06 Aralık 2004 Pazartesi 00:00
Hazine'den satış kampanyası
Maliye Bakanlığı, devletten 49 yıllığına kiralanan ve üzerlerinde çeşitli tesisler inşa edilen taşınmazların satışına imkan tanıdı. Kiracılarına satılacaklar arasında Atatürk'ün yatı Savarona, Çırağan Sarayı, özel üniversiteler, Akdeniz ve Ege kıyılarındaki çok sayıdaki turistik tesis bulunuyor ~|~ Hazine'den irtifak hakkı yoluyla alınan araziler üzerinde kurulan otel, tatil köyü, üniversite ve özel hastaneler, bu taşınmazları devletten kiralayan kişi ya da kuruluşlara satılıyor.

Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı ve Hazine'ye ait taşınmaz malların değerlendirilmesine ilişkin Milli Emlak Genel Tebliği, irtifak hakkı ile devletten 49 yıllığına kadar sürelerle kiralanan ve üzerlerinde çeşitli tesisler inşa edilen taşınmazların satışına da imkan tanıdı.

Düzenleme çerçevesinde Hazine taşınmazları üzerine eğitim, sağlık ve turizm tesisi inşa edenler, istemeleri halinde rayiç bedel üzerinden bu taşınmazlara tümüyle sahip olabilecek. Ancak, satış için irtifak hakkı tesis ettirilen alan üzerindeki yatırımların tamamlanmış olması şartı aranacak.

Orman Yasasına tabi alanlar üzerinde inşa edilmiş tesisler ise satış kapsamı dışında tutulacak.

Kiracılar mülk sahibi olacak

Antalya?Belek, Antalya?Beldibi ve Muğla?Fethiye başta olmak üzere Güney sahillerindeki turistik tesisleri çok yakından ilgilendiren bu düzenleme uyarınca Hazine'den irtifak hakkı yoluyla kiraladığı alanlar üzerine otel, motel ve tatil köyü inşa edenler, Maliye Bakanlığı'na başvurarak, bu yerleri satın almak istediklerini bildirecek.

Başvuruda bulunan irtifak hakkı sahibinin yatırımını tamamlayıp tamamlamadığı incelenecek ve aranan koşullar yerine getirilmiş ise rayiç bedel üzerinden söz konusu tesis alanı, buraları devletten kiralayanlara satılacak.

Değer tespitinde, örneğin 10 yıl 4 ay 9 gün önce üzerinde 49 yıl süreyle irtifak hakkı tesis edilmiş bir taşınmazın üzerindeki yapı ve tesislerin Hazine'ye geçmesi gereken kısmının satışa esas tahmininde, başlangıçtan itibaren geçen süre ve hakkın kullanım süresi dikkate alınacak. Hesaplama sonucunda bulunan bedele, zemin bedeli ilave edilerek taşınmazın satış bedeli hesaplanacak. Toplam bedelden yıpranma payı da düşülecek.

Çırağğan Sarayı da var

Söz konusu uygulama ile aralarında Çırağan Sarayı, Robinson Tatil Köyü, Club Salima, Club Zigana, Clup Aquamarin, Palm Beach Otel, Sümela Garden ve Kemer Holiday'ın da bulunduğu çok sayıda turistik tesisin mülkiyeti, buralarda irtifak hakkı tesis eden kişi ya da şirketlerin eline geçecek. Atatürk'ün kullandığı Savanora gemisi de satılacak varlıklar arasında yer aldı.

İrtifak hakkı yoluyla kurulan eğitim ve sağlık tesisleri ise emlak vergisine tabi değerin yarısı üzerinden satılacak.

Bu düzenleme ile aralarında Başkent, Bilkent, Okan, Maltepe ve Çankaya Üniversitelerinin de bulunduğu çeşitli vakıf üniversiteleri, artık kiracı değil tümüyle mülk sahibi haline gelecek. Aynı şekilde Hazine arazileri üzerine kurulan özel hastaneler de, buraları kurup işleten kişi ya da kuruluşların mülkü olacak.

Milli Emlak Genel Tebliği, Hazine ile hissedar olan şahıslara da satış imkanı getiriyor. Türkiye Odalar Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) gibi kuruluşlara da hizmet binası ve eğitim tesisi için doğrudan satış olanağı tanınıyor.

Aynı şekilde Aydın, İzmir ve Manisa gibi illerde yoğun olarak yaşanan tapu fazlalıkları sorununa da çözüm bulunuyor. Tapuya tescilli olup da "...metrekareden fazlası Hazine'ye aittir" şerhi bulunan bu taşınmazlardaki Hazine'ye ait görünen bölümlerin tapu malikine ya da mirasçısına yine rayiç bedel üzerinden doğrudan satışı sağlanıyor.

Tebliğ, üzerinde en az 10 milyon dolarlık yatırım yaparak, en az 50 kişiye istihdam sağlayacak yatırımcıya da boş ya da tesisli Hazine arazilerinin, harca esas değer üzerinden satışına da imkan veriyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.