30 Temmuz 2009 Perşembe 00:00
HSYK'dan Ergenekon savcılarına suçlama
Kritik yaz kararnamesini önceki gün karara bağlayan HSYK, önceki gün yaptığı açıklamayla Ergenekon davasına bakan mahkemenin üyelerini değiştirmek gibi bir önerilerinin olmadığını belirtti. ~|~

 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaz kararnamesine ilişkin krizi sonlandıran toplantıda, İstanbul'a ikinci bir başsavcı vekili atanması ve Adalet Bakanlığı'nın Ergenekon ile ilgili suç duyurularını işleme konulması dışında çok kritik bir karara daha imza attığı ortaya çıktı. Kurul'un yargı kökenli üyelerinin oylarıyla, Adalet Bakanlığı'nın Ergenekon soruşturması sırasında alınan arama ve dinlemeler gibi bazı kararları kanun yararına bozma yöntemiyle Yargıtay'a taşınmasına karar verdiği anlaşıldı.
Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi önerisi nedeniyle krize neden olan yaz kararnamesini önceki gün açıklayan HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay kökenli asıl ve yedek, seçilmiş 9 üyesi dün yaptıkları toplantının ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada, bakanlığın hazırladığı kararname taslakları üzerindeki tasarruf hakkının Kurul üyelerinde bulunduğu ve üyelerin öneride bulunma hakkının olduğu vurgulandı.
Açıklamada, bakanlığın, HSYK'nın Ergenekon ile ilgili ilettiği suç duyurularının akıbetini bildirmediği gibi, Kurul'un soruşturma dosyalarını inceleme talebini de yanıtsız bıraktığı ifade edildi.

Ergenekon'a denetim
Açıklamada, HSYK'ya Ergenekon soruşturmasıyla ilgili verilen bazı şikâyet dilekçelerinin ekinde bazı kararların yer aldığı, bu kararların Anayasa, CMK, AİHS ve uluslararası sözleşmelere uygunluk bakımından yargı denetiminden geçirilmesi gerektiği, bu nedenle kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddialar nedeniyle Kurul'da oylama yapıldığı ve Adalet Bakanlığı'nın söz konusu kararları kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay'a taşımasına karar verildiği belirtildi. Bu sürecin kısa sürede sonuçlanmasının, yargının itibarının ve adil yargılanma hakkının korunması için zorunlu olduğu belirtilen açıklamada, kişilerle ilgisi olmayan ve hukukun temel ilkeleri ihlal edilmeden alınan karar için Adalet Bakanı ve müsteşarının karşı oy kullandıkları kaydedildi.

Gerekçeler
Açıklamada, Kurul'un yargılamayı etkileyecek şekilde Ergenekon davasına bakan mahkemenin üyelerini değiştirmek gibi bir önerisinin olmadığı belirtildi.
Açıklamada, Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi konusundaki önerilerin yapılmasına, "Ancak, soruşturmanın her noktasında basın ve bir kısım siyasetçilerin ölçüsüzce her noktada yargıyı etkileyecek şekilde yer almalarına fırsat verilmiş olması; gizlilik kurallarına uyulmasının sağlanamaması, özellikle soruşturmaya konu olan bir kısım hususların kişi haklarını ihlal edecek ve daha da önemlisi soruşturmanın değişik evrelerinde karar verme durumunda bulunan hâkimleri etkileyebilecek şekilde önceden yayımlanması" gerekçeleri gösterildi.
Bakan'dan karşı oy
Açıklamada, aynı gerekçelerle İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne ikinci bir ismin atanmasına gerek görüldüğü, ayrıca bakanlığa yapılan suç duyurularının işleme konulmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, bu kararların da Bakan ve müsteşarın karşı oyuyla ve oyçokluğuyla alındığı belirtildi.

'Bilgiler sızdırıldı'
HSYK'nın yargı kökenli üyeleri, Ergenekon soruşturmasını sahiplenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, "bütün davaların sahibi Türk milletidir" sözleriyle örtülü biçimde eleştirdi.
9 üyenin açıklamasında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Müsteşar Ahmet Kahraman örtülü biçimde bilgi sızdırmakla suçlanarak, "Ne yazık ki kanun gereği gizli olması gereken, sızdırılması suç teşkil eden ve somut gerçeklerle de bağdaşmayan bazı bilgiler sorumsuzca basına verildiğinden, kamuoyunda bilgi kirliliğine neden olmuştur" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100