10 Ağustos 2001 Cuma 00:00
Halkın gündemi farklı
İşsizlik terörü bile unutturdu

18 yaş üstü, 1292 kişiyle yapılan araştırmada Türkiye'nin çözülmesi gereken en önemli sorunu "işsizlik" olarak yansıdı. "Sizce şu an Türkiye'nin çözülmesi gereken en önemli sorunları nelerdir?" sorusuna, araştırmaya katılanların % 28'i "işsizlik", % 25'i ise "enflasyon ve hayat pahalılığı" cevabını verdi. Böylece, "İşsizlik" 2001 yılında üçüncü kez son 11 yıldaki en önemli sorun olarak gösterilmiş oldu.

Öte yandan, "terör örgütü PKK ve Güneydoğu sorunu", % 2 ile 1990'dan itibaren yapılan araştırmadaki en düşük değere indi. Bu sonuç, terörün halkın gündeminden düştüğünü gösterdi. Araştırma sonuçlarına gore, "rüşvet ve yolsuzluk" da % 13'lük oranla, çözülmesi gereken en önemli sorunlar sıralamasında üçüncü oldu.

İşsiz kalma endişesi hakim

"Türkiye'nin Nabzı" araştırması, "işsizlik" sorununu öne çıkarırken, şu anda iş sahibi olan kişilerin de işlerini kaybetme korkusu yaşadıklarını ortaya koydu. Soru yöneltilen kişilerden sadece % 10'u işini kaybetmekten~|~ korkmuyor. "İşinizi kaybetme korkusu çekiyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtların oranı şöyle:

Çok Endişeli % 64

Kısmen Endişeli %18

Çok Az Endişeli %4

Hiç Endişeli Değil %10

Bilmiyor % 5

'Ekonomi daha kötüye gider'

Araştırma Türk halkının, önümüzdeki bir yıl içerisindeki beklentilerini de ölçüyor. Çıkan sonuç, çoğunluğun ülkedeki genel ekonomik koşulların daha kötüye gideceğine inandığını ortaya çıkardı. Araştırmaya katılanların % 69'u, ekonomik koşulların daha kötü olacağı görüşünde birleşti.

Daha Kötü Olacak... % 69

Aynı Kalacak... % 12

Daha İyi Olacak... % 12

Cevap Yok... % 7

Sosyal koşullar daha kötüye gidecek

Sosyal Güvence, İnsan Hakları, Adalet Sistemi gibi sosyal koşulların da daha kötüye gideceği görüşü araştırmaya katılanların çoğu tarafından paylaşılıyor.

Daha Kötü Olacak? %62

Aynı Kalacak... %19

Daha İyi Olacak... %12

Cevap Yok... %7

Gidişat berbat

"Memleketin Gidişatını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise % 87 oranında "Kötü" cevabı verildi.

Kötü Yolda... % 87

Ne İyi Ne Kötü... %7

İyi Yolda... %4

Hükümet güven vermiyor

Kamuoyunun iktidara olan güvenini de belirlemeyi amaçlayan araştırma, ANAP?DSP?MHP koalisyon hükümetinden duyulan memnuniyetsizliği de gözler önüne serdi. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, hükümetin ülkedeki ekonomik krizi çözebileceğine ve yolsuzlukla mücadelede başarılı olacağına kesinlikle inanmıyor.

Hükümetin çalışmalarından memnun musunuz?

Hiç memnun değilim... % 76

Pek memnun değilim... % 10

Ne memnunum ne de değilim... % 5

Biraz memnunum... % 5

Çok memnunum... % 1

Hükümetin krizi çözebileceğine inanıyor musunuz?

İnanmıyorum... % 76

İnanıyorum... % 20

Hükümetin yolsuzluklarla mücadelede başarılı olacak mı?

İnanmıyorum... % 76

İnanıyorum... % 19

AB'ye gireceğimize kimse inanmıyor

Öte yandan, araştırmada gelecek on yılda Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme ihtimaline de pek şans verilmedi. Soru yöneltilen kişilerin %59.8'i, 2011 yılına kadar üyeliğin kesinlikle gerçekleşmeyeceğine inanıyor.

Mevcut siyasiler baraja gömülecek

Araştırmaya katılanlara, olası bir seçim durumunda oy verecekleri partiler de soruluyor. % 50'lik bir kesim DSP, MHP, ANAP, DYP, CHP, FP ve HADEP'e oy vermeyeceğini belirtti.

DSP... % 3

MHP... % 6

ANAP... % 5

FP... % 5

DYP... % 8

Hiçbiri... % 25

Diğer... % 25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.