22 Kasım 2007 Perşembe 00:00
Hedefleri iç savaş !..

BTP  Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, terörün, Başbakan'ın eşbaşkanı olduğu ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi ekseninde tırmandığına işaret ederek,
Batının asıl amacının Türkiye'de Türk ? Kürt iç savaşı çıkartmak olduğuna dikkat çekti.
~|~

 


Bağımsız Türkiye Partisi(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 3 aylık bir aradan sonra yeniden Meltem TV'deki Haftanın Sohbeti programına katılan Prof. Dr. Baş, Türkiye'nin son bir aylık gündemini işgal eden 'terör' konusunda çarpıcı tespitlerde bulundu.
Şırnak ve Dağlıca'da 30 askerimizin şehit edilmesine değinen BTP Lideri, terör örgütünün bu iki saldırısının 'nokta atışı', terörün yeniden başlamasının ve bu duruma gelmesinin nedeninin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşbaşkanlığını yaptığı ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi(BOP) olduğunun altını çizdi. 

'15 yıldır anlatıyorum'
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, 15 yıldır Türk kamuoyuna bölgemizde yaşanan olayların arka planını, küresel güçler tarafından tesis edilen tezgahı anlattığına işaret ederek, şunları söyledi: "Konuştuklarımız kulaklara küpe olmadı... 1987'de Almanya'da Türk işçilerine hitaben yaptığım konuşmada Türkiye'nin o zamanki adıyla Avrupa Topluluğu'na alınmayacağını söylemiştim. Nitekim alınmıyor, alınmayacak... Yine 1995'ten bu yana Batının Şark Meselesi adı altındaki projesini sürekli gündeme getiriyorum. Bence Şırnak'ta ve Dağlıca'da askerlerimize yönelik terör eylemleri Şark Projesi'nin nokta uygulamalarıdır. Bu proje 1850'den bu yana yürürlükte. Şark Projesi özetle Batılı güçlerin Ortadoğu'ya egemen olma ve Türk Milletini Orta Asya'ya sürme planının adıdır.
Neden 1850? Çünkü bu tarihlerde Batı bir yandan motoru buldu, öte yandan petrolü hem keşfetti, hem de onun önemini kavradı."

Proje üstüne proje
Batılı güçlerin Ortadoğu bölgesinin maden açısından zengin olduğunu tespit ettiğini dile getiren Prof. Dr. Baş, bu süreçte Osmanlı Devleti'nin bölgeden çıkarılmasının ardından Ortadoğu'nun bir daha huzura kavuşamadığını söyledi. Şark Projesi'nin günümüzde yerini BOP'a terkettiğinin altını çizen BTP Lideri, şunları söyledi: "Bu proje ile Osmanlı'nın hinterlandı olan 22 ülke bölünüp, parçalanacaktır. Pakistan'da ve Gürcistan'da yaşananlar da bu çerçevede değerlendirilmelidir."
ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nın akabinde Şark Projesi'ni İngiltere'den devraldığını hatırlatan Prof. Dr. Baş, çarpıcı tespitlerine devam ederek şunları kaydetti: "Şimdi ABD, Türkiye'nin Lozan Anlaşması ile tesis edilmiş Güneydoğu sınırını kabul etmiyor. Dolayısıyla ABD'nin Ortadoğu'daki plan ve programları bugünün planı, projesi değil..."

Azmettirici kim?
Güneydoğu'da yaşanan terör eylemlerine değinen Prof. Dr. Baş, "PKK tetikçi, tamam ama azmettirici, tetiği çektiren kim? Türkiye'nin güneyinde devlet kurduran irade hangisi? Bunlarla işbirliği yapanlar kimler?" diye sordu. AKP iktidarının Kuzey Irak ve Türkiye'nin güneydoğusu ile ilgili planı, projesi olan ABD ile işbirliği yaptığını hatırlatan BTP Lideri, şunları söyledi: "Biz daha bu iktidar iş başına gelmeden önce, 'bu iktidar döneminde Türkiye bölünecek' dedik. Nitekim yaşananlar bizi doğruluyor."

Hedefleri Türkiye'de iç savaş çıkartmak
BOP'un asıl hedeflerinden birinin bölgede Kürt devleti kurulması olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baş, "Bunu Kürt halkı mı istiyor? Hayır... Onların ilgisi yok... Batılı güçlerin asıl amacı 1980'dan önce yaptıkları gibi Türkiye'de iç savaşmak çıkartmaktır. Dün sağ ? sol adı altında milleti kamplara bölenler şimdi Türk ? Kürt kavgası çıkartmak istiyorlar" dedi.

Halk da sorumlu
Yaşanan bu gelişmelerde Türk halkının sorumluluğu olduğunu da kaydeden BTP Genel Başkanı, "Hükümet tezkere çıkarttı ancak bu yeterli görülmüyor. Çünkü bu iktidar döneminde asıl karar alma mercii Meclis değil, okyanusun ötesi oldu. Biz hala zannediyoruz ki, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletin elinde'... Yok öyle bir şey."

Erdoğan samimi ise BOP'u terkeder
Başbakan Erdoğan'ın terörle mücadelede samimi olup olmadığının BOP'u terketmesine bağlı olduğunun altını çizen BTP Lideri, "Asıl Kasımpaşalılık budur... Askerimizi kaçırıyorlar, millet oyalanıyor. Başkan Bush'tan onay bekleniyor. Terörle böyle mücadele edilmez. Bu şartlar altında, BOP Eşbakanı olarak sınır ötesi harekat yapamazsın. Şimdi Başbakan Erdoğan BOP'u elinin tersiyle iterse, sınır ötesi değil okyanus ötesi harekat bile yapar."

Dağdaki adam şehre inerse
Başbakan Erdoğan'ın "Dağdan in, şehirde siyaset yap" sözlerini de değerlendiren BTP Genel Başkanı, bu çerçevede şunları söyledi: "Şehre inan militan ne iş yapar? Türkiye'yi bölme planlarını halka telkin etmez mi? Böyle bir kişinin ikna edemeyeceği kaç Kürt kalır?"

Dağlıca'da Peşmerge parmağı
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 21 Ekim'de Dağlıca Komando Taburu'na yönelik bölücü terör örgütünün gerçekleştirdiği baskına terör örgütü mensuplarının yanı sıra Peşmergelerin de katıldığını vurguladı. Haydar Baş, şunları söyledi. "ABD ve İsrail tarafından özel olarak eğitilmiş Peşmergeler helikopterlerle oraya bırakılmıştır. Askerlerimize baskını yapan Peşmergelerdir. Bu bölge son derece sarp bir bölgedir. Böyle bir baskını tek başına PKK'nın yapabilmesi mümkün değildir. Askeri istihbarat da bunu biliyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.