06 Mayıs 2008 Salı 00:00
Herkes konut sahibi olacak
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'de konut sorununun ciddi noktalara ulaştığını belirterek, "Sosyal Devlet tezimizle ülkemizde herkes konut sahibi olacak" dedi. ~|~

 
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, insanın doğuştan gelen en temel haklarından biri barınma olduğuna işaret ederek, "Diğeri ise hayatını devam ettirebileceği ve ihtiyaçlarını onurlu bir şekilde karşılayabileceği gelir düzeyine sahip olmasıdır" dedi.
'Millet için devlet' tezini ilke edinen Sosyal Devlet ? Mili Devlet anlayışında vatandaşlarımızın barınma ve gıda ihtiyaçlarının sağlanmasının da devlet garantisinde olacağanını altını çizen Prof. Dr. Baş, "Milli Devlet'in önemli görevlerinden biri de evi olmayan vatandaşlarını ev sahibi yapacak projeleri hayata geçirmektir" açıklamasını yaptı.

Uzun vadeli ve de faizsiz
Prof. Dr. Haydar Baş, BTP'nin vatandaşı nasıl ev sahibi yapacağı konusunda ise şunları söyledi: "Evi olmayan vatandaşlara 20?25 yıl vadeli, faizsiz ve kira öder gibi konut temini Milli Devlet'in halkına karşı sorumluluğudur. Bu modelin gerek Batı toplumlarında uygulanan Mortgage
sistemi ile, gerekse ülkemizde uygulanan uzun dönemli bankalardan alınan faizli kredi sistemleri ile uzaktan ve yakından hiçbir alakası yoktur. Çünkü Milli Devlet'in konut edindirme sistemi, gerek evin fiyatlandırılması, gerekse finansmanın sağlanması aşamalarında diğer uygulamalardan ayrılmaktadır."

Evler maliyetine satılacak
Milli Devlet'in vatandaşlarına verecek olduğu evlerin maliyetlerine göre fiyatlandırılacağını vurgulayan Prof. Dr. Baş, "Arsa payı maliyetlere katılmayacak, bunun için devlet arazileri kullanılacaktır" diye konuştu.
BTP Genel Başkanı, şöyle devam etti: "Maliyetine ev alan fakir insanlar, daha eve girerken evlerinin piyasa fiyatı çok daha yüksek olduğu için büyük bir kazanç elde edeceklerdir.
Evlerin finansmanı ise sıfır faizli krediler ile karşılanacağı için, vatandaşlar adeta kira öder gibi ev sahibi olacaklardır. Vatandaşlık maaşı projesi ile bu uygulama beraberce düşünüldüğünde; vatandaşların ev sahibi olmak için ödeyecekleri paranın kaynağı, yine devlet tarafından sağlanmış olacaktır. Böyle bir proje ile sadece gelir düzeyi düşük insanlar ev sahibi olmakla kalmayacak; aynı zamanda inşaat sektöründeki canlılık genel manada bütün piyasaları da etkileyecektir. Devletin böyle bir uygulama için ihtiyaç duyacağı finansman, emisyonla karşılanacaktır. Çünkü evin yapılması için gerekli olan malzeme ve işgücü çok rahatlıkla iç piyasalardan karşılanmaktadır. Piyasaya girecek olan emisyon, yapılan inşaatlarla karşılık bulacağı için; böyle bir proje, kamu bütçesine yük getirmeyeceği gibi, ekonomiyi büyüteceği için devletin orta vadede vergi gelirlerinde artışa sebep olacaktır. Diğer taraftan da evsiz vatandaşların başlarını sokacakları bir evleri olacaktır. Dar gelirli bireylerin ev sahibi olması, ancak maliyetine fiyatlarla faizsiz kredi imkanları ve 20?25 yıl gibi çok uzun vadeli kira benzeri seçeneklerle olabilir. Milli Devlet, faizin olmadığı tek ekonomi sistemi olan Milli Ekonomi Modeli ile milletimizi ev sahibi yapmaya muktedir yegane
modelidir. Vatandaşların gıda ihtiyaçlarının karşılanması devletin asli vazifelerindendir. Devlet vatandaşını açlığa mahkum edemez; vatandaşı beslemek ve doyurmak, devletin aslî vazifesi ve boynunun borcudur."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137