Erdoğan'nın Chicago'daki panelde görüldüğü üzere "Ilımlı İslam yoktur" türünden kendince "tezkiye restleri" çekmeye çalıştığı esnada, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliğine BOP çerçevesinde bölgenin "içerden demokratik dönüşüm"ünü sağlayacak "uygun?ılımlı aday"ını arz ettiğini belirten BTP MYK üyesi Koç, "AKP, bu bağlamda hem BOP adına, hem de kendi misyonu adına umduğuna erişti; Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu İKÖ Genel Sekreterliğine seçildi. Kartel medyası başta olmak üzere AB'ci?ABD'ci, yeni adıyla BOP'çu kalemşörler, BOP namına bu gelişmeden son derece memnun kaldılar" şeklinde konuştu.

Dışişleri Baka~|~nı Abdullah Gül'ün İKÖ seçimlerinden sonra sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada verdiği tepkinin AKP'nin bu bölgesel misyonu ve Başkan Bush'un BOP'u çerçevesinde olduğuna dikkat çeken BTP MYK üyesi Koç, "Bakan Gül'ün seçim sonrası, 'Bu demokrasinin göstergesi. Reformlardan bahsediyorduk, başladı bile' şeklindeki açıklamasının da anlamı budur" dedi.

Koç, Başbakan Erdoğan'ın Chicago'daki 'tezkiye çıkışı'nı boşa çıkartacak biçimde İKÖ konferansına ve sonuç bildirgesine 'ılımlı?aydınlanmış İslam' mesajının sindirildiğine dikkat çekti.

"Ülkede kaç Hıristiyan var ki, her tarafa kilise kondurdun?"

BTP MYK üyesi Koç, Başbakan Erdoğan'ın kaybettiği tabana yönelik benzer bir manevrayı "kiliseler açmak" hususunda önceki gün Hollanda'da yaptığını belirtti.

Milletimizin, kiliseler ve kilise evler açılmasını hızlandıran AKP'ye yönelik eleştirilerine Başbakan Erdoğan'ın Hollanda'dan cevap yetiştirdiğini belirten BTP MYK üyesi Mehmet Emin Koç, Başbakan Erdoğan'ın "Eğer Almanya ve Hollanda'ya bakarsan, niye müsaade ettiğimizi görürsün. Almanya, Hollanda ve Avrupa ülkelerinde Türk vatandaşlarına 500 bin mescit hakkı verilmiş. Sen de aynısını yapacaksın ki, inançlara ve adalete saygılı olacaksın. Hep bana hep bana olmaz. Keser gibi hep bana değil, testere gibi mantığı olmalı" şeklindeki izahının vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü bağlamında tam bir vahamet arz ettiğini söyledi.

BTP MYK üyesi Koç "Avrupa'da 500 bin mescit açma hakkı verilmiş, tamam; kime verilmiş? 5 milyonu aşkın sadece Müslüman Türk var Avrupa da. Türkiye'de kaç tane azınlık, kaç tane Hristiyan var ki, İmar yasası değişikliği ile her apartmanın altını "kilise ev"e çevirdiniz sayın Erdoğan? Mustafa Kemal Atatürk, bu işi Lozan'da halletmiş, yeni bir tane dahi kilise açılmasına izin vermemiş, Ruhban okulunu açtırmamıştı. Siz nereden çıkarttınız bu kilise açma işlerini? Lozan'ın ilgili maddelerini dahi gözardı ederek mukaddes vatanın her yanında mantar gibi kilise türettiniz? Rize'de kaç tane azınlık, kaç tane Hristiyan var ki, kilise ve kilise evler açtırdınız? Trabzon'da, Giresun'da, Ordu'da, Gümüşhane'de, Konya'da, Kayseri'de, Sivas'ta, İstanbul'da, Ankara'da, Kahramanmaraş'ta, Şanlıurfa'da, 81 vilayette kaç tane azınlık vatandaşımız, kaç tane Hristiyan var, kaç tane kiliseye ihtiyaç var ki, her tarafa kiliseler ve kilise evler kondurdunuz? Kişi başına kaç tane kilise veya kilise ev düşüyor, biz hesap edin bakalım... Bu, neslimizi Hrıstiyanlığa sürüklemektir. Bunun hesabını, öyle mantık oyunlarıyla vereceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz sayın Erdoğan. Bu hesap yanlış, bu mantık çürük; kendi ifadenizle bu 'testere mantığı' mukaddes vatanı biçiyor, aziz milletimizi parçalıyor, milli bütünlüğümüzün de teminatı olan mukaddes İslam'ı kesiyor. Bu mu sizin İslam dünyasını dönüştüreceğiniz 'yeni ılımlı adres'; BOP adresiniz bu mu?" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.