14 Ekim 2006 Cumartesi 00:00
Fransız soysuzuna öfke çığ gibi


Türk halkı, 'Ermeni soykırımı iddiası' kisvesi altında bundan 87 yıl önce olduğu gibi Türkiye'yi işgal planları yapan Fransa'ya öfkesini her platformda dile getiriyor. AKP İktidarı ise hala hesap peşinde.

~|~

 Türk halkı, sözde soykırım iddialarını eleştirenlere cezai müyyide getiren Fransa'ya karşı tepkisini dün de sürdürdü.

 • Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bir grup esnaf, sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis ve para cezası verilmesini öngören yasa teklifini kabul eden Fransa Parlamentosu'nu yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.
  Marmaris'in İçmeler Beldesi Azmakboyu esnafı adına bir basın açıklaması yapan Şeref Nuray, "Biz Türk milleti olarak artık bu aşağılamalara tahammül etmiyoruz ve nefretle kınıyoruz. Bugünden itibaren yolumuz Avrupa Birliği değil, Atatürk'ün bağımsız Türkiye ülküsüdür. Bu bağlamda hükümetimizden 'Ermeni soykırımı olmamıştır' yasasını çıkarmasını ve aksini iddia edenlere cezai müeyyide uygulanmasını talep ediyoruz" dedi.
 • Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası tarafından, Fransız mallarına boykot çağrısı yapıldı.
 • Sivas'ta kurulu Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu, Fransa'nın her ortamda boykot edilmesini istedi. Rektör Prof. Dr. Mehmet Bakır, Fransa'nın kararına karşın herkesin tepki vermesini de isteyerek, "Bu düşünceler çerçevesinde C.Ü. Senatosu olarak, Fransa Meclisinin almış olduğu bu kararı şiddetle kınıyor ve Fransız ürünlerinin boykot edilmesini, Fransız şirketlerine ihale yasağının getirilmesini, ülkemizde faaliyet gösteren Fransız şirketlerinin milletleştirilmesini ve Fransa ile küresel ilişkilerin durdurulması konularında oluşturulacak kamuoyuna destek vereceğimizi belirtiyoruz" diye konuştu.
 • Kocaeli'nin Gebze İlçesi Ticaret Odası (GTO) Başkanı İbrahim Başaran, Türkiye'de üretilenlerin değil ithal Fransız mallarının protesto edilmesi gerektiğini söyledi.
 • Iğdır'daki sendika başkanları, sözde Ermeni soykırımını reddetmeyi suç sayan yasa teklifini kabul eden Fransa Meclisini kınadıklarını bildirdiler.
   Başkanlar, bugünden itibaren Fransız patentli üretilen malları satınalmama kararı aldıklarını, bu ürünlerin Türkiye'ye girmemesi için de mücadele edeceklerini kaydetti.
 • Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı Şeyhmus Akbaş, "Fransa ve Fransa gibi düşünenler mahcup kalacaktır" dedi.

 

İki yüzlülük

Antalya Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan, Fransa Meclisinin kabul ettiği "Ermeni soykırımı" yoktur söylemini suç sayan yasa teklifini "İki yüzlülük ve çifte standart yaftası" oılarak nitelendirdi.

Boykot edelim

 • Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Fransa Meclisinin, fransız ürünlerinin boykot edilmesini istedi.
  "Fransa, Maraş ve Antep'te yaptıklarının ve 1,5 milyon Cezayirliyi katletmesinin hesabını versin" diyen Çakar, verilen kararın "insanlık suçu" olduğunu savundu. Çakar, şöyle konuştu: "Hükümetimiz de bu konuda gerekli tavrı almalı. Paris Büyükelçimizi geri çekebiliriz. Fransa bu kararı geri alıp Türk halkından özür dilemezse bu ülkeyle olan ticari, ekonomik ve siyasi ilişkilerimizi dondurmayı düşünmek gerekir."

Esnaftan anlamlı tepki

 • Ankara'da "Paris Aile Salonu" adlı kafe işleten esnaf, salonun adındaki "P" harfini kapatarak, "Aris Aile Salonu" olarak değiştirdi. Kızılay Selanik Caddesi'nde "Paris Aile Salonu" adlı kafeyi işleten esnaf, salonun adındaki "P" harfini kağıtla kapattı.

Türkiye'yi parçalamak istiyorlar

 • İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, teklifinin kabulünün, "Türkiye'yi sömürmek, parçalamak ve paylaşmak isteyenlerin 60 yıldır uyguladıkları saldırıların taktik aşamalarından biri olduğunu" belirtti. Güzelant, şöyle konuştu: "Bugün yapılması gereken, Fransız-Türkiye ilişkileri çerçevesinde düşünülüp çeşitli önlemler önerilmesi ya da tartışılması değildir. Sorulması gereken soru, Türkiye kimin yazdığı oyunu oynayacaktır? Bundan 84 yıl önce olduğu gibi kendi kaderini kendisinin belirlediği, kendisinin yazdığı bir oyunu mu oynayacaktır?"
  Güzelant, Türkiye için çözümün, Gümrük Birliği ve AB üyelik sürecinden başlayarak tüm plan, proje ve dayatmalara karşı ulusal bir silkinişte bulunması olduğunu belirtti.

Franas'nın gerçek niyeti

 •  Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin Hülagü, Yrd. Doç. Dr. Gülbadi Alan, Yrd. Doç. Dr. Şakır Batmaz ve Yrd. Doç. Dr. Süleyman Demirci'nin yayınladığı bildiride, Fransa'nın şuuraltında gizlediği gerçek niyetinin, teklifle ortaya çıktığı belirtildi.
  Türk Hukuk Enstitüsü Mersin Şube Başkanı Avukat Metin Öztürk, "Tüm bunlar Türk milletinin gözleri önünde fütursuzca oynanan bir oyunun parçasıdır. Türk milletini, her yerde her türlü Fransa malını boykota çağırıyoruz" dedi.
   

Tarsus'ta tel'in mitingi

 • Mersin'in Tarsus ilçesinde, çeşitli meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve dernek temsilcilerinin katılımıyla "Tel'in Mitingi" yapıldı. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Adana Caddesi'ndeki "Fransız Zulmünü ve Ermeni Katliamını Tel'in Anıtı" önünde düzenlenen mitingde, alınan kararın tarihe bir kara sayfa olarak geçeceğini ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.