14 Haziran 2009 Pazar 00:00
Ergenekon'da 4 tahliye
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Mete Yalazangil, Mehmet Adnan Akfırat, Ali Kutlu ve Murat Çağlar'ın, dosya kapsamı, delil durumu, sevk maddeleri ve suç vasıflarının değişme ihtimalini dikkate alarak, tahliyelerini kararlaştırdı. ~|~

 

Mahkeme heyeti, duruşmanın, heyetin yıllık izne ayrılacak olması, yargılanmasına başlanacak olan bu dosyayla birleştirme talepli "Ergenekon" soruşturmasının ikinci iddianamesine ilişkin dosyanın inceleme ve işlemleri dikkate alınarak, zorunlu olarak 3 Ağustos Pazartesi günü saat 09.30'a bırakılmasına karar verdi.

Dosyaların birleştirilme kararı gelecek oturumda
Ergenekon davasına bakan mahkeme heyeti, Danıştay'a saldırı dava dosyasının birleştirilme talebiyle gönderildiğini ve bu yöndeki kararın gelecek oturumda açıklanacağını bildirdi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın talepler bölümünde söz alan tutuklu sanık Kemal Kerinçsiz'in avukatı Tolga Akalın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılarak, "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Levent Göktaş'tan ele geçtiği iddia edilen ve çeşitli yargı mensuplarına ait kişisel bilgi ile görüntülerin bulunduğu öne sürülen DVD'nin mahkemece istenmesini talep etti. Bu DVD'nin, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin "Ergenekon" davası ile Danıştay'a saldırı davasının birleştirilmesine ilişkin kararını açıklamasından önce kamuoyuna yansıdığını ifade eden Akalın, DVD'nin heyetçe tetkik edilmesini istedi. Akalın, sonucun olumlu çıkması halinde de Danıştay'a saldırı davası ile "Ergenekon" davasının birleştirilmesi kararının yazılı emir yoluyla bozulmasının değerlendirilmesi için Adalet Bakanlığına müzekkere yazılmasını talep etti.

Tolga Akalın'ın konuşmasının ardından yeni bir talep almadan önce tutuklu sanık Oktay Yıldırım'a bir konuyu açıklığa kavuşturmak istediğini söyleyen Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, geçen hafta Yıldırım'ın talebini aktarması sırasında kendisinin, "kapa çeneni" dediği yönünde bazı yanlış haberlerin aksettirildiğini vurguladı. Şengün, bu haberler üzerine duruşma sırasında yapılan kayıtları defalarca dinlediğini ve böyle bir şey söylemediğini tespit ettiğini belirterek, "Kapat çeneni' değil, ses tesisatında bir sorun vardı, görevliye, 'kapat sesi' dedim. Böyle bir konuşma zaten benim tarzım değildir" şeklinde konuştu.
Oktay Yıldırım da Şengün'e, "Biliyorum efendim, biliyorum" diye cevap verdi.

Ara kararlar
Başkan Şengün, heyetçe alınan ara kararları okudu.
Buna göre mahkeme heyeti, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazı yazılarak, Susurluk Raporu'nun eksik 12 sayfasının mahkemeye gönderilmesini, bu rapora dayanak yapılan 13 adet ek belgenin de istenilmesini kararlaştırdı.
Nusret Senem'in talebini kabul eden mahkeme heyeti, MİT Müsteşarlığı'na yazı yazılarak, mahkemeye 6 adet CD ile birlikte gönderilen ihbar mektubunun aslının iade edilmek üzere istenilmesine hükmetti.
Yine MİT Müsteşarlığı'na yazı yazılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, mahkemeye gönderilen yazıda, şema hazırlanırken Tuncay Güney'in ifadelerinden de yararlanıldığının belirtildiğini dikkate alarak, MİT'in gönderdiği 6 adet CD içerisinde Tuncay Güney'e ait görüntüsüz ses kaydı dışında mülakat şeklinde alınan herhangi bir beyanını içeren bir kaydın olup olmadığının sorulmasını kararlaştırdı.
Mahkeme heyeti, Ankara ve İstanbul'daki Ulusal Kanal, İşçi Partisi ve Aydınlık Dergisi'nin bulunduğu binalarda, Hayati Özcan'ın İzmir'deki evinde ve iş yerinde, Doğu Perinçek'in evinde yapılan aramalarda ele geçen bilgisayar, CD ve diğer eşyaların tamamının, bir kısmının iade edilip edilmediğinin, bunlar üzerinde inceleme yapılıp yapılmadığının, özellikle CD'ler üzerinde parmak izi incelemesi yapılıp yapılmadığının sorulması için Ankara, İstanbul ve İzmir emniyet müdürlüklerine yazı yazılmasını kararlaştırdı.
Ümraniye'de ele geçtiği iddia olunan el bombaları üzerinde 28 adet parmak izi tespit edildiğini kaydeden mahkeme heyeti, bu izlerin, tüm sanıkların parmak izleriyle karşılaştırılıp karşılaştırılmadığının, karşılaştırma yapılmışsa buna ilişkin raporların celbi için İstanbul İl ve Ümraniye ilçe emniyet müdürlüklerine yazı yazılmasına, aksi durumda gerekli karşılaştırmanın yapılmasına karar verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137