01 Mayıs 2005 Pazar 00:00
Gelir vergisinin yüzde 10'u ücretliden
Ücret ve ücret sayılan ödemeler  üzerinden 2004 yılında alınan gelir vergisinin, toplam vergi gelirlerinin yüzde 10.7'sini oluşturduğu bildirildi.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in, son 5 yılda ücret ve gelir üzerinden alınan vergilerle kurumlar vergisinin, toplam gelir vergisi içindeki oranlarına ilişkin soru önergesini cevapladı.
İllerden ve Muhasebat Genel Müdürlüğü'nden alınan brüt verilere yer veren Unakıtan'ın yanıtında, 2000?2004 yıllarına ilişkin toplam vergi tahsilatı ve dağılımı gösterildi.
Unakıtan'ın verdiği bilgilere göre, 2000 yılında ücretlerden alınan verginin toplam vergi gelirlerine oranı yüzde 11.1 iken 2004'tebu oran 10.7'ye düştü. Dönem içinde en düşük oran yüzde 10.5 ile 2002'de gerçekleşti.
Aynı dönemde kurumlar vergisinin toplam vergi gelirlerine oranı yüzde 39.8'den yüzde 29'a inerken, kurumlar vergisinde ise yüzde 8.9'dan yüzde 9.5'e yükseldi.
263 numune balın 88'i sahte
Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, ''Bu yılın ilk üç ayında Ankara İl Kontrol Laboratuvarı'nda analizi yapılan 263 numuneden 88'inin sahte olduğunun tespit edildiğini"  bildirdi.
Güçlü, Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, CHP Bursa Milletvekili Mehmet Küçükaşık, CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın sahte bal üretimiyleilgili yazılı önergelerini cevaplandırdı.
Türkiye'de yıllık bal üretiminin ortalama 68 bin tona ulaştığını, balın yüzde 20'sinin ihraç edildiğini kaydeden Güçlü, arıcılık ve bal üretiminin ihracata yönelik olduğunu, Türkiye'nin zengin florasının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasına çalışıldığını belirtti.
Güçlü, yaklaşık 4 milyon koloninin veriminin arttırılması ve kapasitelerinin geliştirilmesi için üreticilerin desteklendiğini bildirdi.
Özürlülerle ilgili yasa teklifi
CHP'nin, özürlülüğün önlenmesi, özürlülerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunların çözümü amacıyla hazırladığı kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.
CHP grup başkanvekilleri Ali Topuz, Kemal Anadol ve Haluk Koç ile çok sayıda CHP milletvekilinin imzasını taşıyan teklifin gerekçesinde,Devlet İstatistik Enstitüsü'nün 2002 yılında 97 bin kişi ile görüşülerek yaptığı araştırmaya göre nüfusun yüzde 12.28'inin özürlü insanlardan oluştuğu bildirildi.
Araştırma sonuçlarına göre, özürlülerin yüzde 47'sinin özürleri ile ilgili hiç tedavi görmedikleri belirtildi; genel nüfus içinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 12.94 iken bu oranın özürlüler arasında yüzde 36.34 olduğu kaydedildi.
Gerekçede, yüzde 77.81'inin istihdama dahil olmadığı, yüzde 50'denfazlasının sosyal güvenliğinin bulunmadığı ifade edilen özürlülerin yüzde 70'inin ise "ailesi olmadığında ne yapacağı" endişesiyle yaşadığı belirtildi.
Daire başkanları görevlerine iade edildi
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, görevden alınan 14 daire başkanından 6'sının, 12 milli eğitim müdüründen ise 3'ünün yargı kararıyla görevine iade edildiğini bildirdi.
Çelik, Muğla Milletvekili Ali Cumhur Yaka'nın "il milli eğitim müdürü atamalarına ve yargı kararlarına ilişkin" soru önergesini cevaplandırdı.
3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 12 milli eğitim müdürünün soruşturma sonucu görevinden alındığını kaydeden Çelik, bunlardan 3'ünün yargıya başvurarak, yürütmeyi durdurma kararı aldığını ve görevlerine iade edildiklerini belirterek, "yargı kararlarına uyulmadığı" iddialarının asılsız olduğunu bildirdi.
Milli Eğitim Bakanı Çelik, bakanlığın merkez teşkilatında görevlerinden alınan bir müsteşar yardımcısı ile 3 genel müdür yardımcısının görevlerine iade edildiğine değindi.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.