16 Haziran 2007 Cumartesi 00:00
Geçici aday listelerine itirazlar karara bağlandı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili geçici aday listelerine yapılan itirazlara ilişkin il seçim kurullarının kararlarına yapılan itirazları dün karara bağladı. ~|~


İstifa, itiraz ya da inceleme üzerine listelerde meydana gelecek eksilmeler YSK tarafından siyasi partilere dün bildirildi. YSK'nın belirlediği seçim takvimine göre, il seçim kurullarının itirazlara ilişkin kararlarına yapılan itirazların kurul tarafından karara bağlanması dün tamamlandı.
Milletvekilliği geçici adaylığından istifalar da dün saat 17.00'ye kadar YSK'ya bildirildi. İstifa, itiraz veya inceleme üzerine adaylıktan çıkarılanlar nedeniyle ortaya çıkan aday eksilmeleri YSK'ca siyasi partilere bildirilecek.
Seçim takvimi bundan sonra şöyle işleyecek:

* 17 Haziran Pazar: Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin, ilgili siyasi partilerce tamamlanarak, YSK'ya bildirilmesinin son günü.

* 19 Haziran Salı: YSK'ca milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibariyle ilan edilmek üzere; il seçim kurullarına, Resmi Gazete, radyo ve televizyonda yayınlanmak üzere ilgili mercilere gönderilecek. Seçim çevrelerine ilişkin kesin aday listeleri il seçim kurullarına gönderilecek.
 YSK tarafından birleşik oy pusulası basımına; basım tamamlandıkça bir plan dahilinde dağıtımına başlanacak. Gümrük kapılarında kullanılacak oy pusulalarının basımı ve diğer araç ve gereçlerle birlikte ilgili seçim kurullarına gönderilmesine başlanacak.

* 20 Haziran Çarşamba: Milletvekili kesin aday listeleri (bağımsızlar dahil) radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

* 25 Haziran Pazartesi: Gümrük kapılarında oy verme işlemlerine başlanacak.

* 8 Temmuz Pazar: Seçimlere katılan siyasi partilerin radyo ve televizyon propagandası için başvurularının ve propaganda sırasının belirlenmesi için kuraya katılacak temsilcilerin YSK'ya bildirilmesinin son günü.

* 10 Temmuz Salı: Siyasi partilerin radyo ve televizyonda propaganda sıralarının belirlenmesi için YSK'da ad çekilecek.

* 11 Temmuz Çarşamba: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı tamamlanacak ve dağıtılamayanlar ilgili ilçe seçim kurulu başkanlarına teslim edilecek.

* 12 Temmuz Perşembe: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak.

* 15 Temmuz Pazar: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

* 16 Temmuz Pazartesi: Görevlilerle ilgili eğitim çalışmaları tamamlanacak.

* 17 Temmuz Salı: Taksirli suçlardan hükümlüler ile tutuklu seçmen listeleri kesinleştirilecek.

* 18 Temmuz Çarşamba: İlçe seçim kurulları, malzeme torbalarını sandık kurulu başkanlıklarına teslim edecek ve göreve hazır durumu getirilecek.

* 21 Temmuz Cumartesi: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

* 22 Temmuz Pazar: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'de sona erecek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.