17 Kasım 2002 Pazar 00:00
IMF programı sürecek
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Abdullah Gül başbakanlığında kurulacak 58. Hükümet'in 1 yıl boyunca uygulayacağı ekonomik program olan Acil Eylem Planı'nı açıkladı.

Plan geçmişin izlerini taşıyor

Planın partisinin seçim beyannamesinde ortaya koyduğu politikaların somut iş programlarına dönüştürülmesi ve zenginleştirilmesiyle oluşturulduğunu söyleyen Erdoğan, bu planda ortaya konan hedeflerin, uzun yıllar tartışılarak, ulusal mutabakatın sağlandığı ama kararlı ve güçlü bir siyasi irade olmadığı için hayata geçirilemeyen hususlar olduğunu belirtti. Tek başına iktidar olmanın gücüyle Türkiye'nin birikmiş sorunlarının hızla çözülmesi için yıllardır ertelenen taleplere kuracakları hükümetin acilen cevaplar vereceğini ifade eden Erdoğan, "AK Parti, milletimizden aldığı güçle ve milletimizle beraber ülkemizin sorunlarını çözecektir" dedi. Erdoğan, acil eylem planının takvime bağlanmış en somut projelerinden bazılarını anl~|~atacağını kaydederek, önceliklerinin, ekonomik sorunların aşılmasına ve toplumun önünün açılmasına yönelik tedbirler olduğunu söyledi.

Geçici bütçe hazırlanacak

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, acil eylem planına göre gerçekleştirecekleri hedefleri şöyle sıraladı:

* Seçim sonrası oluşan güven ortamı içinde, temel parametreler ve olumlu gelişmeler dikkate alınarak, bütçe çalışmaları yapılacak, temel makro ekonomik büyüklükler yeni koşullara göre revize edilecektir. Bunun için öncelikli olarak geçici bir bütçe hazırlanacaktır. 2003 program ve bütçe çalışmalarına süratle başlanacaktır.

IMF ile yapılan anlaşmanın çatısı bozulmayacak!

* IMF ile yürütülen stand?by anlaşmasına yönelik hazırlıklar hızla yapılacaktır. Bu görüşmelerde programın temel çatısını bozmadan, mevcut ekonomik programda temel eksiklikler olarak görülen reel sektör, sosyal politikalar ve tarım konularında farklı çözümler konusunda IMF ile müzakereler yapılacaktır.

Vergi affı geliyor!

* Hükümetimiz kurulur kurulmaz kapsamlı bir vergi reformu için çalışmalar başlatılacaktır. Bu çerçevede ilk 1 ay içinde mali milat kaldırılacaktır. İlk 3 ay içinde ise vergi yükünü tabana yayan tedbirler alınacak, vergi mevzuatı basitleştirilecek, vergi barışı projesi hayata geçirilecektir. Harcama politikalarında kamuda tasarruf ilkesi çerçevesinde ilk 1 ay içinde kamu yatırımları stoku gözden geçirilecek ve öncelikler belirlenecektir.

Bütçeye sıkıdüzen getirilecek

* Hazine tek hesabı yaygınlaştırılarak etkin hale getirilecektir. İlk 1 ay içinde kamu kurumlarının hesap ve işlemlerinde disiplin ve şeffaflık sağlanacaktır. İlk 6 ay içinde ise 1050 Sayılı Muhasebe?i Umumiye Kanunu değiştirilerek bütçe birliğini sağlayacak, bütçenin hazırlanması sürecini daha etkin kılacak, girdi değil çıktı odaklı bir yaklaşım ve iç mali kontrolü getirecek kuruluşlara bütçe uygulamasındadaha fazla esneklik verecek ve bütçe uygulamasında mali saydamlık ve hesap verebilirliği arttıracak yeni bir kamu mali yönetim kanunu çıkarılacaktır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137