07 Ocak 2010 Perşembe 00:00
Ermeni açılımı tamam Kürt açılımı muallâkta

AKP'nin tartışmalı icraatlarından biri olan Ermenistan açılımının sonuca ulaştığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Kürt açılımı hala muallâkta. Muallâkta, çünkü Kürt ile Türk kardeş bunu çok iyi biliyorlar" dedi.
~|~

 Geride bıraktığımız 2009 yılına AKP hükümetinin ortaya koyduğu açılımların en çok konuşulan, en fazla tartışılanlarından biri de ermeni açılımıydı. 2009 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Ermeni açılımının perde arkası üzerine dikkat çekici açıklamalar yaptı. Osmanlı'nın çöküşünü başlatan gelişmenin Tanzimat fermanı ve batıya dönüş olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baş, "hükümetin ortaya koyduğu icraatları buna benzetiyorum" diye konuştu.
 
Kürt açılımı Ermeni açılımının kamuflajı
Temeli 1978 yılına dayanan Ermeni açılımının günümüzde Kürt açılımıyla kamufle edildiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bugün olduğu gibi o günlerde de Ermeni açılımına Kürt açılımıyla başlandığına dikkatleri çekti. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "1878 yılında Paris Konferansında Bu konu gündeme gelmiştir. Ermeniler Anadolu coğrafyası üzerindeki emellerine ulaşabilmek için, 'biz bunu sadece bir ermeni konusu olarak gündeme getirirsek kimse bizi kabul etmez. Bu coğrafyada bizimle yaşayan Kürtler var. Kürtler de nüfus olarak hayli kalabalıklar. Onları da aramıza alıp, bir hareket içerisinde beraber olduğumuz konusunda onları da ikna edersek, Büyük Ermenistan amaçlarımıza çok daha rahat ulaşırız. Şimdi olduğu gibi o gün de Kürt açılımıyla işe başlayalım' dediler."

Türk ve Kürt kardeş
İktidarın, Kürt açılımı tartışmalarının zirve yaptığı bir dönemde Ermenistan'la imzaladığı protokole dikkat çeken Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Ben bu açılım furyası başladığı günlerde Edirne'deki bir konuşmamda, 'Bu Kürt açılımı değil, Ermeni açılımıdır. İleride bunu göreceksiniz' demiştim. Kısa süre sonra Ermeni açılımı olduğu ortaya çıktı. Şimdi Ermeni açılımını kazığa bağladılar ama Kürt açılımı hala muallâkta. Niye muallâkta? Çünkü Kürt ile Türk kardeş bunu çok iyi biliyorlar" diye konuştu.

Başbakan Azerileri hayal kırıklığına uğrattı
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş programda Ermenistan'la imzalanan protokolün maddelerini de tek tek analiz etti. Ermenistan sınır kapısının Karabağ işgal edildikten sonra kapatıldığına vurgu yapan Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "O kapılar niye kapanmıştı? Karabağ Ermeniler tarafından işgal edilmişti. Bu gerekçeyle Ermenistan sınır kapısı kapanmıştı. Sayın Başbakan gitti Azerbaycan'a dedi ki; 'O kapının açılması için Karabağ konusu halledilecek. Yani Ermeniler Karabağ'dan çıkacak.' Benim Azeri kardeşlerim de zannettiler ki, bu düz konuşur. Bilmezler ki çok virajı vardır. Virajlarından birini de orada aldı. Ondan sonra Azeriler hayal kırıklığına uğradı.
 
Diplomatların görevi tarihçilere bırakıldı
Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolde yer alan soykırım iddialarını araştırmak üzere tarih komisyonu kurulacak maddesi üzerinde duran Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, kurulacak komisyondan Türkiye'nin lehine bir kararın çıkmasının mümkün olmadığını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Kim kuracak bu komisyonu? Bu komisyonu bu bölgede hesabı olan devletlerden Fransa, İtalya, İngiltere, İsviçre ve de bizdeki bizdekiler (!) bu komisyonu kuracak. Bunların verdikleri raporlar geçerli olacak ve bu raporlara göre soykırım yapıldı yapılmadı tasdik edilecek. Diplomatların yapacağı milletinin muhafaza ve müdafaasını gerektiren eylemi, siyasiler geliyor tarihçilere yaptırıyor. Peki, bundan sonra ne olacak? Ben raporu size söyleyeyim. 1915 yılında Türkler Ermenileri kırdı. Özeti budur. Arkasından ne gelir? Elbette tazminat talebi gelir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.