09 Şubat 2011 Çarşamba 00:00
Gelirdeki adaletsizlik insanları tahrik ediyor


Tüm dünyada adil paylaşım kavramının unutulduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "İnsanların içindeki problemler çözülmeyince külleniyor ama yok olmuyor. Bu şekilde Tunus'ta ve Mısır'da olduğu gibi patlama noktasına geliniyor" dedi ~|~

Trabzon'da düzenlenen Ekoanaliz programına katılan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Tunus'ta başlayıp Ortadoğu'da birçok ülkeyi etkisi altına alan halk hareketlerini değerlendirdi. Konuşmasında yaşanan olayların altında yatan asıl nedenin bu ülkelerdeki gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Baş, "eğer halkın taleplerine cevap verilmez ve gelir dağılımında adalet sağlanmazsa Avrupa'da da Türkiye'de de bu tip olayların yaşanması kaçınılmazdır uyarısında" bulundu. Prof. Dr. Haydar Baş olayların BOP projesinin uygulanması sonucu ortaya çıkmadığını ama sonuçta BOP mikroplarının ekilmesi için uygun bir zemin sağlandığına dikkatleri çekti.

Adil paylaşım unutuldu

BTP Genel Başkanı yaşanan isyan ve büyük tepkinin arkasında yatan asıl nedenin bu ülkelerdeki gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Maalesef dünya adil paylaşım kavramını unuttu. Bir tarafta bir tanesi milyar kazanıyor, bir tanesi bir dolara talim ediyor. Gelir dağılımında öyle bir dengesizlik var ki bu dengesizlik insanları tahrik ediyor. Her insanın bir talebi, isteği vardır. Eğer bunu verme makamında olan devletse mutlak suretle bunu vermesi lazımdır. Ha devlet bunu bir yıl geciktirir, iki yıl geciktirir, on yıl geciktirir ama bu talepler gittikçe artar. Fakat baskı rejimlerinde bunların üzeri örtülür. İnsanların içindeki problemler sindirile sindirile külleniyor ama yok olmuyor. O talep cevap bulmayınca işte Tunus'ta ve Mısır'da olduğu gibi patlama noktasına geliniyor."

Türkiye ne yapmalı?

Eğer halkın taleplerine cevap verilmez ve gelir dağılımında adalet sağlanmazsa Avrupa'da da Türkiye'de de bu tip olayların yaşanması kaçınılmazdır uyarısında bulunan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye bu olayları yaşamayacak kaynaklara sahiptir" dedi ve Başbakan Erdoğan'a şöyle seslendi: "Eğer Türkiye'de bu taleplere cevap verilmezse burada da böyle olacak. Ama Türkiye'nin çok ciddi imkânları var. Türkiye asla böyle olaylar yaşamaya layık bir ülke değildir. Yani bizim bilhassa iktisadi açıdan müthiş kaynaklarımız var. Buradan ben Sayın Başbakan'a da sesleniyorum; getirsin ekonomisini düzelteyim. Ama o değil beni oraya getirmek, benimle konuşmaya bile korkar. Niye? Türkiye öyle bir hale geldi ki, biri birinin adamı ? kimseyi itham etmek istemem- diğeri de bir başkasının adamı."

Olayları BOP başlatmadı ama çıkarına kullanabilir

Peki, Ortadoğu'yu kasıp kavuran son olayların ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesiyle bir ilgisi var mı? Prof. Dr. Haydar Baş bu konuda da şöyle konuştu: "Acaba Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) burada bir etkisi var mı? Benim görebildiğim kadarıyla olay, BOP projesinin uygulanması sonucu ortaya çıkmış bir hastalık değil. Bu isteklerden, bu ihtiyaçlardan, yıllarca baskı gören bu anlayıştan halk, 'artık bıktık, öleceksek bir defa ölelim' dedi. Şimdi ortaya öyle bir manzara çıktı ki, bu BOP'un sahibi olan devletin bir projesi var, önce kaos? Yani vatandaş istemeden o kaosu yaşar duruma geldi. Dolayısıyla mikroplarını ekebilecek bir zemin hazırlandı."

Başbakan proje sunmalı

Büyük Ortadoğu Projesinin eşbaşkanı olan Başbakan Erdoğan'ın Mısırdaki olaylarla ilgili yaptığı açıklamaları ve görüşmeleri de değerlendiren BTP Genel Başkanı, Türkiye'nin yapması gerekenleri şöyle sıraladı: "Şimdi Sayın Başbakan BOP'un eşbaşkanı olarak oraya mikrop salmak yerine proje sunması lazım. Efendim, Mübarek'e çek git demek kolay. O mikrop ordusunun adamını o koltuğa oturtmamaktır asıl mesele? Senin buna karşı hangi tedbirin var? Bunu söyle bakalım. Sayın Başbakan'a bu düşer. Niye? Biz 22 İslam ülkesine baş olmuş büyük bir milletiz ve devletiz. Ne Amerika'ya düşer ne şuna ne de buna. Obama'yla görüşmene gerek yok, Haydar Hocayla görüş kafi."

Bütün dünya Türkiye'yi bekliyor

Prof. Dr. Haydar Baş, istesinler Mısırı da Ortadoğu'yu da kurtaracak projeler hazırlayabileceklerini söylerken "çözüm tüm dünyanın uygulamaya soktuğu Milli Ekonomi Modeli'dir" diye konuştu. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Allah'ın izniyle onları da kurtarırız. Gece gündüz çalışırız, ciddi projeler ortaya koyarız. Mısır'da kaynak yok mu? Tunus'ta kaynak yok mu? Var. Bütün dünyayı kurtaracak olan proje Milli Ekonomi Modeli'dir. Şimdi bütün çözümler Türkiye'yi bekliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100