29 Haziran 2008 Pazar 00:00
Genelkurmay: En önemli güvencemiz Türk yargısı
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), belli çevrelerin organize bir yapı içerisinde yürüttükleri, menfur bir saldırıyla karşı karşıya olduğunun farkında olduğu" belirtilerek, "Başarısız kalmaya mahkum olan bu saldırılara karşı,Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir" denildi. ~|~

Genelkurmay:TSK'nın en önemli güvencesi Türk yargısı  

 

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan basın açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı bazı çevreler tarafından uzun süredir yürütülmekte olan yıpratma kampanyasının, son zamanlarda internet dahil, basın ve yayın organları vasıtası ile yapılan saldırılarla şiddetini artırdığı belirtildi.

Açıklamada, TSK aleyhindeki bu çok boyutlu ve sistematik faaliyetlerin gelecekte de devam edeceğinin değerlendirildiği ve gelişmelerin yakından takip edildiği belirtilerek, bu kapsamda, bir günlük gazetenin 20 Haziran 2008 tarihli baskısında, "Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanan Bilgi Destek Planı" olduğu iddia edilen bir belge ile ilgili haber yayımlandığı hatırlatıldı.

Söz konusu haberin, Genelkurmay Başkanlığı'nca aynı gün yapılan basın açıklamasında kesin bir dille yalanlandığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Buna rağmen, bazı basın ve yayın organlarının 'Kayıtlarda Komuta Katı tarafından onaylanmış böyle bir resmi evrak veya plan bulunmadığı' ifadesini, 'Komuta Katı bilgisi dışında böyle bir plan var' şeklinde yorumlamaları ilginçtir. Bu şekilde bir yorum yapabilmek, ancak Türk Silahlı Kuvvetlerini hiç tanımamakla mümkündür. Köklü bir disiplin geleneği ve karargah çalışma kültürüne sahip olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde, kurum adına planların nasıl hazırlanacağının usul ve yöntemleri bellidir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde böyle bir plan kesinlikle mevcut değildir. Bu sözde planı üreten, Genelkurmay Başkanlığına mal eden veya kendilerine ulaşan her belgeyi doğru kabul ederek yayımlayan anlayışın ne kadar etik, demokratik ve yasal olduğu ortadadır.

Diğer taraftan, başka bir gazetenin 25 Haziran 2008 tarihli haberinde yer alan; 'Yoksa bu plan Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi dışında Kara Kuvvetleri tarafından mı hazırlandı?' şeklindeki soru, tam bir sorumsuzluk örneğidir ve TSK'ne ve onun komutanlarına karşı mesnetsiz bir saldırı özelliği taşımaktadır. Konunun dayanakları ile açıklığa kavuşturulmadan yayına konulmasının, basın etiği ile ne kadar uyuştuğu kamuoyunun takdirine bırakılmaktadır.

Sözde Bilgi Destek Planını gündeme getiren gazete, ayrıca 25 Haziran 2008 tarihli nüshasında, bir komutanlığın PKK-KONGRA-GEL terör örgütünün olası eylemlerine ilişkin 'Gizli' gizlilik dereceli mesajını yayımlamış ve Dağlıca'ya yapılacak saldırının bu mesaj ile bildirilmesine rağmen tedbir alınmadığı yönünde bir iddiada bulunmuştur.

Yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. Alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılan standart bir uygulamadır. Nitekim, söz konusu ikazla birlikte, bölgedeki birliklerde emniyet tedbirleri artırılmış ve Dağlıca'da konuşlu unsurlarımız gerekli tepkiyi göstererek, hain saldırının asıl amacına ulaşmasını engellemişlerdir. Konu ile ilgili yargı süreci devam ederken, bu tür kışkırtıcı yaklaşımlar sergilenmesi kaygı verici bir durumdur.

'Gizli' gizlilik dereceli askeri evrakın sızdırılması ve basın yoluyla yayımlanması tamamen yasa dışı bir eylem olup, konu yargıya intikal ettirilmiştir. Kurum içinde yapılan araştırmada, mesajın nereden ve kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, belli çevrelerin organize bir yapı içerisinde yürüttükleri, menfur bir saldırıyla karşı karşıya olduğunun farkındadır. Başarısız kalmaya mahkum olan bu saldırılara karşı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir. Bu tür saldırılara karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli güvencesi, yasal organlar ve Türk yargısının yanılmaz adaletidir. Her zaman olduğu gibi, aziz milletimizin Türk Silahlı Kuvvetlerine duyduğu sonsuz sevgi ve güven ise en büyük desteğimizdir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.