05 Haziran 2005 Pazar 00:00
Erdoğan teslimiyet politikasını savundu

Başbakan Erdoğan Kıbrıs konusunda Rum ve Yunan tezlerine teslim olma politikasının doğru olduğunu savundu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Kıbrıs politikasını savunarak, "Mevcut politikayı sürdürseydik, Lübnan ile Suriye arasındaki durumda olurduk" dedi.
Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte, Siirtliler Dayanışma Vakfı tarafından, Ankara'da düzenlenen Siirtliler Gecesi'ne katıldı.
Başbakan Erdoğan, gecedeki konuşmasında, hükümetin, Kıbrıs politikasını savunarak, Kıbrıs'la ilgili mevcut politikalardan vazgeçilmesinin, Türkiye'yi, Lübnan ve Suriye'nin durumuna düşmekten kurtardığını söyledi.
Erdoğan, "Birileri gelir dayatır, 'Kıbrıs'tan çıkın' derdi. Bir yere kadar dayanır, ondan sonra kuzu kuzu çıkardık" dedi. Başbakan Erdoğan, bugüne dek çekilen sıkıntıların, böylece aşıldığını ve böylece de aşılacağını dile getirdi.
Meclis araçları dünyayı her yıl 79 kere turluyor
TBMM'de toplam 174 resmi aracın bulunduğu ve bunların 22. Dönem içerisinde yıllık ortalama 3 milyon 166 bin 317 km yol katettiği öğrenildi

Bu mesafe ise dünyanın etrafında 79 tur atılmasına denk düşüyor.
TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, konuyla ilgili olarak Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in soru önergesini yanıtladı. TBMM'nin 174 resmi aracı bulunduğunu belirten Alptekin, bunların; 3 tanesinin Meclis başkanına, 14'ünün Başkanlık Divani üyelerine, 8'inin parti gruplarına, 17'sinin ihtisas komusyonu başkanlarına, 5'inin Meclis eski başkanlarına, bir tanesinin de denetçi ve Genel Sekreterlikte görevlendirildiğini bildirdi. Geri kalan araçlar ise aralarında Muhafız ve Tabur Komutanlığının da bulunduğu çeşitli birim ve hizmetlere tahsis edilmiş durumda.
4 kere aya gidiş geliş yapılırdı
Alptekin'in verdiği bilgilere göre söz konusu 174 araç 22. dönem bir ve ikinci yasama yılları içerisinde toplam 6
milyon 332 bin 635 km yol kat etti. Bu ise yıllık ortalama 3 milyon 166 bin 317.5 km'ye denk düşüyor. Bu rakam da ayla dünya arasındaki uzaklığın ortalama 385 bin kilometre olduğu düşünüldüğünde 4 kere aya gidip gelmeye denk düşüyor. Ya da dünyanın çevresinin yaklaşık 40 bin kilometre olduğu düşünüldüğünde TBMM araçları yılda ortalama 79 kez dünyayı turlamış oluyor.
İki yılda 2.5 milyon YTL'lik
bakım?yakıt gideri
TBMM Başkanvekili Alptekin araçlar için iki yasama yılında yakıt?yağ ve bakım masrafı olarak toplam, 2 milyon 492 bin 410,17 YTL harcandığını da bildirdi. Bu miktarın 2 milyon 824,39 YTL'sini yakıt?yağ gideri, 491 bin 585,78 YTL'sini ise bakım masrafı oluşturuyor.
YÖK'ten üniversitelere öğrenci affı yazısı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelere, "öğrenci affı" kanununda öngörülen düzenlemelerin nasıl uygulanacağına ilişkin yazı gönderdi.
TBMM'den Mart ayında çıkan kanunun uygulama esaslarının saptanması amacıyla YÖK'te oluşturulan komisyon, çalışmalarını tamamladı ve oluşturulan esaslar birer yazıyla üniversitelere bildirildi.
Buna göre, söz konusu kanundan, 29 Haziran 2000 ile 18 Mart 2005 tarihleri arasında her ne sebeple olursa olsun devam ettikleri öğretim kurumuyla ilişiği kesilen ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki tüm öğrenciler ile kendi isteğiyle okuldan ayrılanlar yararlanabilecekler.
Kanunun getirdiği haklardan yararlanmak üzere başvuranlar, öğrenim ücreti veya harcını yatırmak suretiyle ilgili yükseköğretim kurumunca kayıtlarının yapıldığı anda "öğrencilik statüsü"nü kazanmış olacaklar. Öğrencilik statüsü ve sıfatı, tanınan 3 sınav hakkı sonucunda başarısızlığın tespit edildiği anda ortadan kalkacak. Sadece devamsızlık nedeniyle değil, sınavdaki başarısızlıkları nedeniyle ilişiği kesilenler dahil olmak üzere, kanundan yararlanmak için başvuruda bulunan tüm öğrenciler ancak başarısız olunan dersin durumuna göre bir yarıyıl veya tam yıl derse devam ettikten sonra kanunun tanıdığı sınav hakkından yararlanacaklar.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100