15 Mayıs 2005 Pazar 00:00
İhaleler için baskı yaptı
Eski bürokrattan Ersümer'e şok suçlama:
Eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın yargılandığı Yüce Divan duruşmasında, tanıklık yapan dönemin Proje Değerlendirme Komisyonu Üyesi Gediz Lekesiz, Ersümer ile dönemin müsteşar ve yardımcısının ihaleler için baskı yaptığını iddia etti.
Eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın yargılandığı Yüce Divan'da sürpriz bir tanık ifade verdi. Dönemin Proje Değerlendirme Komisyonu Üyesi Gediz Lekesiz, Ersümer ile dönemin müsteşar ve yardımcısının ihaleler için baskı yaptığını iddia etti.
Lekesiz, İskenderun İthal Kömür Santral ihalesinin birinci sırada yer alan firma yerine ikinci sıradaki bir firmaya verildiğini anlattı. Komisyona Müsteşar Yiğitgüden ve yardımcısı Haldun Atıf Danışman'ın faks göndererek baskı yaptığını öne süren Lekesiz, bakanlığın uygun gördüğü projelere ilgili kurumların hayır dediğini belirtti.
Ağır suçlama
Lekesiz şunları söyledi: "Bakan Ersümer'in yetkisini aşan uygulamaları vardı, yasaya aykırı biçimde sözleşmelere imza attı. Bugün bu millet bunun acısını çekiyor. Şu an yürürlükte bulunan sözleşmeler geçerli değil. Bu millet bunu hak etmiyor..." Bu ifadeye Ersümer'in avukatları itiraz etti. Lekesiz'in Beyaz Enerji davasında bilirkişi olarak görev yaptığını belirten avukatlar, Lekesiz'in bu görevin ardından Jandarma bünyesinde işe başlayıp başlamadığını sordu. Ancak soruya yanıt verilmedi.
Bakan Coşkun yine memurları suçladı
Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 2.4 milyona ulaşan kamu personelinin bir kısmının asıl yeteneklerine uygun olmayan işlerde istihdam edildiğini, dolayısıyla çalıştığı kuruma verimlilikten çok yük getirdiğini ifade ederken, bu personelin hak etmediği bir parayı aldığını savundu.
Ali Coşkun, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun kamu personeline ilişkin soru önergesine verdiği cevapta, memurları suçladı. Tüm dünyada bir değişim ve dönüşüm süreci yaşandığı, bu süreçte kamu yönetim ve personel sisteminin de günün koşullarına göre yeniden yapılanması gereğinin ortaya çıktığını dile getiren Coşkun, AB üyelik sürecinde hızla ilerleyen Türkiye'nin bu yönde ciddi adımlar atmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Halen 2.4 milyona ulaşan kamu personelinin, bir kısmının gerçekten işinin ehli olduğu ve görevini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığı, bir kısmının ise asıl yeteneklerine uygun olmayan işlerde istihdam edildiği, dolayısıyla çalıştığı kuruma verimlilikten çok yük getirdiğini vurgulayan Coşkun, artık yılların verdiği alışkanlıkların bir tarafa bırakılmasının zamanının geldiğini ifade etti. Kronikleşmiş bir sorunun çözümünün sancısız olmayacağına işaret eden Coşkun, şöyle dedi: "Yeni modern yönetim tekniklerini uygulamamız her hizmetin tanımını, süreçlerini belirlememiz ve o işi en iyi şekilde yerine getirecek nitelikte personeli istihdam etmemizin zamanı gelmiştir. Öte yandan artık teknoloji gelişmiş ve bilgisayar hayatın bir parçası haline gelmiştir. Bilgi toplumuna dönüşüm süreci başlamıştır. Bir süreci gerçekleştiremeyen ülkeler ise geri kalmaya mahkumdurlar. Bu nedenle eski dikey örgütlenmenin dışında yatay ve uzmanlaşmayı öne çıkaran bir örgütlenme modelini kamu yönetiminde benimsemeyi, hizmetin yerinden yönetim ilkesi çerçevesinde Kamu Yönetiminin Temel İlkeleri ve Yapılanması Hakkında kanun ile bir kısım yetki ve personeli mahalli idarelere devrederek etkinlik ve verimliliği yükseltmeyi amaçlıyoruz." Ali Coşkun, kamuda gerçekleştirilecek personel yapılanması sonucunda ortaya 800 bin dolayında fazla istihdam çıkacağını tahmin ettiğini de bildirirken, bu personelin hak etmediği bir parayı aldığını savundu.
~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.