12 Ağustos 2006 Cumartesi 00:00
İhracatçı desteklenecek

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, DKİB Başkanı Gürdoğan'ı ziyaretinde, partisinin iktidarında ihracatçının her hususta destekleneceğini söyledi. Gürdoğan da, stratejik yatırımlar yapıldığında 2023'te 500 milyar dolarlık ihracatın mümkün olduğunu dile getirdi.
~|~

 

 


Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, önceki gün merkezi Trabzon'da bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği'ni (DKİB) ziyaret etti.
DKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ile makamında biraraya gelen Prof. Dr. Haydar Baş, Gürdoğan ile görüşmekten son derece mutlu olduğunu bildirdi. Bir süredir gündemde olan fındık sorunu hakkında açıklamalarda bulunan BTP Lideri Prof. Dr. Baş, fındığın Karadeniz'in en önemli meselesi olduğunu belirterek, "Fındık bölgede yaklaşık 8 milyon, hatta daha fazla insanın kaderi durumundadır. Bu sorunun biran önce çözülmesi gerekmektedir. Fındık fiyatını hükümet değil de üretici ve temsili kurumların birbirlerine karşılıklı itimadıyla ortak bir güven içinde beraberce belirlemelidir" dedi.

Fiyatı Türkiye belirleyecek
Fındık fiyatının yabancı borsaların belirlediğini hatırlatan BTP Lideri, buna son vereceklerini ilan etti. Haydar Baş, "Sizin gibi İhracatçılar Birliği varken, neden bu mamüllerin fiyatını yabancılar belirlesin ki. Fındığı sizin vasıtanızla dünyaya açacağız. BTP döneminde genel olarak ihracat desteklenecektir. Böylece ihracat zirve yapacaktır" dedi.

Yabancı alıcıların Türk fındığını kullanarak yüksek katmadeğer ürettiğine işaret eden BTP Lideri, Karadeniz Bölgesi'nde çikolata üretimi gibi fındığa dayalı sanayinin altyapısını oluşturucaklarını vurguladı. BTP Lideri, bu çerçevede Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği gibi kuruluşlarla elbirliğinin şart olduğunu sözlerine ekledi.
Hedef Anadolu
Kendisinin de Türkiye'nin yüzünü Asya'ya çevirmesi gerektiğini yıllardır savunduğunu dile getiren Prof. Dr. Baş, Batının gözünün Anadolu'da olduğunu vurguladı. BTP Lideri, "Batı bizi sevmez. Onun sevdiği Anadolu topraklarıdır. Tarih bunu bize defaatle göstermiştir" dedi.

Gürdoğan: Fındık konusunda kararlar alınmalı
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan da görüşmede yaptığı konuşmada, fındık konusunda gelecekle ilgili bazı kararların alınması gerektiğini, yeni yasal düzenlemelerin şart olduğunu dile getirdi.
Gürdoğan, Doğu Karadeniz'in demiryolundan mahrum olmasının büyük bir eksiklik olduğuna işaret ederek, oysa Karadeniz'in çok önemli bir geçiş yolu üzerinde bulunduğunu hatırlattı.

Asya feda edildi
Asya'nın Avrupa Birliği'ne ve IMF'ye feda edildiğini dile getiren Hamdi Gürdoğan, "Oysa Türkiye Asya Pazarı'nı, AB ve IMF'ye karşı koz olarak kullanmalı" ifadesini zikretti. Asya'nın dünyanın yeni merkezi olduğunu vurgulayan Gürdoğan, şunları söyledi:  "Hernekadr ABD Irak ve Afganistan'ı işgal ettiyse de, esas amacı Asya'nin kalbini, doğal kaynaklarını ele geçirmektir.  Bu hususlar dikkate alındığında, Doğu Karadeniz Bölgesi büyük önem arzetmektedir. Ayrıca Doğu Karadeniz'in kalkınması, Asya ticaretinin yükselmesi ile mümkün olur."

Bavul ticareti etkilendi
1988'de Rusya kapısı açıldığında Trabzon'da dükkan kiralarının 20 bin dolara kadar yükseldiğini hatırlatan Gürdoğan, şu anda kiraların 1?2 bin YTL'ye gerilediğine dikkatleri çekti. Gürdoğan, "Artık kimse gelmiyor" dedi.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak 14 tane gemi aldıklarını dile getiren Gürdoğan, sebze ve meyvede Akdeniz ve Ege ürününü Asya'da pazarladıklarını dile getirerek, "Bu alanda Türkiye'de 3. olduk" dedi.

500 milyar dolarlık ihracat mümkün
Türkiye'nin Asya pazarında çok daha büyük işler başarabileceğini vurgulayan Gürdoğan, ancak stratejik yatırımlar yapılmadığı ve gerekli destekler sağlanmadığı için bunun gerçekleşemediğini belirtti. Gürdoğan, şunları söyledi: "Rusya'nın yaptığı gibi IMF'ye olan borçlar ödenmeli ve bu kuruluşla bağlar koparılmalı. İkincisi. Gümrük Birliği anlaşmasına son verilmeli. Bunlar yapılırsa, Rusya ve Asya ülkeleri ile ticaret hacmi genişler. Altyapı hizmetleri sağlanırsa, önümüz açılırsa, stratejik yatırımlar yapılırsa; Türkiye'nin ihracatı 2023'te 500 milyar dolara çıkar. Bütün bunların yapılabilmesi için iradesi güçlü bir hükümet şarttır."

BTP'nin fındığa yaklaşımı nasıl olacak?
Hükümete geldiklerinde belirlenecek bu fiyatı esas alacaklarını ilan eden BTP Lideri, fındık üretiminin çileli olduğuna işaret ederek, "Fındık ile çocuk gibi ilgilenmek lazım. Fındık aynı zamanda masraf isteyen bir ürün. Vatandaş ise bu masrafı haliyle karşılayamıyor. Bundan ötürü üretimde en az yüzde 20 kayıp oluşuyor. Biz BTP olarak bu sorunu halletmek için 'avans sistemi'ni getirdik. Üreticiye 6 ay evvelinden muhtemel ürününün bedelinin yüzde 50'sini ödeyeceğiz. Böylece müstahsil, bahçesine bakım yapabilecektir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.