02 Ekim 2004 Cumartesi 00:00
IMF'ci hükümet gizli ve geniş çaplı devalüasyon peşinde
BTP MYK üyesi Koç, cari açık ve dış ticaret açığında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran hükümetin, açıklarının faturasını bir lokma ekmeğe muhtaç vatandaşın sırtına yüklemek için yılbaşında YTL oyununu sahneye koyacağını belirtti

Bağımsız Türkiye Partisi MYK üyesi Mehmet Emin Koç, AKP hükümetinin cari açıklarının bir kısmını, yılbaşında piyasaya süreceği Yeni Türk Lirası'yla (YTL) ortaya çıkacak fiyat yuvarlamalarından kapatma planı içinde olmasının tam bir ekonomik acziyetin ifadesi olduğuna dikkat çekti. BTP MYK üyesi Koç "IMF talimatı sebebiyle 20?25 yıldan beri emek ve üretiminin karşılığı olması gereken parasını basamayan Türkiye'nin dolaşımdaki parası, yeni YTL ile daha da azalacaktır. Ekonomimizin damarlarında dolaşan son üç?beş damla kan mesabesindeki para da YTL ile damarlardan tamamen çekilecektir. YTL ile ortaya çıkacak fiyat yuvarlamaları, gizli ve geniş çaplı bir devalüasyon demektir. Ülkemizdeki bir ticari grup, yeni YTL'nin yarısının ancak kendi cirolarını karşılayabil~|~diğini açıklıyor. Bu, IMF'ci hükümetlerin Türkiye'yi sürükledikleri haksız para kıtlığının çarpıcı bir ifadesidir. Türkiye, IMF'nin talimatına ve IMF'nin aklına uyarak bir?iki şirketin cirosunu dahi karşılayacak bir para arzına muktedir değilse, bu ekonomiyi göz göre göre batırmaktır. YTL'nin piyasaya sürülmesiyle bu batış kendisini daha da ağır hissettirecek, milletin sırtına binen yük daha da ağırlaşacaktır" şeklinde konuştu.

AKP küresel tefecilerin

tezgahtarı

Hükümetin aynen eski koalisyon gibi, hatta onlardan da daha katı biçimde 3 yıl daha IMF'nin talimatı ve IMF'nin aklıyla devam etme kararı aldığına dikkat çeken BTP MYK üyesi Koç "IMF talimatlarına ram olan AKP hükümeti, küresel tefecilere faiz tezgahtarlığı yapmaktan, milletimizin canı pahasına ortaya koyduğu emek ve üretiminin karşılığını faiz olarak onlara peşkeş çekmekten başka bir iş yapmış olmaz, başka bir iş yapamaz. Dolayısıyla ister YTL olsun, ister bir başka TL olsun, ne TL olursa olsun bunların aklıyla hepsi küresel odaklara faiz olarak gitmektedir, gidecektir. Bu da milletimizi açlığa mahkum etmektir. IMF'ci AKP hükümeti, boş tencere içinde taş kaynatma misali YTL oyunu ile güya milletimizin açlığını avutmaya çalışmaktadır. Halbuki yoksulluk ve açlık, her geçen gün kendini daha fazla hissettirmektedir" dedi.

BTP'den başka çözüm

sahibi yok

BTP dışında hiçbir partinin ekonomik prangaları kırma formülünün bulunmadığının altını çizen Koç "Bugüne kadar işbaşına gelenler, yani DYP'sinden MHP'sine hepsi IMF'nin tezgahtarlığını yaptılar. Türkiye'nin bu hale düşmesinde hepsinin payı var. Bakmayın şimdi köylünün, çiftçinin, işçinin yanında ağlanmalarına, biz de sizden yanayız diye gezip tozmalarına... Hepsi IMF'ci bunların. Bu denenmişlerin de çözümü yok. Keşke milli bir çözümleri, milli bir teklifleri olsa. Ülkemizde sadece Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Milli Ekonomi Modeli ile açık, somut ve net çözümler sunuyor. BTP, IMF'ci partilerimiz gibi kem?küm etmiyor. BTP, Gayri Safi Milli Hasılamızın yüzde 30'u kadar piyasaya Türk Lirası sürülmelidir, diyor. Emek ve üretimimizin makul bir kısmının karşılığı olan bu emisyon Sosyal Devlet projeleriyle geniş tüketici kesim olan vatandaşımızın cebine para olarak girmelidir, diyor. İşçi, memur, dar gelirliler, ev kadınları, emekliler, öğrenciler Sosyal Devlet projeleriyle para yüzü görmelidir, diyor. Bunu sadece BTP projelendirerek ilan ediyor. Tüketicinin güçlendiği böylesi bir ortam, üretimin ve istihdamın da artacağı sürekli büyüme ortamı olur. Bunu IMF'ciler ve onların aklıyla giden partiler uygulayamaz; IMF'nin iğdiş ettiği akılları ve mandacı yürekleri bu Milli Ekonomi Modeli'ni uygulamaya ve idrak etmeye yetmez. IMF'cilerin aklı, sadece milletin sırtından soyduklarını küresel güçlere faiz olarak vermeye, borç üstüne borç kabartmaya, faiz üstüne faiz bindirip milletimizin sırtına yüklemeye yeter" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.