15 Kasım 2009 Pazar 00:00
Hatalı olan siyaset yargılanan devlet

Türkiye'nin bazı bölgelerine hizmet götürülmediğinden dolayı devletin töhmet altına sokulduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bunun sorumlusu devlet veya sistem değil, siyasettir" şeklinde konuştu
~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Meltem TV'de katıldığı Ekoanaliz programında stüdyoda bulunan seyircilerin ve izleyenlerin SMS'le sordukları soruları cevaplandırdı. Türkiye'nin gündemini en fazla meşgul eden konu olması hasebiyle programda ilk olarak Kürt açılımı konusu gündem oldu. Kürt açılımının Türk milletinin iradesiyle değil, ABD ve AB gibi güçlerin talimatıyla gündeme geldiğinin altını çizen BTP Genel Başkanı adı Kürt açılımı olsa da arka planda Ermeni konusu bulunduğuna dikkat çekti. Güneydoğu Anadolu bölgesine hizmet gitmemesi konusuna da değinen Prof. Dr. Baş, "bunun sorumluğu devletin olmaktan çok siyasetindir" diye konuştu.

Açılımda milletin iradesi yok
Ekonomist Selim Kotil ve Dr. Harun Kayacı'nın sunduğu Ekoanaliz programına misafir olan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, izleyenlerin ve stüdyodaki seyircilerin sorularına cevap verdi. Prof. Dr. Baş'a yöneltilen ilk sorular Kürt açılımı konusunda oldu. Kürt açılımı konusundaki sorulara cevap veren BTP Genel Başkanı, Kürt açılımının AB ve ABD talimatlarıyla gündeme geldiğine işaret etti. Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Açılım Türk milletinin iradesiyle gündeme gelen bir şey olsaydı, hükümetin yaptığı tarihi bir şey olurdu. Ama bu şekilde olmadı. AB ve ABD'nin bilgisiyle gündeme geldi. Kürt açılımı ilk olarak 1877 yılında Ermeni konusu olarak gündeme gelmiştir. İngiltere ve İtalya gibi ülkeler Osmanlı'yı Ermeni konusunda ikna edebilmek için Kürtleri kullanmak istediler. Bunu ben geçtiğimiz eylül ayında Edirne'deki konuşmamda ilk olarak dile getirmiştim. Kürt açılımı derken kamufle edilen olay aslında PKK açılımıdır. Kürtler tabii ki dillerini kullanacaklardır. Bu doğuştan gelen bir haktır, kimse bu hakkı onların elinden alamaz. Şimdi bunun üzerinden teröristlere açılım sağlanıyor. Bir kardeş olarak bir dost olarak ben Kürt kardeşlerime bu oyuna gelmemelerini tavsiye ediyorum."

Anadolu üzerinde büyük hesaplar var
Olayların zannedildiği gibi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Hadiselerin arka planında çok büyük hesaplar var. Yer altı kaynaklarının ve bu coğrafyanın paylaşılması var" diye konuştu. Prof. Dr. Haydar Baş, "Hadiseler bizim zannettiğimiz gibi değil, arka planda çok büyük hesaplar var. Yer altı kaynaklarının ve bu coğrafyanın paylaşılması var. Bu hesaplara göre bu kıymetli coğrafya, burada oturan Türklerin coğrafyası değildir. Rumları, Ermenileri asimilasyona tabi tutarak Türkler, bu coğrafyaya sahip oldular şeklinde iddialarla plan kuruyorlar. Neticede bu coğrafya üzerinde herkesin hesabı var. Yani bunlar sahipsiz köy buldular değneksiz geziyorlar" dedi.

Suçlu siyaset devlet değil
Türkiye'nin birçok bölgesinin özellikle de Güneydoğu Anadolu bölgesinin hak ettiği hizmeti almadığından şikâyet ettiğine işaret eden BTP Genel Başkanı, bunun asıl sorumlusunun devlet ya da sistem değil siyaset olduğunu söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Hizmetin oralara gitmemesi devletin ve sistemin hatası değildir. Kanunlar herkesi ve her bölgemizi aynı ölçüde kuşatıyor. Sen şu bölgedensin sen bu bölgedensin diye bir ayrım yasalarda asla söz konusu değildir. Ama siyasiler Karadeniz'i unutmuşlar, Güneydoğu'yu unutmuşlar. O zaman şu soru gündeme geliyor; "Buralara hizmetin gitmemesi kimin suçudur. Siyasetin mi devletin mi? Elbette ki bunun suçlusu siyasettir. Ama şimdi devlet yargılanıyor. Oysa suçu işleyen yani bazı bölgelerimize hizmeti götürmeyen siyaset yargılanması gerekirdi."

Devletin çarkları devreye girmeli
Türkiye'de devletin hizmet üreten çarklarının bir an önce devre sokulması gerektiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "siyasetin görevi vatandaşlarındaki yarın endişesini gidermektir" dedi. BTP genel Başkanı şunları söyledi:
"Türkiye'de yapılacak açılım devletin çarklarını devreye sokmaktır. Ancak bu şekilde hizmet gitmeyen bölgeler hizmet alabilecektir. Devletin çarklarının devreye girmesi için siyasiler meclisi toplamalarına bile gerek yoktur. Mevcut kanunlarla gitmeyen hizmet pekâlâ vatandaşa götürülebilir. Siyasetin görevi vatandaşların yarınlarından endişe etmelerini engellemektir. Bunu başarabilen bir siyaset anlayışı Türkiye'nin tüm sorunlarını hızla çözüme kavuşturacaktır."

Çözümü BTP ortaya koyacak
"Türkiye'nin tüm sorunlarını çözecek proje ve kadroya sadece BTP sahiptir" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Türkiye'nin sorunlarına ancak Bağımsız Türkiye Partisi çözüm getirebilir. Çünkü Türkiye'nin tüm sorunlarını çözecek proje ve kadroya sadece BTP sahiptir. Güneydoğu'da 5 kişilik bir aile düşünün. Bu ailenin bir ferdi dağa çıkmış diğerleri ise geçim sıkıntısı içerisinde yaşıyorlar. BTP iktidarında bu ailede babaya 500 lira, iki çocuğa 500'er lira ve anneye 500 lira vatandaşlık maaşı, 500 lira da ev hanımı meslek maaşı olmak üzere 1000 lira maaş verilecek. Yani bu aileye her ay toplamda 2500 lira maaş vereceğiz. Bu durumda bu ailenin fertleri dağdaki evladına, kardeşine 'gel devlet babaya teslim ol' der mi demez mi? Teslim ol, cezan neyse razı ol. Sonra sen de maaş al' derler. Biz işte bu anlayışı hayata geçireceğiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137