20 Şubat 2010 Cumartesi 00:00
Haydar Baş Türk dünyasını fethetti

"Atayurt Türkistan'dan çok selam getirdim" diyen Kazakistan İktisat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sabden Orazalı, "Prof. Dr. Haydar Baş'ın Türk dünyasında herkesin gönlünü kazanmış bir kişidir. Türk dünyasının fatihidir" dedi.
~|~

 Geçtiğimiz ay Bursa'da gerçekleştirilen 7. Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde en çarpıcı tebliğlerden birini Kazakistan'ın en tanınmış iktisatçılarından olan Kazakistan İktisat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sabden Orazalı sunmuştu. "Prof. Dr. Haydar Baş'a ve Türk kardeşlerimize atayurt Türkistan'dan çok selam getirdim" diyerek tebliğine başlayan Kazak akademisyen Sabden Orazalı ülkesinde aynı zamanda 4 dönem milletvekilliği de yapmış bir isim. Prof. Dr. Haydar Baş'ı çok yakından takip ettiğini söyleyen Prof. Dr. Orazalı, Milli Ekonomi Modeli tezini ortaya koyan Prof. Dr. Haydar Baş'ın uluslar arası çapta bir insan olduğunu söyledi. "Haydar Baş yalnız siyasetçi değil aynı zamanda dünya çapında tanınan bir iktisatçıdır" diyen Prof. Dr. Sabden Orazalı, "Haydar Baş'ın iktisat ilminde asıl olarak gördüğü insana tüketimi destekleme görüşüne ben de katılıyorum" dedi.

Tez ahlak üzerine kuruludur
"Biz hepimiz birer Haydar Baş'ız" diyen Prof. Dr. Sabden Orazalı şunları söyledi: "Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezinin ahlak üzerine kurulu olması çok dikkat çekicidir. İktisadın düzgün bir şekilde işleyerek, adil bir biçimde işlemesi yani ahlakileşmesi demek toplumun ahlaki değerler çerçevesinde oluşması ve yaşaması demektir. Demek ki maneviyat, vatanperverlik ve inanç birbiriyle paralel unsurlardır. Kazakistan temsilcisi olarak şunu söylemek isterim ki, Türk dünyasının asıl zenginliği 250 milyonluk nüfustur, ortak tarihimiz ve ortak kültürümüzdür. Biz hepimiz birer Haydar Baş'ız."

Haydar Baş dünya çapında bir iktisatçıdır
Prof Dr. Haydar Baş'ın bir siyasetçi olmasının yanında aynı zamanda dünya çapında bir iktisatçı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sabden Orazalı Prof. Dr. Baş'ın Türk dünyasında herkesin gönlünü kazanmış bir kişi olduğunu söyledi. Profesör Orazalı şöyle konuştu: "Prof. Dr. Haydar Baş uluslararası çapta bir insan. Sayın Baş Türk dünyasında herkesin ve özellikle de akademisyenlerin gönlünü ve hayranlığını kazanmış durumda. Bu bağlamda Prof. Dr. Haydar Baş Türk dünyasının fatihidir."

Milli Ekonomi dönemi başladı
"Kriz geldi geçer ama hayat devam eder" diyen Kazak Profesör Sabden Orazalı, "Prof Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli'nin uygulama zamanı geldi" diye konuştu. Orazalı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Küresel krizin kolay kolay bitmeyeceği artık tüm dünyada ifade ediliyor. Haydar Baş'ın modelinin uygulanma zamanı gelmiştir. Prof. Dr. Baş modelinde insana çok önem vermektedir. Çünkü asıl kaynak insandır. İnsana yatırım yapılması iktisadın en önemli unsurudur. İnsana yatırım, eğitime, bilime, sağlığa yatırım ve en önemlisi maneviyata ahlaka ve kültüre yatırımdır. Prof Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu fikirlere katıldığımız açıkça ifade etmek isterim. İşte Haydar Baş'ın fikirlerine katılarak iktisat ilminde asıl olarak gördüğü insana yatırım yapılması gerektiği fikrine ben de katılıyorum."

Türkiye'nin bu modele ihtiyacı var
Türkiye'nin Milli Ekonomi Modeli'nin formüllerine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Kazakistan İktisat Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sabden Orazalı şunları söyledi: "Bana göre Türkiye'nin en zayıf noktası sağlık eğitim ve bilimdir. Bu yönleriyle Türkiye dünya ülkeleri arasında 73?74. sıralarda yer almaktadır. İş? çalışma gücü açısından 120. sıradadır. Bu veriler ışığı altında Türkiye'nin Milli Ekonomi Modeli'nin yaklaşımına çok ihtiyaç duyduğu aşikârdır."

İnsana yönelik sosyal devlet
Prof Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nde ön plana çıkan asıl ilkesinin insana yönelik bir sosyal devletin oluşturulması olduğunu söyleyen Sabden Orazalı, Milli Ekonomi Modeli'nde öngörülen eğitimin ücretsiz ve herkes için erişilebilir olması anlayışının ne kadar önemli olduğuna değindi. Prof. Dr. Orazalı şöyle konuştu: "Prof Dr. Haydar Baş'ın asıl ilkesi ise insana yönelik sosyal devletin oluşturulmasıdır. Türkiye bilime çok az bütçe ayırmaktadır.
Hesapladık ki Türkiye Yurt İçi Hâsılanın yüzde 0,8 oranında bütçe ayırmaktadır. Yani gelişmiş ülkelerin ayırdığı bütçenin 10 ? 12 katı daha azdır. Minimum yüzde 1.5 olması lazım. Rusya ? Kazakistan da dâhil bu meblağa ulaşamıyor.
Onun için sağlığa eğitime ve bilime daha çok para aktarılması lazım. Bildiğim kadarıyla Türkiye eğitime yurt içi hâsılanın yüzde 3,5'ini ayırıyor. Rusya ise yüzde 4, Kazakistan ise yüzde 3,8'ini ayırmaktadır. Prof Dr. Haydar Baş'ın eğitim ücretsiz olmalı görüşüne katılmamak elde değildir. Eğitim ücretsiz olduğu takdirde bunun verimi gelecekte alınacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137