03 Kasım 2002 Pazar 00:00
Hayırlı olsun
Bir milletvekili seçimi daha geldi. Bugün Türk halkı, çok partili rejime geçilen 1946'dan bu yana 22. kez sandık başına gidecek. Milletvekili Genel Seçimi için 41 milyon 414 bin 793 seçmen oy kullanacak. Seçmenler, 85 seçim çevresinde 172 bin 193 sandıkta oy kullanacak. Katılım oranının yüzde 85 civarında olması bekleniyor.

18 siyasi parti katılıyor

Milletvekili genel seçimine 18 siyasi parti katılıyor. Seçimde, 10 binin üzerinde milletvekili adayı yarışacak.

Seçime katılmaya hak kazanan 18 siyasi partiden 17'si tüm seçim bölgelerinde aday gösterdi. Seçime katılan partilerden sadece ÖDP, Erzurum'da liste çıkarmadı. Başında DSP, sonunda YTP'nin yer aldığı oy pusulalarında siyasi partiler şöyle sıralanıyor: ''DSP, DEHAP, YP, MHP, DYP, Millet Partisi, BBP, ANAP, LDP, SP, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), ÖDP, TKP, GP, İP, CHP, AK Parti, YTP.''

Kimliksiz gitmeyin!

Vatandaşlar, seçmen bilgi kağıdı ve kimliklerini göstererek oylarını kullanacaklar. Nüfus cüzdanı, resmi daireler veya~|~ KİT'lerden verilen kimlik kartları, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgeler kimlik olarak gösterilebilecek. Bu belgelerden birini ibraz edemeyen seçmen oyunu kullanamayacak. Seçmen bilgi kağıdı bulunmayanlardan seçmen kütüğünde adı olanlar da oylarını kimliklerini göstermek suretiyle kullanabilecekler.

"EVET" mührü basılacak

Seçmenler, sandık kurulu başkanından alacakları birleşik oy pusulası ve mühürle kapalı oy verme yerine girecekler. Burada oyunu vereceği partinin ambleminin altındaki yuvarlak içerisine ''Evet'' mühürünü basacak olan seçmenler, pusulayı zarfa koyarak sandığa atacaklar.

Seçmenler, oylarını sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesindeki isimlerinin karşısını imzalayacaklar.

Mükerrer oy kullanımını önlemek için oyunu kullanan seçmenin sol işaret parmağı çıkmayan boya ile boyanacak.

Sandık kurulu başkanı oyunu kullananların seçmen bilgi kağıtlarının arkasını imzalayıp mühürleyecek. Seçmen kütüklerinde ismi bulunduğu halde mazaretsiz olarak oy kullanmayanlar 5 milyon lira para cezası ödeyecekler.

Bunlar kesinlikle yasak!

Propaganda dönemi dün 18.00'de sona erdi. Bu saatten oy verme günü olan 3 Kasım Pazar günü saat 21.00'e kadar yayın yasağı uygulanacak.

3 Kasım Pazar günü saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılmayacak. Saat 18.00 ile 21.00 arasında, ancak YSK tarafından seçimle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verebilecek.

İçki ve silah yasak

3 Kasım Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satışı yasak olacak. İçkili yerlerde içki verilmeyecek. Umumi eğlence yerleri kapalı kalacak. Eğlence niteliği taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilecek.Saat 06.00'dan 24.00'e kadar, emniyet güçleri dışındakiler silah taşıyamayacak.

Oy verirken dikkat

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a göre, oy verme günü seçmenler belirlenen yasaklara uymamaları durumunda alacakları cezalar şöyle:

* Haksız oy temin edenlere 1 yıldan 3 yıla hapis cezası,

* Seçmenin oyunu kullanmasına engel olanlara 1 yıldan 4 yıla hapis cezası,

* Sandık başında oy verme yönünden kendisine yükletilen ödevleri ihtara rağmen yapmayan seçmenler 500 liradan bin liraya kadar hafif para cezası,

* Oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale, telkin veya tavsiyede bulunan veya bunlarateşebbüs edenler 3 aydan 1 yıla hapis cezası,

* Oy verme sırasında seçme yeterliği olmadığını bildiği halde oy vermeye teşebbüs edenler veya verenler 2 yıldan 5 yıla hapis cezası,

* Başkasının adını taşıyarak oy vermeye teşebbüs eden veya verenlere 3 yıldan 5 yıla hapis cezası,

* Bir sandıkta oy verdikten sonra başka bir sandıkta oy vermeye teşebbüs eden veya veren kimselere 3 yıldan 5 yıla hapis cezası.'
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137