26 Ocak 2009 Pazartesi 00:00
Horasan için ?değişim' zamanı
BTP Horasan Belediye Başkan Adayı Orhan Karataşgüler, yaklaşık iki yıldır ev ev, kahvehane kahvehane dolaştığını belirterek, "Horasanlıların sorunlarını biliyorum. Su cenneti ilçemizde sular şarıl şarıl akacak, gençlerimiz gurbette çürümeyecek" dedi. ~|~

 

Erzurum'un Horasan İlçesi'nde Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Belediye Başkan Adayı Orhan Karataşgüler, Horasan'ın tüm sorunlarını kökten çözüme kavuşturacak projeler hazırladıklarını söyledi. Türk tarihi açısından büyük önemi olan Horasan'ı 'köy olmak'tan kurtarıp modern bir kent haline getirmenin tek yolunun yepyeni bir yapılanma ve değişimle mümkün olacağını ifade eden Orhan Karataşgüler, şunları söyledi. "Biz sorun üreten, kişileri eleştiren, mazeret üretip problemleri çözemeyen bir anlayışla değil, kanunun bize verdiği tüm yetkileri kullanarak belediyeye kaynak üreten, ürettiği kaynağı da halkın hizmetine sunan bir anlayışla hizmet edeceğiz. Yani karanlığa küfretmek yerine, bir mum yakmaya da değil, mum olup yanmaya geliyoruz. Halkın gücünü iktidar kılmaya, onlara emreden değil halkı dinleyen, onlara hizmetçi olmaya geliyoruz. Bakın doktora gittiğinizde önce muayene eder, sonra teşhisini koyar en sonunda ise tedavi uygular. Yani belediye başkanı olmak isteyen biri, önce halkın içinde dolaşacak, ilk ağızdan sorunları öğrenecek, sonra sorunları nasıl çözeceğini yine halka danışarak öğrenecek, en son halktan yetki isteyerek bu sorunları çözmek için ehliyet isteyecek."

Bu kez genç bir belediye başkanı iş başına
Kendisinin yaklaşık iki yıldır ev ve kahvehane ziyaretleri yoluyla bizzat halkın içinde dolaşarak, Horasan'ın meselelerini ilk ağızdan öğrenmeye çalıştığını hatırlatan Orhan Karataşgüler, şunları kaydetti: "Bunu nasıl çözeceğimizi yine halkımızla konuştum ve bugün belediye başkanı adayı olarak karşılarına çıktım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, değerli halkımız asla umutsuz olmasın, bu güzel ilçede yapılmayacak hiçbir şey yoktur. Eğer doğru insanı seçerlerse, aşılamaz gözüken ya da kasıtlı olarak gösterilen sıkıntıların bir dönemde nasıl çözüleceğini herkes görecek. Sadece kişisel menfaatlerimizi bir kenara bırakıp, tüm ilçeye hizmet ister hale gelirsek şunu göreceğiz ki, bize sunulan bir hayatı değil, kendi istediğimiz bir hayatı yaşayacağız. Suya olan umudumuz kuyulara inmeyecek. Su cenneti ilçemizde sular şarıl şarıl akacak, yürünemez gözüken yollarda yürünecek, gençlerimiz gurbette çürümeyecek. Hizmet istemek artık bu ilçede ancak ve ancak değişimle mümkün olacak, 1952 yılından beri bu ilçede hep belirli yaşın üzerinde insanlar seçildi ve durum ortada. Bu defa değerli halkımız tercihini gençten yana kullansın, kaybedecek.


İşte Horasan'ın çehresini değiştirecek projeler
Horasan 11 il ve 4 ülkeyle direk bağlantısı olan bir ilçe konumunda. Bu coğrafi konum, Horasan'da üretilen her ürünün pazarlama şansını ciddi ölçüde arttırıyor. Üretilen her şey gerek iç piyasa gerek dış piyasaya rahatlıkla pazarlanabilir. Bizim en büyük problemimiz işsizlik. Bu sorun, boş bir vaad olan "Belediyeye işçi alacağım" yalanıyla çözülmez. İşsizlik fabrikalar açarak, yeni istihdam alanları oluşturarak çözülür. Belediyelerin her türlü tesisi kurma ve işletme hakkı vardır. Fakat biz belediye olarak tesisleri kurup yüzde 90'ını halka satacağız, yüzde 10'una da belediyeyi ortak edeceğiz. Hem halk kazanacak, hem de belediyeye gelir olacak. Aynı zamanda bu işletmelerde halkımız çalışarak ve satarak para kazanacak. Gelin şimdi bu ilçe için neler yapabiliriz onları sıralayalım.
1. ET ENTEGRE TESİSİ: Bu tesis sayesinde her türlü et ürünü (salam, sucuk, sosis, kavurma ve şoklanmış et olarak)  pazarlanacak. Hayvancılığın merkezi denilince tüm Türkiye'de Erzurum ve Kars'ın anlaşılmasına rağmen, bu illerimizde et ürünleri üretimi yapılan bir tesis bulunmuyor. Böyle bir fabrika açılarak istihdam sağlanacak. Horasanlılara sağlıksız bir mezbahaneyi değil son sistem teknoloji ile donatılmış fabrikayı layık görüyoruz. Yılda 7,5 milyon TL'yi sadece hayvanları İstanbul ve diğer illere taşımak için harcıyoruz. Bu para burada bizim cebimizde kalacak. Hangimiz bir kamyon maldan 6 bin TL kar elde ediyor? Sadece bu para cebinizde kalsa büyük kar.
2. KÜÇÜK İŞLETMEDE DERİ İŞLEME ATOLYESİ: Et entegre tesisinde kesilen hayvanların derileri burada işlenerek piyasaya sürülecek. Bu deriler özellikle yurt dışına pazarlanacak.
3. MANDIRA: Kültür ırkı hayvanların sayısı arttırılarak süt üretimi yaygınlaşırılacak. Çığ süt Horasan'da işlenerek yoğurt, ayran, tereyağı, peynir üretilip piyasaya sürülecek. Burada da insanlarımız çalışacak.
4. SOĞUK HAVA DEPOSU: Her yıl binlerce küçükbaş hayvanımızı yaylalarda otlatıp satıyoruz. Yani beşinci ayda yaylalara gönderdiğimiz hayvanları dokuzuncu ayda satıyoruz. Bu dönemde hayvanların hepsini birden piyasa sürdüğümüz için fiyat düşük oluyor. Eylül ayında 7-7,5 TL olan etin kilosu iki ay sonra 11 TL'ye kadar çıkıyor. Aradaki farkın bize iki aylık ekonomik kaybı en az 10 milyon TL. Bu işletmeyle bu kayıp önlenecek.
5. YEM FABRİKASI: Horasan'da besiciliğin yanı sıra tarım da oldukça yaygın. Kurulacak yem fabrikası sayesinde maliyetler ciddi oranda düşecek ve aynı zamanda halkımıza iş imkanı sağlayanacak.
6.UN FABRİKASI: Çiftçimiz buğdayını kendi fabrikasına satacak ve ununu buradan alacak. Bu da işsizliğe çare demektir.
7. HALK PAZARI: Özellikle köylü vatandaşlarımızın da ürünlerini rahatlıkla satabilecekleri aynı zamanda tüm esnafların rahatlıkla tezgah açabilecekleri serbest bir pazar yeri Horasan'ın en önemli eksiklerinden biridir. 
8. KÜLTÜR MERKEZİ VE OTOPARK: İlçe merkezinde yapılacak kültür merkezinin üç katı otopark olacak: Üst katlarda sosyal faaliyetler için sinema, tiyatro salonu, kafeterya, restoran ve alışveriş merkezi olacak. Hayatımızın zenginleşmesi ve zamanımızın daha iyi değerlendirilmesi için böyle bir merkezin önemi çok büyük. Başta memur kardeşlerimiz olmak üzere insanımız Erzurum'a gitmek zorunda kalmayacak ve harcamalarını burada yapacaklar.
9. YÜKSEKOKUL: İlçemizin en önemli ihtiyaçlarından biri de yüksekokuldur. Horasan dışından okumaya gelen öğrenciler, ilçemize canlılık getirip katkı da bulunacaktır.
10. TOKİ TONUTLARI: İlçemizin üç farklı noktasında TOKİ konutları inşa edilerek, Horasan'ın görünümü değişecek.
11. SERACILIK VE ORGANİK TARIM: İlçemizde seracılık ve organik tarım artık ilkel yöntemlerle değil profesyonel ziraat mühendislerinin denetiminde yapılacak. böylece Horasan'ın kalkınması hızlanacaktır.
12. OTOGAR: İlçe dışına yapılacak otogarla şehir içinde trafik karmaşası ortadan kalkacak.
13. DERE ISLAHI: Esentepe Mahallesindeki su deposundan başlayıp İnönü Mahallesi ile Camii Kebir Mahallesi ve Şerefiye Mahallesinden geçip Aras kenarındaki su depolarına kadar uzanan dere ıslah edilip yaya yoluna çevrilecek. Hem çöpten kurtulacağız hem de yaya yoluna kavuşmuş olacağız.
14. ÖĞRENCİ SERVİSİ: Evleri okula uzak olan öğrencilerimize belediye tarafından servis tahsis edilecek. Aynı zamanda üniversiteye teşvik amaçlı turlar düzenlenerek çocuklarımıza üniversiteler gezdirilecek.
15. BURS: Üniversiteyi kazanan her çocuğumuza yine belediye tarafından burs verilerek eğitim teşvik edilecek. Velilerimizin maddi yükü azaltılacaktır.
ÖNEMLİ NOT: Bir belediyenin yapmakla yükümlü olduğu ve yaptığında da asla hizmet olarak göremeyeceği, millete hizmet diye dayatamayacağı ve yılların beceriksizliğiyle günümüze kadar gelen su, çöp, yol öncelikli hizmet olarak yapılarak sağlıklı bir ilçeye kavuşacağız.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100