19 Şubat 2009 Perşembe 00:00
Horasan gerçek hizmetle tanışacak
BTP Horasan Belediye başkan adayı Orhan Karataşgüler Yeni Mesaj gazetesine yaptığı açıklamada, "Horasan'ı bugüne kadar göremediği hizmetlerle tanıştıracağız" diye konuştu. ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) yerel seçimler için çalışmalarına hızla devam ediyor. Adaylarını seçerken bölgenin problemlerini yakından bilen ve saygın kişilerden seçen BTP'nin Erzurum Horasan Belediye Başkan adayı Orhan Karataşgüler, göz dolduran projelerle Horasanlıları gerçek hizmetle tanıştırmayı hedefliyor. Horasan'ı hak ettiği ama bugüne kadar göremediği hizmetle tanıştırmak için Horasan Erenleri gibi demir çarıklarıyla yola çıkan Orhan Karataşgüler'le Yeni Mesaj gazetesi olarak bir röportaj yaptık. İşte Horasan'a gerçek hizmet sunacağını söyleyen BTP Horasan belediye başkan adayı Orhan Karataşgüler'le yapılan röportajın ayrıntıları:

Horasan kalıcı hizmet görmedi
Yeni Mesaj: Sizi Belediye Başkanlığı adaylığına sürükleyen sebep neydi?
Aslında ben işin politik yanından çok ideolojik yanındayım. Yani iktidara gelmek için her yol mubahtır demiyorum. Bugüne kadar burada başkanlık yapan insanlar güzel ilçemizin mükemmel konumuna rağmen kalıcı hiçbir eser bırakmamışlar. Burada yaşayan halkımız yoksulluğun sebep olduğu mağduriyeti yaşıyorlar. Aynı zamanda burada feodal yapı dediğimiz ağalık mantığı maalesef hala bitmemiş, bu mantıkta insanlarımızın yaşama hakkını elinden alıyor neredeyse. Dünya değişiyor ve bizlerde değişmek zorundayız, değişime kendimizi imar etmekten başlamak zorundayız. Bu da şu demek: 'gücümüzün yetmediği insanı belediye başkanı olarak seçmeyeceğiz.' Gençlerimize de şans tanınmalı, becerikli ve donanımlı gençlerin de önü açılmalı. Seçtiğimiz insanın karşısına rahatlıkla çıkıp hizmet isteyebilmeliyiz. Bakın diğer yerlerde işsizliğe çare bulacak projelere imza atılmaya çalışırken başkanlar, burada insanımız hala suya muhtaç, kanalizasyonları yok, çamur deryasında yüzüyor ve çocuklar çöplüklerde oyun oynuyor. Belediye Başkanları yapmakla yükümlü oldukları alt ve üst yapıyı bile 57 yıllık bir ilçede başaramamışlar.

Eğitime önem vereceğiz
Yeni Mesaj: Peki işe nereden başlamayı düşünüyorsunuz?
İlk yapmamız gereken şey yaşama kültürümüzü geliştirip bireyselleşmemiz lazım. Kula kulluğu doğuran yegâne sebep cehalet ve yoksulluk. Biz bunları yenmek zorundayız, aksi takdirde bir araba kuma, bir torba kumanyaya daha çok kanarız. Cehaleti yenmenin tek yolu eğitimdir. Bunun için üniversiteye daha fazla gencimizi göndermeliyiz. Sosyal aktivitelere önem verip yaşama kültürümüzü geliştirmeliyiz. Bunun için üniversiteye giren tüm öğrencilerimize burs vermeyi planlıyoruz. Üniversite çağına gelen öğrencilerimizi il dışı turlarla üniversiteler gezdirilerek özendirilecek ve eğitimlerine gerekli tüm katkıyı sağlamayı düşünüyoruz. Öncelikli olarak belediye binasını boşaltarak Yüksek okula vermeyi düşünüyoruz. Yüksek Okulla hem dışarıda okuyamayan gençlerimiz özellikle kız çocuklarımız okuyacak hem de ekonomik girdi sağlanacak. İş sahaları açmak zorundayız. Her insanımız alın terini silerek ekmeğini kazanacak ve kimsenin minneti altında yaşamayacak. Bu da ağalık sisteminin çökmesi demektir.

Su ve çöp sıkıntısını hızla çözeceğiz
Yeni Mesaj: Seçildiğiniz takdirde önceliğiniz nedir?
Bu ilçe çok ihmal edilmiş, bundan dolayı her şey bizim önceliğimiz. Yani hızlı bir şekilde her şey çözüme kavuşturulmalı. İlçemizde çok ciddi su sıkıntısı var, bu sıkıntı su cenneti ilçemizde belirlediğimiz iki farklı noktadan yaylalardan tertemiz su getirilerek çözüme ulaştırılacak. Had safhada olan çöp sıkıntısı var, tüm cadde ve sokaklar asfaltlanıp yeşillendirme çalışmaları yapılacak, belirli yerlere çöp kovaları konulup, halkımıza çöp poşetleri dağıtılacak ve belirli saatler belirlenerek bu çöpler toplanacak. Her mahalleye çocuk parkları yapılacak ve şimdiye kadar tren hattında 7, Kırık yolunda 8 insanımız can verdi. Buralarda alt ve üst geçitler yapılarak yolların etrafı kapatılacak. İlçemizin üç farklı noktasında TOKİ konutları yapılarak ilçeye yeni bir görünüm ve vizyon kazandırılacak. Aynı zamanda hızlı bir şekilde halkımıza iş imkânı sağlayacak projeler hayata geçireceğiz.

Et pazarında Horasan'ı söz sahibi yapacağız
Yeni Mesaj: Halka iş imkânı sağlamak için ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Yerel nitelik taşıyan iş sahalarıyla gençlerimizi "seni belediyeye işçi alacağım" yalanından kurtaracağız. Türkiye'de hayvancılık denince aklımıza Erzurum, Kars ve Ağrı gelir. İlçemiz Horasan'da bu üç ilin kesiştiği yerde. Aynı zamanda dört tane ülkeyle direkt bağlantısı var. Bunun anlamı biz Horasan'lılar olarak Türkiye'nin et ve et ürünleri pazarını elimizde tutabiliriz. Burada hayvancılık yapan insanlarımız kurban bayramında ülkenin dört bir yanına hayvan taşıyorlar. Bir kamyon hayvanın maliyeti yaklaşık 6 bin TL'dir. Bir kamyon hayvandan bu kadar para kazanamıyor halkımız. Burada kurulacak tesisle yıllık yaklaşık 7?8 milyon TL Horasan'da kalacak. Bunun için bir Et Entegre tesisi kuracağız. Tüm et ürünlerini salam, sucuk, sosis, kavurma ve şoklanmış et şeklinde işleyerek pazara süreceğiz.

Gelir kaybını  önleyeceğiz
Burada eylül ayı oldu mu yaylalara çıkan hayvanlar satılmak üzere piyasaya çıkar, bu da ciddi bir yığılmayı beraberinde getiriyor. Vatandaşlarımız elindeki hayvanları bir an önce satma telaşına düşüyorlar. Dokuzuncu ayda kuzu etinin kilosu 7 TL iken iki ay sonra 12 TL'ye fırlıyor. Buda bir çift kuzudaki iki aylık kaybımız yaklaşık 120 TL demektir. Bunun iki aylık kaybı 12 milyon TL'dir. Bunu çözümü soğuk hava deposuna sahip olmaktır. Bunların yanında kurulacak mandırayla süt ürünleri ayran, yoğurt, peynir, yağ ve pastörize süt şeklinde işlenerek pazarlanacak. Kesilen hayvanların derilerini işleyecek deri sanayi kurulacak.

Prof. Dr. Baş Horasan'a fabrika kuracak
İlçemizin bir diğer geçim kaynağı olan tarıma halkımız teşvik edilerek seracılık yapılacak. Besicilik yoğun bir şekilde yapılıyor, mevcut bulunan yem fabrikasına işlevsellik kazandırılacak ve bunun yanında un fabrikası kurulacak. Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş ilçemizde et entegre tesisi ve yem fabrikasını yapacağına söz verdi. Bütün bu işletmelerin yüzde 90'ı halka satılacak ve yüzde 10'u da belediyenin ortaklığında olacak. Böylece değişen belediye başkanları bu işletmeleri satamayacak. Belediye de buradan gelecek kaynakla daha iyi hizmet etme şansını yakalayacak.
Belediye bünyesinde kurulacak halk ekmeğiyle vatandaşlarımız daha ucuz ekmek yiyecek. Açılacak halk pazarıyla tüm esnaf kardeşlerimiz ve köylülerimiz tezgâh açma şansına sahip olacaklar. Hayvan pazarı herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir yere taşınarak, aynı zamanda han yapılacak.

Bu defa genç başkan
Yeni Mesaj: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Son olarak halkımızdan şunu istiyorum, bu güne kadar seçilen Belediye Başkanları bir dönemde bir eser bırakmış olsalardı bu gün bu güzel ilçemizin hiçbir sıkıntısı olmayacaktı. Emaneti ehline teslim etmelerini, tercihlerini hizmetten yana kullanmalarını rica ediyorum. Şimdiye kadar hep belirli bir yaşın üzerinde olan insanları seçtiler, gençlerine de güvensinler ve bu defa genç bir başkan desinler. Aynı zamanda beklentilerini yüksek tutup kendilerini küçük şeylere layık görmesinler. Unutmasınlar gökten zembille kimse inip bize yardım edemez, biz bu köyü modern bir kente çevirecek beceriye sahibiz. Bana bu fırsatı verdiğiniz için size de çok teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımızı muhabbetle selamlıyorum.


Orhan Karataşgüler kimdir?
1975 yılında Horasan'da doğdu. İlk ve ortaokulu Horasan'da okudu. 1997 yılında Yüzüncü yıl Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldu. Yerel bir medya kuruluşunda yöneticilik yaptı. Aynı zamanda Gençliğimiz ve Yarınları ve Halkın Sesi gibi poğramların yapımını ve sunuculuğunu yaptı. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den Yerel Medya dalında Türkiye'nin genç ve başarılı yönetici ödülünü aldı. Özel sektörde ve Milli Eğitim Bakanlığında on yılı aşkın öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Evli ve iki çocuk babası.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100