26 Kasım 2005 Cumartesi 00:00
İktisatta yeni dönem
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın geliştirip 'teorik ve pratik çerçeveye oturttuğu' Milli Ekonomi Modeli bugün İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda dünyanın önde gelen iktisatçılarının katılacağı bir Kongre ile tüm dünyaya ilan ediliyor ~|~

Bugün dünya İktisat tarihinde yepyeni bir dönemin başlangıcı... Gelişmemiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin iktisadi problemlerine ve açmazlarına çözümler getiren Milli Ekonomi Modeli bugün İstanbul'da hem Batıdan, hem de Doğudan gelen 100'ü aşkın iktisatçı ve bilimadamının katılacağı geniş katılımlı bir Kongre ile dünya kamuoyuna takdim ediliyor. Kongreye Türkiye, ABD, Almanya, Azerbaycan ve Rusya'dan çok sayıda bilimadamı ve iktisatçı konuşmacı olarak iştirak edecek.

İktisat tarihinde devrim
Milli Ekonomi Modeli, İktisat biliminin tanımından başlayarak, bugüne kadar insanlığa 'yanlış belletilen' onlarca kavramı ve teoriyi ilga edip, yerlerine 'günümüze ve geleceğe hitap eden' tarifler getiriyor. Model, Kapitalist sistemin dayandığı Azalan Verimler Kanunu, Miktar Teorisi ve Phillips Eğrisi gibi onlarca teoriyi çöpe atıyor. Milli Ekonomi Modeli ile bir yandan İktisat bilimi yeni bir 'teorik çerçeveye' oturtulurken, öte yandan yanlış iktisati sistemlerin toplumlar üzerinde yolaçtığı yıkımların ortadan kaldırılması için yepyeni para ve maliye politikaları öneriliyor. Daha açıkçası, Milli Ekonomi Modeli ile İktisat bilimi hem teorik, hem de uygulamalı olarak baştan aşağıya yenileniyor.

Kongre 2 gün sürecek
Bugün başlayacak Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi, iki gün sürecek. Kongre'nin açılışı bugün 09.00'da Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Saat 18.30'a kadar sürecek toplantıda 4 oturum yapılacak. Kongrenin açılış konuşmalarını Sakarya Üniversitesi'nden Doç. Dr. Emin Gürses, Araştırmacı yazar Zafer Yalçın ve Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ferit Hakan Baykal yapacak.

Kapanış Prof.Dr. Baş'tan
Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'ne yarın Cevahir Otel'de devam edilecek. Kongrenin 5. ve 6. oturumları burada gerçekleştirilecek. Model ve tezin sahibi BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yarın saat 15.00'te Kongre'nin kapanış konuşmasını yapacak.

İşte Milli Ekonomi Modeli'nin ana hatları
Milli Ekonomi Modeli nedir?
Milli Ekonomi Modeli (MEM) insanın sınırlı ihtiyaçlarının sınırsız kaynaklardan karşılanması ilmi ve ülkelerin gerektiğinde her türlü mal ve hizmeti üretebilme gücüne sahip olması, iç ve dış harcamalarının borçlanmadan temin edilmesinin adı ve formülüdür. Milli Ekonomi Modeli, ülkelerin kalkınmasının ve ekonomik bağımsızlığın yegane yoludur.

Farklı bir İktisat tanımı
Milli Ekonomi Modeli, diğer ekonomik modellerden daha başlangıçta, yani İktisat biliminin tarifinde ayrılmaktadır. Kapitalist sistemde İktisat "İnsanların sınırsız ihtiyaçlarının sınırlı kaynaklarla karşılanması bilimi" olarak tarif edilmişken, Milli Ekonomi Modeli bu tanımlamayı ilga ederek, şu tarifi getirmektedir: İktisat, insanların sınırlı ihtiyaçlarının sınırsız kaynaklarla temin edilmesi bilimidir. Sınırsız olan insanların ihtiyaçları değil ihtiraslarıdır.

3 temel hedef
Milli Ekonomi Modeli, kapitalist ve diğer ekonomik sistemlerin bir türlü çözüme kavuşturamadığı şu 3 temel hedefi garanti etmektedir.
1) Gelir dağılımında denge
2) Sürekli büyümenin yakalanması
3) Tam istihdamın sürekli sağlanması
Milli Ekonomi Modeli gücünü nereden alıyor?
Milli Ekonomi Modeli, ortaya koyduğu hedefleri yakalamada çok önemli iki güce dayanıyor: Para ve Devlet...
Farklı bir para tarifi
Milli Ekonomi Modeli, paraya çok farklı bir tarif getirmektedir. Modele göre para, mübadele (değişim), tahrik unsuru olma, tasarruf ve üretilen mal ve hizmetlerin karşılığı olma özelliklerine sahiptir. Paranın tahrik unsuru olma ve emeği devreye koyma özelliği diğer sistemlerde mevcut değildir.

Devletin rolü
Milli Ekonomi Modeli'nde devlet, vatandaşlarının gıda, barınma, eğitim, sağlık, güvenlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Bu haklar doğumla kazanılır. Bir insanın üretim kabiliyeti olsun veya olmasın,  her yaşta tüketim hakkına sahiptir.
Bu amaçla devlet, emisyon hacmini arttırmak suretiyle proje karşılığında üretimi teşvik ettiği gibi, sosyal devlet olmasının gereği olarak tüketici kesimini destekleyerek gelirin adil bir şekilde dağılımını sağlar.

Devletlerin para basma hakkı
Emisyon ile devletlerin elde ettiği gelire 'senyoraj' denir. Azgelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları, küresel güçlerin baskıları nedeniyle kendi milli paralarını basamamakta, bunun yerine güçlü devletlerin paralarını faiz ödeyerek kullanmaktadırlar. Milli Ekonomi Modeli, bu çarpık uygulamaya son verecektir.

Temel hedef
Milli Ekonomi Modeli'nin hedefi üretim ile tüketim arasındaki dengenin oluşturulmasıdır. Bu nedenle tüketim kesiminin desteklenmesi, sürekli büyümenin sağlanması için olmazsa olmaz şarttır.

Milli Ekonomi Modeli'nde faizin yeri
Faiz, Milli Ekonomi Modeli'nde bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Faiz, gelir dağılımında dengeyi bozduğu gibi üretim ve tüketimi de engellemektedir.
Milli Ekonomi Modeli kime hitap etmektedir?
Bu model, tüm gelişmemiş, gelişmekte ve gelişmiş ülkelere yani dünyada yaşayan 6 milyarı aşkın insana hitap etmektedir. Model, geliştiricisi Prof. Dr. Haydar Baş'ın ifadeleriyle "Bize ait değerlerin bir açılımından ibaret olup, meselelere Batı gözlüğü ile değil, Müslüman Türk insanının sahip olduğu ölçüyle çözüm getirmektedir."

OTURUM VE KATILIMCILAR

26 Kasım 2005 Cumartesi 09:00-19:00
Lütfi Kırdar Kongre Sarayı


Misafir Konuşmacılar :
Doç.Dr. Emin Gürses Sakarya Üniversitesi / Zafer Yalçın Araştırmacı Yazar / Prof.Dr.Ferit Hakan Baykal Marmara Üniversitesi / Metin Aydoğan / Doç.Dr. Elxan Azizov Zekeriyaoğlu Bakü Devlet Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Dekanı  / Ali Osman Ulusoy  TTSO Meclis Başkanı  Türk  İran İş Konseyi Başkanı
1.Oturum  Başkan:  Selim Kotil Bağımsız Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Konuşmacılar : 1.Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu İstanbul Üniversitesi  /  Prof. Dr. Ruşen Quliyev Azerbaycan Cumhuriyeti İktisadi İnkişaf Bakanlığı İktisadi İslahatlar Şube Başkanı /  Mustafa Çınkı  Araştırmacı ? Yazar / Prof. Dr. Yakup Çiçek Marmara Üniversitesi
2.0turum  Başkan: Harun Kayacı Öğretim Üyesi Konuşmacılar :  Prof. Dr. Sania Baltanova Kazan Eğitim Enstitütüsü ? Tataristan /  Dr.Sani Ak İllinois Üniversitesi /  Doç. Dr.Fikri Pala Uludağ Üniversitesi  İşletme Bölümü /  Doç.Dr.Rauf Memmedalioğlu Azebaycan Bilimler Akademisi / Prof. Dr. Ata Selçuk Fırat Üniversitesi
3.0turum Başkan: Dr. Fuat Şengül (Enerji)  İGDAŞ Eski Genel Müdürü Konuşmacılar : Dr. Eric Shaydullin Harvard Üniversitesi  / Prof.Dr.Xosrov Kerimov Bakü Devlet Üniversitesi İktisat Teorisi Bölümü /  Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu  Gaziantep Üniversitesi  /  Prof. Dr. Rızvan Paşayev Bakü Devlet Üniversitesi Tatbiki Riyaziyad ve Kibernetika Fakülte Dekanı /  Prof. Dr. Cahit Babuna  İstanbul Üniversitesi
4.0turum Başkan: Ali Gedik Milli Kalkınma Platformu Bşk. Konuşmacılar : Prof. Dr. M. Hasan Meybullayev Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi / .Dr. Ercan Gül İktisad Danışmanı?Almanya Rheinland Pfalz  Eyaleti  /  Prof. Dr. Mehmet Palamut Uludağ Üniversitesi   Prof. Dr. Anıl Çeçen  Ankara Üniversitesi


27 Kasım 2005 Pazar 09:00-19:00
Cevahir Otel Oditoryum

5.0turum  Başkan: Prof. Dr. Ata Selçuk Fırat Üniversitesi Konuşmacılar :  Prof. Dr. Ahmet Qaşanoğlu Felsefe ve İktisat Doktoru , Sosyolog  / Prof. Dr. Fehim Üçışık Marmara Üniversitesi /  Prof. Dr. Victor Volkonskiy Rusya Bilimler Akademisi /  Prof. Dr. Ziyad Samedzade Azerbaycan Milli İlimler Akademisi / Prof. Dr. Hidayet Sarı İstanbul Üniversitesi
6.0turum  Başkan: Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu Gaziantep Üniversitesi Konuşmacılar : Doç. Dr. Ali Kemal Gürbüz Balıkesir Üniversitesi /  Prof. Dr. Muhammed EI Faruque İllinois Üniversitesi  USA /  Prof. Dr. Victor Minin Rusya Bilimler Akademisi  / Prof. Dr. Dünyamalı Veliyev Azebaycan Üniversitesi İktisadi Teori Bölüm Başkanı / Prof. Dr.İbrahim Arslanoğlu Gazi Üniversitesi / Prof. Goulnur Baltonova Kazan Devlet Üniversitesi ? Tataristan
KAPANIŞ KONUŞMASI: PROF. DR. HAYDAR BAŞ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137