06 Aralık 2004 Pazartesi 00:00
Gizli soruşturmacı Meclis'ten onay aldı
17 Aralık öncesi AB'nin beklediği Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) da Meclis'te kabul edildi. Kadın zanlı ve sanığın muayenesi, 'olanaklar' elverdikçe kadın doktorca yapılacak. Devlet, gizli soruşturmacı kullanabilecek. Dolaylı dinleme yasak

17 Aralık öncesi yasalaştırması zorunlu olan TCK'dan sonra Ceza Muhakemesi Kanunu(CMK) da, önceki gece Meclis'te kabul edildi. Önümüzdeki hafta Ceza İnfaz Kanunu tasarısı da görüşülmeye başlancak ve 17 Aralık öncesinde TBMM, AB'ye ilişkin ev ödevini tamamlamış olacak. 335 maddeden oluşan CMK tasarısı, CHP'nin de desteğiyle Genel Kurul'da 2 günde kesinleşti. Yeni CMK özetle şu yenilikleri içeriyor:

TÜRK BOND'U: Uyuşturucu imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, silahlı örgüt ve bu örgütlere silah sağlama, silah kaçakçılığı ile tarihi eser kaçakçılığına ilişkin suçlarda, gizli soruşturmacı kullanılabilecek.

DİNLEMEYE SINIR: Yasada belirtilen telefon dinlemeye ilişkin esas ve usuller dışında hiçkimse, bir başkasının telekomünikasyon yoluyla iletişimini dinleyemeyecek ve kayda alamayacak. Dinleme en çok 3 ay yapılabilecek. Bu süre bir kez uzatılabilecek. Dolaylı dinleme sırasında elde edilen bilgiler delil olarak kabul edilemeyecek.

ZORUNLU AVUKAT: Uygulamada karakol ve emniyetteki sorguda bir olan avukat bulundurma hakkı üçe çıkarıldı. Üst sınırı 5 yılın üzerinde olan suçlarda herkese avukat verilmesi zorunlu hale getirildi.

MAĞDURA DA AVUKAT: Mağdur ile şikayetçi, vekili olmaması durumunda baro tarafından kendisine avukat verilmesini isteyebilecek.

ADLİ KOLLUK GETİRİLDİ: Adli kolluk, emniyet, jandarma ve sahil güvenlik komutanlığı ve gümrük müsteşarlığındaki soruşturma işlemlerini yapan görevliler olarak tespit edildi.

İDDİANAMEYE İADE: Savcının hazırladığı iddianamenin iadesi sistemi ilk kez hukukumuza girdi.

ÇOCUK DAVALARI KAPALI: Sanık, 18 yaşını doldurmamış ise duruşma kapalı yapılacak. Hüküm de kapalı duruşmada açıklanacak.

ÇAPRAZ SORGU: Savcı ve avukatlar, sanığa, katılana, tanığa, bilirkişilere, duruşmaya çağrılmış diğer kişilere, doğrudan soru yöneltebilecekler. Bu yolla çapraz sorgu sistemi mevzuatımıza girecek.

MAHKEMEYE SIR YOK: Hapis cezasının üst sınırı 5 yıl olan suçlarda, bir suç olgusuna ilişkin bilgiler, devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulamayacak.

KADINA KADIN BAKACAK: Bu hükme göre, kadının muayenesi, olanaklar elverdiğinde bir kadın hekim tarafından yapılacak.

CHP'nin Anayasa

Mahkemesi maratotonu

Anamuhalefet partisi CHP, 20 ayda 40 yasa ve 1 TBMM kararının kısmen iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. Anayasa Mahkemesi, 8 davada, yürürlüğün durdurulması istemini kabul etti, Meclis Kararı ile yasalardan 5'ini iptal etti. 2 yasanın bazı maddelerinin iptal istemini reddeden Yüksek Mahkeme, 33 davayı henüz gündemine almadı. Anamuhalefet partisi CHP, Anayasa Mahkemesi'nde ilk davasını 2003 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 29 Mart 2003 tarihinde açtı. Anayasa Mahkemesi, yasanın, TBMM lojmanlarının satışında Maliye Bakanlığı'nı yetkili kılan düzenlemenin de aralarında bulunduğu bazı maddelerinin yürürlüğünü durdurdu. CHP, 41. başvurusunu, 30 Kasım 2004 tarihinde Dernekler Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptı. CHP, 29 Mart 2003?30 Kasım 2004 tarihleri arasında 1 TBMM kararı ile 40 yasanın kısmen iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137