31 Aralık 2008 Çarşamba 00:00
Gelin bu krizi beraber çözelim
Bütün dünya Milli Ekonomi Modeli'ni hayata geçirirken, "Ben seni duymuyorum" demenin bir anlamı olmadığını söyleyen BTP Lideri hükümete, "Gelin krizi birlikte aşalım" dedi. ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Türkiye'nin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik kriz üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Krizden çıkış yolu bulamayan hükümetin aciz kaldığını dile getiren Prof. Dr. Baş,
"ABD'den başlayan bu ekonomik kriz Amerika'yı ihata ettikten sonra Avrupa'da Uzakdoğu'da ve Türkiye'de ciddi bir şekilde kriz hamleleri ortaya çıkmakta ve bunları değerlendirmede maalesef Türk hükümeti aciz kalmaktadır" şeklinde konuştu. Hükümet yetkililerinin çelişkili açıklamalar yapmasına da dikkat çeken BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Dikkat ederseniz zaman zaman Sayın Başbakan öyle çelişkili laflar ediyor ki, biri öncekine, önceki sonrakine hep ters düşüyor. Yani bunu anlamakta ben zorluk çekiyorum. Önce sen diyorsun, 'biz bu krizden istifade edeceğiz', ondan sonra 'bize teğet geçecek', şimdi de 'psikolojik bir tavırdır, haldir, kriz diye bir şey yoktur. İnsanlar kendi kendine bunu üretiyor' diyorsun. Bu tavırla yapılan değerlendirmelerin Türk kamuoyunu tatmin etmeyeceğini Sayın Başbakan bilmiyor mu?" dedi.

Gelin bu işi çözelim
Ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli tezinin ABD, Almanya ve Rusya'da uygulanmaya başladığını söyleyen BTP Genel Başkanı hükümet yetkililerine seslenerek, bütün dünya bu şekilde bizim tezimizden istifade ederken ben seni tanımıyorum, duymuyorum demenin artık bir anlamı olmadığını dile getirdi. Prof. Dr. Haydar Baş, "Ülke bizim, bu gemide hepimiz varız. Bu gemi battığı zaman hepimiz batacağız. Binaenaleyh gelin bu işi birlikte çözelim" diye konuştu.

Tüketimi destekleme fikri bize ait
Tüketim yanlı anlayışı iktisat literatürüne kendisinin kazandırdığını dile getiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "hiç kimseyi incitmeden ve yormadan projelerimizi hayata geçireceğiz" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Hangi liberal ekonomide, hangi kapitalist ekonomide tüketim diye bir mesele gündem edilmiştir? Tüketimi iktisada ben kazandırdım. Liberal ve kapitalist ekonominin böyle bir derdi yok. Yani vatandaşın cebine para koyacaksın, onun tüketim gücünü tahrik edeceksin ve üretimi tetikleyeceksin, bu anlayışların böyle bir meselesi yok. Niye? Çünkü bu anlayışlarda her arz talebi dengeler deniyor. Dolayısıyla bu denkleme göre tüketiciyi düşünmenin hiçbir anlamı yoktur. Ama Allah'a şükürler olsun ki, tüketimi iktisada biz kazandırdık. Nasıl olacağını da yine biz biliyoruz. Sadece tüketim demekle de bu iş olmaz. Eğer kaynağını siz tekrar IMF'den alıp da halka maliyetli parayı vermeyi düşünüyorsanız, bu da çok yanlış. Biz ortaya koyduğumuz sistem içerisinde tüketimi nasıl devreye koyacağımızın kanunlarını vaaz ettik. Bunlar tek tek Milli Ekonomi Modeli kitabımızda yazılıdır. Hiç kimseyi incitmeden yormadan halkın cebine parayı koyacağız. Tüketici vazifesini görecek, üretimi tetikleyecek ve emme basma tulumba gibi hem üreteceğiz, hem tüketeceğiz. Böylece olması gereken sürekli büyüme sadece bu modeli uygulayan Türkiye cumhuriyetinde olacaktır."

Sürekli büyümeyi biz başaracağız
Batının bütün tantanasına rağmen hala ekonomilerinde sürekli büyümeyi başaramamış olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, başarısızlığın sebebi olarak, üretimle tüketimin eş zamanlı olarak devreye konulamamasını gösterdi. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Batı bu kadar ekonomide tantanalı dönemler yaşamış olmasına rağmen kabul etmemiz gerekir ki sürekli büyümeyi hala yakalayamamıştır. Sebebi, üretimle tüketimin bir anda devreye koyamamasıdır. İşte bunun formüllerini biz iktisat tarihine kazandırdık. Geliniz inat etmeden hep beraber bunu hayata geçirelim.
Burada benim Türk halkına da bir sözüm var. Eğer iktidar bu konuda inat ediyorsa lütfen inat edenlerin peşinde gidip de mağduriyetlerle her gün mahvolmayalım. Bakınız sizin iradenizle bu arkadaşlarımız yüzde 47 oy aldı. Saygımız var, ama şimdi gemi batıyor. Şimdi ben geminin dışında değilim. Maalesef bütün bu görüşlere sahip olan ben de bu gemiyle birlikte, Titanik gibi batıyoruz. Gelin lütfen inat etmeyelim elele verelim bu işi bitirelim."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.