21 Mayıs 2007 Pazartesi 00:00
Herkese 500 YTL maaş

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'de bir ilke imza atarak, her Türk vatandaşına 500 YTL vatandaşlık maaşı projesini imzalı taahhütname ile tüm Türkiye'ye deklare etti.
Prof. Dr. Baş: "iktidara geldiğimde dediklerimi yapmazsam, tazminat davası açabilirsiniz"
~|~

 

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında kadın erkek her Türk vatandaşına aylık 500 YTL vatandaşlık maaşı projesini imzalı taahhütname ile tüm Türkiye'ye deklare etti. Prof. Dr. Baş'ın "iktidara geldiğimde dediklerimi yapmazsam, tazminat davası açabilirsiniz" dediği bu taahhütname, Türk siyasi tarihinde "ilk" olma özelliği taşıyor.

Vatandaşlık maaşı taahhütnamesi
Prof. Dr. Baş basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuyla ilgili şöyle konuştu:
"Anadolu'yu, seçim kararı alındıktan sonra değil, 4.5 yıldır dolaşıyorum. Esnafımız, sanayicimiz, tarım kesimi, ormacısı, hayvancısı, denizcilikle uğraşan balıkçı kardeşlerimiz hülasa her kurum ve kuruluş mensuplarımız, bilhassa evhanımlarımız, çocuklarımız bu iktidar döneminde eskilerin tabiriyle "harap ve bitap" düşmüştür, yani tamamen tükenmiştir. Biz BTP olarak iktisadi açıdan hiç kimsenin hazırlanmadığı kadar güçlüyüz ve hazırlıklı geliyoruz. Her kurumun bütün dertlerine deva olacak Milli Ekonomi Modeli'ni ortaya koyarak çareler ürettik ve bu seçimde yüce Milletimizin huzuruna çıktık.

İlk deklare ettiğim ve edeceğim taahhütname, erkek ve kadın tüm vatandaşlarımıza vatandaşlık maaşı taahhütnamesidir. Her evhanımına, her Türk vatandaşına 500 YTL maaş vereceğimizi şimdiden kamuoyuna deklare ediyor ve taahhüt ediyorum.
Esasen bu gündem maddesinin kaynamaması için diğer vaatlerime geçmiyorum, bunu hepinizin açık bir şekilde yüce milletimize deklare edilmesini rica ediyorum."

Türk milleti tazminat davası açabilir
BTP lideri Prof. Dr. Baş, Türk halkına duyurduğu taahhütnamenin, aynı zamanda hukuki bir belge olduğuna da işaret ederek şunları söyledi:
"Bu taahhütnamenin manası nedir biliyor musunuz. Hukukçularla biz bunu hazırladık. Şayet biz bu dediğimiz rakamları vatandaşımıza vermezsek, yarın benim iktirdarım döneminde yüce milletim Türk mahkemelerine müracaatla, 'ben alacağım maaş karşılığında size oy verdim' diyecek ve karşılığını bulamadığı gerekçesiyle tazminat davası açma hakkı kazanacaktır. Ve verdiğimiz taahhütname gereği o davayı kazanacaktır."

Prof. Dr. Baş, açılacak tazminat davalarında, tazminat miktarının da ortalama yaş hesabına göre, kalan ömrünün tamamında aylık 500 YTL maaş bedeli olacağını belirtti.

Benim kaynaklarımı hazır
BTP lideri Baş gazetecilerin, "kaynak nereden bulacaksınız" sorusuna şu şekilde cevap verdi:
"Bizim kaynağımız vardır ve bu kaynak vatandaşlarımızın bizzat kendisidir. Dikkat ederseniz, tüketim eksenli bir analizden yola çıkarak ekonomiyi biz  yeniden yazdık. Yani liberal sol ekonomiyi tamamen silip süpüren milletin kültürüyle, örfüyle, adetiyle barışık bir ekonomi modeli ortaya koyduk. Bu hamaldan, çiftçiden, çöpçüden, işçiden kısaca vatandaşın kendisinden yola çıkarak tüketebilmesi için ne yapmamız lazım ki, bu fonksiyonunu icra etsiden yola çıkarak bu sistemi ortaya koydu.
Mesela emisyon (para basma) bir kaynaktır. Ama emisyon, karşılığı yok manasına gelirse çok ciddi tehlikeler yaratır. Türkiye Cumhuriyeti hudutları içerisinde tespit edilmiş tam 3 katrilyon dolarlık yeraltı kaynağımız var. Bizim mücadelemiz bu madenlerimizin devlet ve millet ortaklığıyla işler hale getirilmesi ve milletimizin yoksulluğuna, fakirliğine son verilmesidir.

Düşünebiliyor musunuz Gümüşhane'de tam 1 trilyon dolarlık altın rezervi var. Ama Gümüşhaneli kardeşlerim geliyor, İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de işçilik yapıyorlar. Bir lokma ekmek için gurbette çalışmak zorunda kalıyorlar. Ama onun ayağının altındaki altın rezervini bu iktidar Anatolia Minerals şirketine iktidar karşılığı hibe etti. Siz 70 milyon insana bu maaşın nereden bulacaksınız derken, elimizdeki altını yabancıya peşkeş çekenlerin icraatlarına dur diyecek, onlara el koyacak ve bunları millete ikram edeceğiz.

Sevgili arkadaşlar bizim teknik ekibimizle yaptığımız hesaplamaya göre, 18 yaş üstü vatandaşlarımıza verdiğimiz maaşın yıllık tutarı 240 katrilyondur. 240 katrilyonun biz farklı giderleri de hesaba katarak 300 katrilyon olarak hesap ettik. 300 katrilyonun 1 yılda dolaşım hızı, yani işlem hacmi 16 kezdir. Mesela ben size 100 YTL versem, bu para bir yılda 16 kişinin cebine intikal edecek bir dolaşım hızına sahiptir. 16 ile 300 katrilyonu çarptığınızda 4800 katrilyon çıkar. Yani işlem hacmi 4800 katrilyon eder. Bu 4800 katrilyon hem üretimde, hem de tüketim de devreye girer. Devlet bu paradan sadece yüzde 10 vergi alsa, 480 katrilyon para kalır devlete. Devlet 300 veriyor, 480 geri alıyor.
Bizim kaynaklarımız bunlarla sınırlı değil, ancak projelerimizi çaldıkları için şimdilik bu kadarını aktarmakla yetiniyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137