22 Mayıs 2008 Perşembe 00:00
Halk kendisine, devlet de halka çalışacak

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin İstanbul'da düzenlenen Marmara Bölgesi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, siyasete yeni açılımlar getirdi.
Prof. Dr. Baş, "Bizim anlayışımıza göre, halk kendisi için çalışacak; devlet de halkı için çalışacaktır" dedi.
~|~

 
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, BTP iktidarında halkın kendisi için, devletin de halk için çalışacağını söyledi

Dört önemli kongre
Prof. Dr. Baş, bu önemli tespitten sonra sözü İstanbul, Bakü (Azerbaycan), Heidelberg (Almanya) ve Bursa'da düzenlenen 4 ayrı kongrede enikonu ele alınan kendisine ait 'Sosyal Devlet Milli Devlet' tezine getirdi. Kendisinin yeni bir devlet tarifi ve yeni bir ekonomi tarifi getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Baş, şöyle konuştu: "Ben ekonomide bir devrim yaptım. Daha önce bizi görmezden gelenler, şimdi bu tez ona ait değil yalanını ortaya atıyor."

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, seslendirdiği görüşün hiçbir görüş ve tezden alınmadığını çok net örneklerle şu şekilde ortaya koydu: "Bunlar ne dediler? Kaynaklar sınırlı. Ne zamandan beri dediler? İktisat ilmine başladıkları gün dediler ki kaynaklar sınırlıdır. İlk defa ekonomide kim söyledi 'kaynaklar sınırsız' diye? Benden önce söyleyen oldu mu? Olmadı. Peki bu tespit bana ait olduğuna göre, sen nasıl diyebilirsin ki 'ona ait' değil? Bu kadar husumet olur mu?"

Sosyal devlet tarifi
Prof. Dr .Haydar Baş, sosyal devlet tarifi üzerinde de durdu. Komünizmde halk çalıştığını,  devletin de komünist partinin taktir ettiği kadar halka verdiğinin altını çizen BTP Genel Başkanı, kapitalist modeldeki devlet anlayışının eksikliklerine de şu şekilde işaret etti: "Kapitalizm nedir? O da modern köleliktir. Ne yapar milleti çalıştırır. Güya serbest ekonomi adı altında vatandaşı çalıştır, vergi yoluyla o da vatandaşı haraca bağlar. Devlet ne yapıyor? Beş on tane Karun var. O da Karunları besliyor. Peki bizim devlet anlayışımızın mantığı nedir? Halk kendisine çalışacak. Yetmiyor! Devlet de halka çalışacak. Bizim mantığımızda devlet babadır. Devlet tebaasını bakmaya memurdur."

'Görüşler bana ait'
Prof. Dr. Baş, bu görüşlerin kendisine ait olmadığını söyleyenlere biz kez daha şu cümlelerle cevap verdi: "Biz bu işin temellerinden hareket ederek her şeyi kendimiz bulduk. Ve A'sından Z'sine kadar hiçbir ilim adamının benim görüşlerimde yeri yoktur."

Kaynaklar nerede?
Prof. Dr .Haydar Baş, kaynağın nereden bulunacağına da cevap verdi. Devletin senyoraj hakkını kullanarak üretim ve emeğin karşılığı olan parayı basmasını ve tüketimi artıracak yeni vergi sitemini kaynak olarak gösteren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, üçüncü ve en önemli kaynak olarak da Türkiye'nin yeraltı zenginliğine dikkat çekti.
BTP Genel Başkanı, şunları söyledi: "Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağı var. Bu ham halidir. İşlediğiniz zaman en az bu rakam 30 katrilyon dolardır. Siz bırakın 10 katrilyon dolar deyin. Düşünebiliyor musun? Bu servet üstünde şu millet aç duruyor. Bunlar kim, siyaset kim? Bunlar kim, idare kim? Bunlar hiçbir şey bilmiyorlar. Yeminle konuşuyorum bunların yaptığı iş ezbercilik ve taklitçiliktir. Batı ne diyor onu hayata geçirmektir."

Yabancılar ele geçiriyor
Konuşmasında Türkiye'nin yer altı kaynaklarının yabancılara satışına da dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Bunlar ne yapıyorlar? Bu kaynakları beş on tane global şirket dediğimiz Karunlara aktarıyorlar. Üç katrilyon dolar servetimize 200 milyon dolarlık bağlantı yaptılar. Daha parayı da teslim etmediler. Şimdi gelin bu adamlara siz, Türkiye'yi idare edecek diye iradenizi teslim edin. Vallahi hem dünyada rezil olursunuz, hem ahirette. Bunu böyle bilin."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.