07 Aralık 2006 Perşembe 00:00
Halk Bankası satılamaz
Danıştay, AKP'nin IMF ve AB talepleri doğrultusunda satışa çıkarttığı Halk Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. ~|~


Danıştay 13. Dairesi, Halk Bankası'nın sermayesinde bulunan Hazineye ait hisselerin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesini "ÖYK kararına dayanak alınan Bakanlar Kurulu kararını yetki yönünden hukuka aykırı bularak" durdurdu.

Kararın gerekçesinde, Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanun'a göre bankaların etkin, verimli ve özerk çalışmalarının sağlanması amacıyla yeniden yapılandırılmalarına ilişkin usul ve esasların Bakanlar Kurulu'nca belirleneceği, yeniden yapılandırma işlemlerinin tamamlanmasını takiben bankaların hisse satış işlemlerinin Kanun hükümleri çerçevesinde sonuçlandırılacağı ve yeniden yapılandırma ve hisse satış işlemlerinin 4603 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 yıl içinde tamamlanacağının hükme bağlandığı hatırlatıldı.
Gerekçede, Bakanlar Kurulu'nun bu süreyi bir defaya mahsus olmak üzere yarısı kadar uzatabileceği, 5230 sayılı Kanun ile 3 yıl ibaresinin 5 yıl olarak değiştirildiği ifade edildi.

Gerekçede, söz konusu Bakanlar Kurulu kararı üzerine 4603 sayılı Kanun ile Ziraat Bankası ve Halk Bankası Anonim Şirketi'nin çağdaş bankacılığın ve uluslararası rekabetin gereklerine göre çalışması amacıyla hisselerin tamamına kadarının özel hukuk hükümlerine tabi gerçek ve tüzel kişilere satışının gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

2008'de satılacaktı
 Gerekçede, bu Kanun çerçevesinde Halk Bankası'nın sermayesindeki Hazineye ait hisselerin "blok satış" yoluyla özelleştirilmesine, özelleştirme süresinin ise Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen 25 Mayıs 2008 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildiği gerekçesiyle dava konusu ÖYK kararının tesis edildiği vurgulandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137