01 Aralık 2003 Pazartesi 00:00
?Hortum yasası' tırtıklandı
TBMM Adalet Komisyonu bu hafta Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankalardaki alacakların tahsilini hızlandırmak amacıyla hazırlanan kanun tasarısını görüşmeyi sürdürecek.

Dürüst olan korkmasın

Tasarının hazırlanmasına önemli katkısı olan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, IMF'nin beklediği iki düzenlemenin yeni bankalar yasa tasarısında yer aldığını belirtti. Çiçek, IMF'nin, tedbir kararı verilmeden duruşma yapılması, idari davaların ilk derece mahkemesi olarak Danıştay'da görülmesi gibi taleplerinin zaten karşılandığını kaydetti.

Neler değişiyor?

Yeni düzenlemede şu önlemler bulunuyor

* Şirketler devlete geçecek; Fon'a devredilen veya mevduat toplama yetkisi kaldırılan bankaların sahiplerine ait şirketlerin yönetimi devlete geçecek. Devlet, hakim hissedar ve ortakların şirketlerini borçların ödenmesi için satabilecek.

* Mal varlıklarına el konulacak; Fon'a devredilen veya bankacılık izni kaldırılan bankaların sahiplerinin, kendi mali kurumlarından kullandıkları kred~|~ilerle edindikleri mallar Hazine'ye geçecek.

* Mallar kaçırılamayacak; Bankanın ortak, sahip, yönetici ve hissedarlarının, malları kaçırmak için odacı ya da çaycılara şirket kurdurup, banka kaynaklarını bunlara aktarmaları önlenecek. Devlet bu şirketlere el koyacak.

ëOff?shore önlemi; Fon'a devredilmiş ya da faaliyeti durdurulmuş bir bankanın, grup şirketlerine yüksek bedelle mal ya da hizmet satışı yaptığı tespit edilir veya off?shore hesaplardan güvence kapsamındaki hesaplara transfer yapılırsa, bu tutarlar hazine alacağı statüsünde sayılacak.

* Ağır yaptırım; Fon'a intikal eden bir bankanın hukuken veya fiilen yönetimi ve denetimini elinde bulunduran ortakların bankanın kaynaklarını, bankanın emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye düşürecek şekilde doğrudan veya dolaylı olarak kendilerinin veya başkalarının menfaatleri için kullandırarak bankayı zarara uğratıp mal varlıklarının artışına neden olması halinde, bunların yönetici olup olmadığına bakılmaksızın olay zimmet olarak kabul edilecek. Bu failler hakkında 10 yıldan 20 yıla kadar ağır hapis ve 50 milyardan 200 milyar liraya kadar ağır para cezası verilecek.

* İstenen belgeye ulaşılacak; Fon bankaları ile ilgili soruşturmalar sırasında kamu görevlileri, kendilerinden soruşturma kapsamında istenen tüm bilgileri vermekle yükümlü olacak.

* İyi niyet esas; Bir bankanın Fon'a devrinden önce diğer bankalar ile gerçekleştirdiği gayrimenkul devri türü işlemlerin muvazalı olmadığı belirlenirse, yasa hükümleri dışında tutulacak.

* Küçük yatırımcı korunacak; Fon'a devredilen banka eğer halka açıksa, bu bankanın hisse senedini borsadan alanlar için yasadaki yaptırımlar geçerli olmayacak.

ëTMSF'ye devir; Ziraat Bankası'na devredilen veya birleştirilen, Emlakbank, Hisarbank ve Ortadoğu İktisat Bankası'nın alacaklarını da devlet takip edecek.

* Eş?dost dönemi bitiyor; Bankanın yönetim kurulu, kredi komitesi, genel müdür ve genel müdür yardımcıları ile imzasıyla bankayı temsil eden bütün memurları, eş, çocuk evlatlık ile kan ve kayın hısımları arasında değerinin üstünde yapılan tüm işlemler geçersiz sayılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.