13 Mayıs 2008 Salı 00:00
Her vatandaşa maaş
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Milli Devlet, Sosyal Devlet projeleri kapsamında, vatandaşlık hakları çerçevesinde herkese 500 YTL vatandaşlık maaşı bağlanacaktır" dedi. ~|~

 
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli ile Sosyal Devlet, Milli Devlet tezlerini 2005 yılından bu yana 4 uluslararası kongre çerçevesinde Türkiye'ye ve dünyaya ilan ettiklerinin altını çizerek, tezlerin önemli bir ayağını da 'Vatandaşlık Maaşı'nın teşkil ettiğini vurguladı.

Birlik ve beraberlik sağlanacak
Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Bu maaş, Türkiye Cumhuriyeti'nin coğrafi sınırlarında yaşayan her bireyin hakkıdır. Bu zamana kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın şuuru tam olarak kavranamadığı için, farklı etnik kökenlere mensup vatandaşlarımız, kendine farklı bir kimlik aramak veya başka güçlerin sözcülüğünü yapmak durumuna gelmiştir."İnsanımızın karın tokluğuna çalışmak için dış ülkelere işçi olarak gittiğinin, hatta geçim sıkıntısının insanlarımızı başka ülkelerin vatandaşı olmaya yönelttiğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Sosyal Devlet projemiz ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, özenilecek bir sıfat ve kimlik haline getirilecektir. Böylece milletimiz, başka milletleri örnek almayacak, askeri?sivili, kentlisi?köylüsü, genci? yaşlısı ile bir ve beraber olacaktır."

Millet için devlet
Bu çerçevede Büyük Türk hakanı Oğuz Kağan'ın "Türk ülkesinde adaletten başka şey hüküm sürmesin? Türk yurdunda yoksulluk o kadar azalsın ki, fakirlik suç sayılsın?" şeklindeki duasını hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Vatandaşlık Maaşı projesi ile güdülen amacı şöyle ortaya koydu: "Milli Devlet'in 'Vatandaşlık Maaşı Projesi' ile bizim yapmak istediğimiz, 'millet için devlet' anlayışının yeniden hayata geçirilmesidir. Bu anlayış, milletini yedirip içirme ve her türlü ihtiyaçlarını karşılama şeklinde maddi konuları içerdiği gibi, tıpkı geçmişte olduğu gibi milletin kimliğinin muhafazası ve adının şerefle taşınması gibi manevi boyutu da olan bir hassasiyettir."

Kaynakları mevcut
Bu projeye kaynak olarak sadece Türkiye'nin zengin yeraltı kaynaklarını devreye koymanın bile kâfi olacağına dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, projeyi finanse edecek kaynakları ise şu şekilde sıraladı: "Türkiye'nin yeraltı kaynakları, 3 katrilyon dolar civarındadır. Senyoraj ve vergi gelirleriyle birlikte böyle çalışan bir Türkiye, yedisinden yetmişine tüm insanlarının vatandaşlık maaşını ve geçimini yüzlerce yıl karşılayabilecek güçte demektir. Bütün vatandaşlarımıza verilecek olan vatandaşlık maaşı, tüketimde kullanılacağı için direkt olarak piyasalara yansıyacak ve tüketimi arttıracaktır. Bugün piyasalardaki durgunluk, tüketimsizlik ve talep darlığı düşünüldüğünde; söz konusu maaş uygulamasının piyasaları çok olumlu yönde etkileyeceği ve ekonomiyi canlandıracağı muhakkaktır. Bugün IMF güdümündeki ekonomisi ile maddî olarak büyük bir zillet yaşayan Türk insanı, ABD ve AB özendirmesinin adeta devlet politikası haline gelmesiyle de, adeta kimliğinden utanır bir noktaya sürüklenmiştir. Gelinen nokta maalesef ülkeye yön veren siyaset, durumundan şikâyet eden vatandaşına 'bir başka ülke vatandaşlığı'nı tavsiye edebilmektedir. Hatta kendi vatandaşına, kendi değerlerine ve kimliğine sahip çıkarak örnek olması gereken milletin vekili 'yabancı pasaportuna da sahip olsun, başka bir ülkenin vatandaşı da olsun' diye çocuğunun yurtdışında dünyaya gelmesini isteyebilmektedir."

Terör sona erecek
Bu proje ile ülkenin bir bölümünde yaşanan terör öylemlerinin de sona ereceğinin altını çizen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, şöyle devam etti: "Ancak namus endişesi, dinin muhafazası veya vatan için göze alınabilecek olan 'ülkeyi terk etme' fiili, ülke şartlarının geldiği bugünkü noktada 'kaç?kurtul' anlayışı ile ekmek aramak gayesine dönüşmüştür. Her yıl üniversiteden mezun olan gençlerimizin bu gaye ile yabancı elçilikler önünde oluşturdukları vize kuyrukları, beyin göçünün acı bir ispatı olduğu gibi; bir manada vatanlarına tekrar artık Türk olarak dönemeyecek olan bu insanların, aslında kendi istekleriyle vatandaşlıktan vazgeçmelerinin de başlangıcıdır. Bugüne kadar devleti için vergi veren, birçoğu hayat standartlarının altında maaşlarla devletinin ayakta kalabilmesi için çalışan, üretim yapan ve sınır boylarında devletini koruyan yüce milletimiz; Milli Devlet'in Sosyal Devlet projeleri kapsamında ilk defa devletinden, hiçbir karşılık beklenmeksizin, sadece Türk vatandaşı olduğu için 'onur maaşı' alacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137