28 Mayıs 2005 Cumartesi 00:00
Hortumcular aklanacak
AKP Kilis Milletvekili Hasan Kara ve Erzurum milletvekili Mücahit Daloğlu'nun imzasını taşıyan "TCK'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Genel Kurul'da kabul edildi. Kabul edilen 39 maddelik yasayla TCK'nın 37 maddesinde değişiklik yapıldı.
Yurttaşların devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına, devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya, devletin sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları dışında işlediği diğer suçlardan dolayı Türkiye'de yargılama yapılması, Adalet Bakanı'nın talebine bağlı olacak.
TCK'nın "Yaş küçüklüğü"nü düzenleyen 31'inci maddenin 2 fıkrası da değiştirildi. Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmuş olup da 15 yaşını doldurmamış olanlara hukuki koşullar uygunsa ceza verilmeyebilecek, ancak çocuklara özgü güvenlik tedbirlerine tabi tutulacaklar. İşlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp ve bu fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin bulunması durumunda bu çocuklar hakkında ise; suç ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 12 yıldan 15 yıla, müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 9 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası verilecek. Diğer cezaların ise yarısı indirilecek ve bu durumda her eylem için verilecek hapis cezası 7 yıldan fazla olamayacak. Eylemi işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olanlar hakkında da; suç ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 18 yıldan 24 yıla, müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacak. Diğer cezaların üçte biri indirilecek ve bu durumda her fiil için verilecek hapis cezası 12 yıldan fazla olmayacak.
Yeniden yargılamada zaman aşımı silbaştan
TCK'nın "Dava Zamanaşımı" başlıklı 66'ncı maddesinin 5'inci fıkrasında yapılan değişiklikle yeniden yargılama durumunda zamanaşımı süresi, mahkemece bu husustaki talebin kabul edildiği tarihten itibaren yeni baştan işlemeye başlayacak. Kasten adam öldürme suçunu "yakalanmama" veya "bir suçu işleyememekten duyduğu infialle" işleyenlere de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilecek. TCK'nın 84'üncü maddesinin "İntihar" olan başlığı, "İntihara yönlendirme" olarak değiştirilirken, bunun basın yayın yoluyla işlenmesi halinde verilecek cezanın artırılmasına yönelik cümle metinden çıkarıldı.
Gaspa özel önlem
TCK'nın 145'inci maddesinde yapılan değişiklikle, hırsızlık konusunu oluşturan malın değerinin az olması nedeniyle otomatik olarak cezada indirime gidilmesi veya ceza verilmemesinin önü kapandı. Artık yargıçlar "suçun işleniş şekli ve özelliklerini de gözönünde bulundurarak" malın değerine bakacak. Ayrıca bu durumda verilecek cezada indirime de gidilebilecek.
Banka hortumcularına af
TCK'nın "Etkin pişmanlık" başlıklı 168'nci maddesi değiştirilirken, "hileli iflas ve taksirlik iflas ve yağma" suçlarını işleyenlere de cezalarında yarıya kadar indirim olanağı getiriliyor. Kısmen geri verme veya tazmin halinde etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanabilmesi için öncelikle mağdurun onayının da alınması gerekiyor.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137