04 Mayıs 2008 Pazar 00:00
Geçim sıkıntısı kalmayacak
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin Türkiye'de hayata geçmesi durumunda geçim sıkıntısının ortadan kalkacağını söyledi. ~|~

 BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Prof. Dr. Haydar Baş, küresel düzende bir avuç azınlığın tüm kaynaklara sahip olduğunu, öte yandan milyarlarla ifade edilen insanların neredeyse hiçbir hakkı bulunmadığını vurguladı. Milli Ekonomi Modeli ile 'Milli Devlet, Sosyal Devlet' tezlerinin çıkış noktasının bu insanları haklarına kavuşturmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baş, "Sosyal devlet projeleri ile yapmak istediğimiz, bu kesimi güçlendirmektir" ifadesini kullandı.
Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: "Hiçbir sistem bu insanları dikkate dahi almamıştır. Kapitalizmde bütün imkanlar sermayeyi elinde tutan gruplara verilir. Komünizmde vatandaşların tamamı devlete çalışır. Milli Ekonomi Modeli'nde belli bir menfaat grubu yoktur, toplumun her kesimine imkanlar sağlanır. Bu hiçbir sistemin getirmediği bir çıkış noktasıdır. Milli Ekonomi Modeli, sürekli büyümeyi, işsizlik konusunu, adil bir gelir dağılımını sisteminde halletmiştir. Bütün bunların halledildiği bir düzende sosyal adaleti sağlayacak sosyal bir devlet anlayışı ortaya çıktı."

Sosyal Devlet ne yapacak?
Sosyal Devlet'in temel işlevlerine dikkat çeken BTP Genel Başkanı, sosyal adaletin Milli Ekonomi Modeli'nin devlet sistemi ile sağlanacağının altını çizdi. Sosyal devlet anlayışının hayata geçmesi halinde, ortaya çıkacak tabloyu şu şekilde ortaya koydu: 
* Devletine bağlılığını hayata geçirir.
* Bu maaş tüketimde kullanılacağı için direkt olarak piyasalara yansıyacak ve pazar oluşturacaktır.
* İsteyen herkese 'sıfır' faizli kredi imkanı sağlanır.
* Bu sistem kapitalizmin temeli olan vergiyi kaldırır. Belli gelirin altında kalan gruplardan vergi alınmaz. Bu meblağ da tüketim harcamalarına destek olacaktır.

Asgari geçim garantisi
"Sosyal adaletin sağlanması demek , her ferdin asgari geçim standardına kavuşması demektir" diyen Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: "Bu sistemde ev hanımları, vatandaşlık maaşının yanında, ev hanımı olmaları münasebeti ile ayrı bir maaş alacak olmaları , geçim problemlerinin hallinde en büyük etkenlerden biri olacaktır. Sosyal devlet demek, işsizlik konusunu halleden devlet demektir. Bu devlet kalıcı ve sürekli bir büyümeyi sağlar. Böyle bir piyasada herkes imkanlardan istifade edebilir. Sosyal devlet de işçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin ve toplum katmanlarının cebine para girer. Tüketici kesimi güçlenir. Böylece tüketim artacağı için pazarda daha çok malın satımını gerçekleştirir. Bu da üretimi tetikler. Üretici de kazanır. Daha fazla üretir. Sürekli büyüme işte böyle sağlanır. Biz evi olmayanlara 20 yıl vade ile konut sahibi olma imkanını getiriyoruz. Her vatandaşına vereceği vatandaşlık maaşı, ev hanımlarına vereceği meslek maaşı ve her doğan çocuğa ikramiye verirken devletin bir ev hanımına verdiği vatandaşlık maaşı ve ev hanımı meslek maaşı devletin yaptığı bu yardımlarla bir konut sahibi olma imkanını sağlayacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.