15 Aralık 2009 Salı 00:00
Haçlı seferi devam ediyor
ABD eski Başkanı Bush'un Haçlı seferi başlattığını hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Barack Obama yönetiminin İran, Afganistan ve diğer konuları bu Haçlı mantıkla ele aldığını söyledi. ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş geçtiğimiz hafta Cuma gecesi Meltem TV'de yayınlanan Ekoanaliz programında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Konuşmasında Başbakan Erdoğan'ın Obama'yla görüşmesine değinen Prof. Dr. Haydar Baş, Obama'yla asıl konuşulması gerekenlerin konuşulmadığını söyledi. Obama'yla Irak, İran, Afganistan gibi meselelerin konuşulduğunu dile getiren Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı, bunlar Tük milletinin karnını doyuruyor mu diye sordu. Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Türkiye'nin şu anda 600 milyar doların üzerinde iç ve dış borcu var. Ben şahsen Amerika'ya gitseydim Türkiye'de ne üretiyorum evvela bunları kalem kalem hesap eder önüme koyardım. Bu işle ilgili adamı da yanıma alırdım. Buna ilaveten Amerika Birleşik Devletlerinden bizim alabileceğimiz, bizim üretmediğimiz onların üretebildiği ne kadar verimli ve ucuz mamul var bunun hesabını yapardım. Örneğin şu anda ABD'ye ihracatımız misal 10 milyar dolarsa bunu 200 milyar dolara nasıl çıkaracağımızın hesabını yapardım. Ve gider Obama'yla ben bunları konuşurdum. Obama'yla biz gittik ne konuştuk? Irak meselesini konuştuk, İran, Ermenistan, Azerbaycan ve Afganistan meselelerini konuştuk. Peki, kardeşim halkın bunlarla ne alakası var. Bunlar halkın karnını doyuruyor mu? Bu konularla ilgilenmeyelim demiyorum, ama bizim birinci sorununuz bunlar değildir. Sonra bu meseleler eğer konuşulacaksa müsaade et ABD'de konuşulmasın? Geleceksin benim yanıma benim ülkemde konuşacaksın, eğer istiyorsan.  İstemiyorsan, Allah'ın selameti başına olsun diyeceksin."

Asıl mücadele medeniyetlerin ve dinlerin mücadelesi
Konuşmasında dünya sahnesinde ortaya çıkan tüm mücadelelerin aslında medeniyetlerin, siyasetlerin ve dinlerin mücadelesi olduğunun altını çizen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Şimdi bakın arkadaşlar dünya, kabul etsek de etmesek de medeniyetlerin, siyasetlerin ve dinlerin mücadelesini veriyor. Ve Avrupa Birliği dediğiniz zaman AB'ye üye olan devletlere bakın hepsinin medeniyeti, siyaseti, kültürü ve dini aynıdır. Bana soruyorlar ki, sen neden senelerden beri Türkiye'yi Avrupa Birliğine almazlar tezini savunuyorsun? Ben olaylara at gözlüğüyle bakmıyorum. Teşekkül eden topluluğun kültürünü, medeniyetini, siyasetini, maneviyatını ve dinini önüme koyuyorum. Bakıyorum ki kendilerinden olanları bir araya toplamışlar bunlarla birlik ve beraberlik yapmak istiyorlar. O halde diyorum Türkiye'yi aralarına almazlar. Niye? Burada kan uyuşmazlığı var. Medeniyet uyuşmazlığı var. Kültür, siyaset ve din uyuşmazlığı var."

ABD, Haçlı seferini sürdürüyor
"Medeniyetlerin mücadelesine dünyada hiçbir güç mani olamaz" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ABD'nin İran ve Afganistan konularını ele alırken bu mantıkla ele aldığını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Hatırlarsanız bu AB serüveninden sonra bunlar, dinleri kardeş etmek için çalışmaya başladılar. Bush dedi ki; 'Bırakın o hikâyeyi Komünizm bitti, İslam dünyasını karşımıza aldık. Onları tek tek hesaba çekeceğiz.' Haçlı seferine çıktı adam. Şimdi ABD İran konusunu, Afganistan konusunu ele alırken bu mantıkla ele alıyor. Soruyorum; Türkiye'nin bu coğrafya'da bu mantıkta ve bu tezde yeri neresi? Amerika'nın yanı mı yoksa başka yer mi? Eğer sen onun yanında olursan Afganlıya zarar verirsin. Efendin ben onun yanında savaşmayacağım. Peki, ne yapacaksın? Savaşanı eğiteceğiz. Şu kafaya bak? Savaşanı eğitecekmiş. Bari savaş, hiç olmazsa kafadan değil, ayaktan vurursun. Ama senin eğittiğin adam kafadan vuruyor. Bunların hepsi lafı güzaf. Medeniyetlerin mücadelesine dünyada hiçbir güç mani olamaz. Tarih sahnesinde cereyan eden bütün kavgalar kabul etseniz de etmeseniz de bu saydığım unsurların kavgasıdır, mücadelesidir. Ben bunu kabul etmiyorum' diyenler biz zaman gelecek bakacak ve diyecek ki; eyvah meğer bu iş böyleymiş. Ama efendim ekonomik nedenler de var. Doğru bu ekonomik nedenler bu kavgaları sağlam yapabilmek içindir. Biz şimdi kimliğimizden koptuğumuz için nerede ve hangi safta olmamız gerektiğini maalesef millet, devlet ve siyaset olarak bilemiyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100