27 Temmuz 2009 Pazartesi 00:00
HSYK'da kritik gün
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda bugün 'atamaları krize yol açan' İstanbul Başsavcı Vekili Çolakkadı ve Savcı Öz'le birlikte 10'a yakın ismin sicilleri masaya yatırılacak. ~|~

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yaklaşık bir aydır devam eden 'hakimler ve savcıların' atama krizinde bugün kritik bir toplantı yapılacak. Toplantıda başta Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz ile İstanbul Başsavcıvekili Turan Çolakkadı olmak üzere, durumları tartışmalı 10'a yakın ismin tüm sicilleri büyüteç altına alınacak.
7 üyeli HSYK'nın, Yargıtay ve Danıştay kökenli 5 üyesi (seçilmiş üyeler), Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı "unvanlılar (başsavcı, başsavcı Vekilleri, mahkeme başkanları, özel yetkili savcılar) kararnamesinde" yer alan bazı isimlere kararname taslağının kendilerine gönderildiği günden bu yana itiraz ediyor.

100'e yakın şikâyet
Seçilmiş üyeler, liyakat ve sicilinin kritik noktalara atanmasına yetmediğini öne sürdüğü 10'a yakın ismin atanmasına karşı çıkıyor. Seçilmiş üyeler, bunun dışında, bazı Ergenekon savcıları ile İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin ve Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın görev yerinin değiştirilmesini istiyor. Seçilmiş üyelerin bu isteğinin altında, "Ergenekon savcıları hakkında 100'e yakın şikâyet başvurusunun bulunması, HSYK'nın yaklaşık 1 yıldır bu savcılarla ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi, Ergenekon soruşturmasının tüm aşamalarının basın üzerinden yürütülmesi, savcıların bazı medya kuruluşlarıyla yakın temasta bulunması, kurul toplantıları sürerken bile basına fotoğraf sızdırılması" gibi nedenler yatıyor.

'Savcı bulamayız'
Kurulun asıl üyeleri Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le, Müsteşar Ahmet Kahraman ise "hakkında sonuçlanmış bir soruşturma bulunmayan Ergenekon savcılarının görev yerinin değiştirilmesinin kamuoyunda yanlış algılara neden olabileceğini, şikâyet sayısına göre hareket edilmesi halinde soruşturma yürütecek savcı bulunamayacağını, Ergenekon savcılarının görevden alınmasını gerektirecek herhangi bir somut neden olmadığını, savcıların basına bilgi sızdırdığını gösteren açık bir kanıt bulunmadığını" belirterek bu önerilere karşı çıkıyor.
Seçilmiş üyeler de bu görüşe, "Soruşturmaların savcılarla özdeşleştirilmesi doğru değil. Göreve atanan her savcı, önündeki soruşturmayı yürütmekle görevlidir. İş ve işlemler yürür. Esas olan savcıların değişip değişmemesi değil, soruşturmaya müdahale edilmemesidir" gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Öz ve Çolakkadı
Bakan Ergin, seçilmiş üyelerin sayısal üstünlüğü nedeniyle bugüne kadar unvanlılar kararnamesi ile ilgili oylama yapılmasına izin vermedi. Seçilmiş üyeler ise ilk günlerde daha uzun olan, bakanlığın itiraz ettiği önerilerini daralttı.
Ancak seçilmiş üyelerin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile Başsavcı Vekili Çolakkadı üzerindeki ısrarlarını sürdürdükleri belirtildi. Aralarında tayin talebinde bulunan Diyarbakır Başsavcısı'nın da bulunduğu 32 ilin başsavcısı ile ilgili tartışmanın ise çözüm aşamasına geldiği, tartışmanın asıl kaynağını oluşturmadığı ifade edildi. Bakanlığın, Öz ve Çolakkadı'nın da aralarında bulunduğu tartışmalı 10'a yakın kişinin durumlarının sonbaharda ele alınmasını isteyerek tartışmayı sonlandırma eğiliminde olduğu da bildirildi.

Hukuk derneklerinden ortak açıklama
Öte yandan, Hukukçular Derneği'nin öncülüğünde Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Uluslararası Hukukçular Birliği, Adalet ve Hukuk Derneği, Hukukun Üstünlüğü Derneği, Demokrat Hukukçular Derneği, Savunma Avukatları Derneği, Boğaziçi Avukatlar Derneği, Hukuk Der ve  Hukukçular Birliği başkan ya da yöneticileri geçtiğimiz Cuma günü İstanbul'da ortak bir basın açıklaması yaparak HSYK'nın yapısının değiştirilmesi gerektiğini vurguladılar.
Açıklamada 'devam eden davaların hakim ve savcılarının görevden alınmamasının' temel bir hukuk ilkesi olduğu belirtildi. Boğaziçi Avukatlar derneği Başkanı Bilal Çalışır, yeni darbe silahının yargı kararları olduğunu savunarak, "HSYK kararlarını tartışmamız isteniyor.
Bu bir muktedir olma mücadelesidir" diye konuştu. Savunma Avukatları Derneği Başkanı Sıddık Öner de, "HSYK'ya devlet içindeki güç odaklarının kavgası yansıyor" dedi. Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Taylan Tanay ise, yaşanan süreçte baroların sessizliklerine son vermeleri gerektiği çağrısında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137