02 Ekim 2003 Perşembe 00:00
Faşist ve teokratik partiye izin
Adalet Bakanlığı, Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören bir çalışma yaptı.

Adalet Bakanlığı'nca oluşturulan komisyon tarafından, SPY'de yapılması istenilen değişikliklere ilişkin öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle:

* Siyasi partiler tüzel kişiliği sahip kuruluş olmalarının yanı sıra "sivil toplum" kuruluşu olarak niteleniyor.

* Vatandaşlar, siyasi partilere ilçe seçim kurulu aracılığıyla üye olabilecek veya çekilebilecek.

* Birden fazla siyasi partiye üye olunması durumunda bütün üyelikler değil, son kayıt olunan üyelik dışındaki üyelikler sona erecek.

* Siyasi partiler köy ve mahalle teşkilatı da kurabilecek.

* Siyasi parti sicil kayıtları elektronik ortamda tutulabilecek.

Seçilmeye kısıtlama

* Siyasi parti genel başkanı, merkez karar yönetim ve icra organı üyeleri ile il başkanları 3 yıl ve en çok birbirini takip eden 3 olağan dönem için seçilebilecek.

* Milletvekilliği genel ve ara seçimlerinde siyasi partiler adayla~|~rını, o seçim çevresinde siyasi parti seçmen listesinde yer alan bütün üyelerin ilçe seçim kurullarının yönetiminde serbest, eşit, gizli oy açık tasnif esaslarına göre oy kullanacakları ön seçim ile aday adaylığın koymuş olanların arasından tespit edilecek. Mevcut yasaaday belirleme yöntemini parti tüzüğünde belirtileceğini öngörüyor.

* Siyasi partilere gerçek ve tüzel kişilerin aynı yıl içinde yapacakları bağış miktarı 2 milyar liradan 10 milyar liraya çıkarılıyor.

Bunlar da kaldırılan hükümler

Öneride, SPY'den kaldırılması istenen hükümlerin bazılarının başlıkları da şöyle:

* Komünist, anarşist, faşist, teokratik, nasyonal sosyalist gibi adlarla siyasi parti kurulamayacağı hükmü,

* Azınlık yaratılmasının önlenmesi,

* Bölgecilik ve ırkçılık yasağı,

* Eşitlik ilkesinin korunması,

* Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yerinin korunması,

* Siyasi partilerin tüzük, program ve faaliyetleri Anayasa ve bu kanun hükümlerine aykırı olamayacağı,

* Ön seçime katılan aday adayları mensup oldukları partinin programı, büyük kongresinin ve yetkili merkez organlarının kararları ile partinin seçim bildirisi dışında milli, mahalli yahut mesleki çapta herhangi bir vaatte bulunamayacakları ve Türkçe'den başka dil veyazı kullanamayacakları hükmü,

* Siyasi partiler, Türkiye Cumhuriyeti'nin dayandığı devletin tekliği ilkesini değiştirmek amacını güdemezler, bu amaca yönelik faaliyette bulunamazlar.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.