20 Mayıs 2011 Cuma 00:00
Etnik düzenleme bölünme getirir


Türkiye'de kardeşliği yeniden sağlayacaklarını söyleyen Demokrat Parti Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, "Vatandaşlık kavramı yerine etnik kökene göre yapılan bir düzenlemenin sonu bölünme olur" uyarısında bulundu
~|~

Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, günümüzde geçerli olan hukukta etnik grup gibi bir kabulün olmadığını ifade ederek, "Anayasa'da Türk vatandaşlığı ve azınlık kavramları vardır" dedi. Prof. Dr. Haydar Baş şunları kaydetti: "Geçerli olan hukukta bugün etnik kimlik yoktur. Türk vatandaşlığı ve azınlık kavramları var. Lozan'da Türkiye'de ne kadar etnik grup varsa bunların tamamına Türk vatandaşı denmiştir. Kürdüydü, Lazıydı, Çerkeziydi ve Arabıydı Müslüman olan bu insanların tamamının adına Türk vatandaşı denmiştir. Bir de Müslüman olmayan vatandaşlar var, bunlara da azınlıklar adı verilmiştir." "Vatandaşlık kavramı yerine etnik kökene göre yapılan bir düzenlemenin sonu bölünme olur" uyarısında bulunan DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Bu anlayış imtiyaz yasalarının çıkmasına sebep olacaktır ki, benim öteden beri üzerinde hassasiyetle durduğum konu budur. Eğer imtiyaz yasaları çıkarsa etnik gruplar bağımsızlık iddiasıyla ortaya çıkacak ve bir anda Türkiye darmadağın olacak."

İmtiyaz yasaları Türkiye'yi böler
Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin eşit haklara sahip olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Yasalarda haklar verilmiş ama siyasi zihniyetler belki de olayı bu neticeye taşımak için bu hakların yaşanmasına engel oluyor" şeklinde konuştu. Demokrat Parti Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Hak, Türkiye vatandaşlığı adı altında herkese verilmiştir. Yani bir bölgenin insanına verildi de diğer bölgenin insanına verilmedi gibi bir şey yok. Yasalarda bütün haklar verilmiştir. Ne demiştik biz, yasalarda haklar verilmiş ama siyasi zihniyetler buna engel oluyor. Belki de olayı bu neticeye taşımak için bu uygulamaları yapıyorlar. Haklar hukuken var. Binaenaleyh yeni bir anlayışla devletin yapılanmasını ele almak Türk toplumunu paramparça eder ki, burada Batı dünyasının kabulüne göre 36 tane etnik grup var, 36 etnik devletin kuruluş gerekçesi manasına gelir. İmtiyaz yasalarıyla birlikte Türkiye darmadağın olur gider. Onun için terörün Kürt vatandaşlarımızla alakası yoktur. Peki, nedir bu yapılanlar? Kürt vatandaşlarımıza bunu kabul ettirip onların iddialarıyla birlikte vatandaşlarımızı sokağa dökmektir."

Bölgeye kardeşliği biz getireceğiz

"Birçok üniversitede Kürt hocalarımız var, Mecliste vekillerimiz var, hükümette bakanlarımız var. Geçmişte cumhurbaşkanımız olmuştur" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Ama birileri geldi Laz'a, Arap'a, Çerkez'e, Kürt'e bir kazık attı. Neden? İşte bugünkü günlere gelmek için. Global güçler sadece bugün devrede değil, Cumhuriyet'in kurulduğu günden beri ajanlar tutuyorlar. Türkiye'de bir sürü kalem bunların adına iş görüyor. Adamların devletmiş, milletmiş, İslam'mış böyle bir dertleri yok. İşte onların ortaya koyduğu fitneyle sanki devlet bu kardeşlerimizi Türklerden ayırmış intibaını vererek bu günlere geldik. Ve bu insanların beklediği şu: Aç insanlar, işsiz insanlar devlet bize aş bulsun, iş bulsun diyor. Şimdi düşünün Güneydoğulu bir annem, kızım, gelinim devlet babasından ev hanımı olduğu için 500 TL, Türk vatandaşı olduğu için 500 TL alırsa, beyi de vatandaşlık maaşı olarak 500 TL alırsa, devletin ortaya koyduğu imkanlardan yararlanarak işçi olursa ve 3 bin TL asgari ücret alırsa, hanımı çalışırsa o da alacak bunları topladığında 7 bin 500 TL aylık eder karı koca ikisi. Böyle bir ailenin çocuğu dağa çıkar mı? İsyan eder mi? Çıksa bile ailesi ona hakkını helal eder mi? Biz kardeşliği getireceğiz bu ülkeye. Yani yapacağımız iş o bölgenin insanına iş bulacağız, aş bulacağız, geçimlerini teminat altına alacağız. Bunun gerçekleşmesi için 12 Haziran'da milletimizin yapması gereken husus Ampul'ü geçmek, Kırat'ı seçmektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137