08 Haziran 2001 Cuma 00:00
İhalesever patronlar bayram ediyor
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Yasa'da değişiklik yapan yasa tasarısı, medyaya yönelik 'pekçok baskı unsurunu' da beraberinde getiriyor. Yasa 'ihalesever' medya patronlarından başka tüm yayın kuruluşlarının tepkisini çekti. Yasayla birlikte ayrıca iktidar partileri ile kartel medyası arasındaki organik ilişki de

gözler önüne serilmiş oldu.

Siyasi partiler, dernekler, sendikalar, meslek kuruluşları, kooperatifler, vakıflar, mahalli idareler ile bunlar tarafından kurulan veya bunların ortak oldukları şirketler, iş ortakları, birlikler ile üretim, yatırım, ihracat, ithalat, pazarlama ve finans kurum ve kuruluşlarına radyo ve televizyon yayın izni verilmeyecek. Bu kuruluşlar, radyo ve televizyon yayın izni almış kuruluşlara ortak olamayacak. Radyo ve televizyon kurma izni anonim şirketlere verilecek.

'Özür dileme cezası' getiriliyor

RTÜK, öngördüğü yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlal eden, yayın ilkelerine v~|~e bu yasada belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarını uyaracak ve aynı yayın kuşağında açıkça özür dilenmesini isteyecek. Üst Kurul'un bu talebine uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde, ihlale konu olan programın yayını bir ila 12 kez durdurulacak. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka program yapamayacak.

Süper para cezaları

Aykırılığın tekrarı durumunda ise ulusal düzeyde yayın yapan kuruluşlara ihlalin ağırlığına göre 125 milyar liradan az olmamak üzere 250 milyar liraya kadar, yerel ve bölgesel yayın yapan kuruluşlara ise kapsadığı yayın alanı itibariyle 5 ila 100 milyar lira arasında idari para cezası uygulanacak. Bu ceza, radyo yayınları için bu miktarların yarısı kadar olacak.

Yasanın muhalefet tarafından 'tekelleşmeye yol açacağı gerekçesiyle' en fazla eleştirilen maddesi, "Özel radyo ve televizyon sahiplerinin kamu ihalelerine girme ve menkul kıymetler borsalarında işlemde bulunma yasağının kaldırılmak" istenmesiydi. Sonuçta 'ihalesever' medya patronları, yıllardır arzuladıkları yasal değişikliğe kavuştular! Şimdi medya patronlarının devlet ihalelerinde sahip oldukları TV kanallarını hangi amaçla kullanacakları merak ediliyor.

Basına da sıkı düzen

Yeni düzenlemeyle Basın Yasası'nda yer alan para cezaları günün koşullarına göre yeniden arttırıldı. Buna göre, bazı suçlarda 10?30 bin lira olan ceza 10?30 milyar liraya, bazı suçlarda da bin?10 bin liradan, 20?100 milyar liraya yükseltildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.