06 Haziran 2006 Salı 00:00
'Hakim ve savcıların maaşına düzenleme'
Hakim ve savcıların maaşlarında artış öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. ~|~

 

Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyla hakim ve savcıların aylıkları, en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı kıstas alınarak yeniden belirleniyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı ve Danıştay Başkanın maaşı, Başbakanlık Müsteşarının maaşına eşit hale getirilecek. Diğer hakim ve savcılar da Başbakanlık Müsteşarının maaşının yüzde 41'i ile yüzde 98'i arasında değişen oranlarda maaş alacak.

Ayrıca, hakim ve savcılara, aylıklarına ilave olarak yargı ödeneği verilmesi, adalet müfettişleri ile hakim ve savcı adaylarına da ek ödeme yapılması öngörülüyor.
Hakim ve savcıların aylıkları, Başbakanlık Müsteşarının maaşı kıstas alınarak belirlenecek. Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Yargıtay başkanları, Başbakanlık Müsteşarı düzeyinde maaş alacak.

Hakimler ve Savcılar Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Tasarıya göre, hakim ve savcıların aylıkları, Başbakanlık Müsteşarı maaşı kıstas alınarak yeniden belirlenecek. Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı ve Danıştay Başkanının maaşı, Başbakanlık Müsteşarının maaşına eşit hale getirilirken, diğer hakim ve savcılar da Başbakanlık Müsteşarının maaşının yüzde 41'i ile yüzde 98'i arasında değişen oranlarda aylık alacak.

Başbakanlık Müsteşarının maaşı kıstas alınarak, hakim ve savcıların aylık tablosunda değişiklik yapılan tasarıya göre, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Başkanı ve Danıştay Başkanına, Başbakanlık Müsteşarının maaşının yüzde 100'ü, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve Danıştay Başsavcısına yüzde 98'i, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili, Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yargıtay ve Danıştay Birinci Başkan Vekilleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vekili, Yargıtay ve Danıştay Daire Başkanları ile Adalet Bakanlığı Müsteşarına yüzde 88'i, Yargıtay ve Danıştay üyelerine yüzde 84'ü kadar ödeme yapılacak.
Diğer hakim ve savcıların maaşlarının belirleneceği oranlar da şöyle:

Birinci sınıf hakim ve savcılara yüzde 80'i, birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılara yüzde 65'i, birinci derecede bulunan diğer hakim ve savcılara yüzde 55'i, ikinci derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 53'ü, üçüncü derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 51'i, dördüncü derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 49'u, beşinci derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 47'si, altıncı derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 45'i, yedinci derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 43'ü, sekizinci derecede bulunan hakim ve savcılara yüzde 41'i.

YARGI ÖDENEĞİ
Ayrıca, hakim ve savcılara, ödenmekte olan brüt aylıklarının yüzde 10'u oranında yargı ödeneği verilecek.
Bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri 7 günü aşarsa, bu günlere isabet eden yargı ödeneği yüzde 50 eksik ödenecek.
Hakim ve savcı adaylarına ise kıstas aylığın yüzde 25'i oranında ek ödeme yapılacak.
Adalet müfettişlerine de brüt aylık tutarlarının yüzde 10'u oranında ek ödemede verilecek. Ancak, Adalet müfettişlerine yapılacak aylık, yargı ödeneği ve ek ödemenin toplam net tutarı, yüksek mahkeme daire başkanına yapılacak aylık ve yargı ödeneği toplam net tutarını geçemeyecek.

HAKİM VE SAVCILARA BİLGİSAYAR
Hakim ve savcılara, mesleğe atandıklarında görevlerinde kullanmak üzere demirbaş olarak 1 adet bilgisayar verilecek. İsteyen hakim ve savcılar, bu bilgisayarları garanti süresinin bitiminden sonra, bedelinin yüzde 40'ı karşılığında 10 eşit taksitle alabilecek.
Birinci sınıf Sayıştay meslek mensupları, Sayıştay savcı ve savcı yardımcıları ile askeri hakim ve savcılar da getirilen düzenlemeden yararlanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137