16 Şubat 2009 Pazartesi 00:00
İnsanlığa kapitalizm darbesi
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Batılı iktisatçıların yıllardır insanlara benimsettiği 'kaynaklar sınırlı, ihtiyaçlar sınırsızdır' yaklaşımının toptan yanlış olduğunun altını çizdi. ~|~

 
Yeni seçilen ABD başkanından çok şeyler bekleniyor. Kendisi seçimden sonraki ilk konuşmasında ülke olarak içinde bulundukları sıkıntıları adeta bir enkaz devraldıklarını ifade ederek dile getirdi.
Obama seçildiği gün ülkesinin şartlarını şöyle tarif ediyordu, "... Krizin orta yerinde olduğumuzu biliyoruz. Ulusumuz savaşta, uzak coğrafyalarda mücadele ediyoruz. Ekonomimiz gerçekten zayıf durumda, işlerini kaybeden vatandaşlarımız var. Sağlık hizmetleri çökme noktasında. Çok zor bir dönem başlıyor. Ama kendimize güvenimizi yitirmemeliyiz..."

Peki, bunların çözümleri için ne yapacak?
Başa geçer geçmez senatoya sunduğu ekonomi paketinde, Milli Ekonomi Modeli'nden yaptığı alıntı ile tüketimi teşvik amaçlı vergi indirimi getirdi. Ama Milli Ekonomi Modeli'nin ismini zikretmeden...
Oysa eski başkan Bush, krizden çıkış için "çok harcayanların cebine para koyduğunda" aynı Obama, "bu projeler Bush'a ait değil Milli Ekonomi Modeli'ne aittir" itirafında bulunmuştu. İlerleyen zamanlarda bizim modelimizin diğer projelerini de kullanacağına eminiz...
Konuşmamıza ABD seçimleri ile başlamamızın nedeni, hem bugün hakim olan ekonomi sisteminin kalesi olması ve hem de yeni seçilen başkanının ağzından kapitalist sistemle gelinen ekonomik ve siyasi çöküntünün dile getirilmiş olmasıdır.
"Dünya ekonomik dar boğazdadır"
Evet, dünya bugün süper güç olarak ifade edilen ülkelerde dahil çok ciddi bir ekonomik dar boğazın içindedir.
Sağlam bir ekonomi, devletlerin temelidir. Bağımsızlığın ve Atatürk'ün ifadesiyle "Payidar kalmanın" anahtarıdır.
Tarih şahittir ki, ancak, dış destek almadan, kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomiye sahip ülkeler varlıklarını ve benliklerini uzun süre devam ettirebilmişlerdir.
Batı, geçen zaman içinde, pek çok iktisat modeli denemiş, bugün en mükemmel ve evrimini tamamlamış tez olarak ilan ettiği kapitalist sistemin de aslında çözüm olmadığını görmüştür. Geliniz, batının kapitalist sistemden şikayetlerine bir bakalım ve sonra tüm dünyanın yavaş yavaş döndüğü ve kurtuluş için dönmek zorunda olduğu Milli Ekonomi Modeli'ne değinelim.
Malumunuz, ilki İstanbul'da olmak üzere, Azerbaycan'da, Almanya'da ve Bursa'da toplam 5 uluslararası kongre ile Milli Ekonomi Modeli dünya iktisat literatürüne sunulmuştu.
Her tebliğci, bilerek veya bilmeyerek tez hakkındaki görüşlerini izah ederken, aslında kendi ülkelerinde kapitalizmin uygulaması ile var olan problemleri dile getirmişler ve bunlara Milli Ekonomi Modeli'nde çözüm bulduklarını anlatmışlardı.

 

Bilimadamları 'MEM' diyor?

Prof. Dr. Valeri Lebedev
Rusya Bilimler Akademisi:
 "... Milli Ekonomi Modeli'nin en önemli özelliklerinden bir tanesi, tüketim yanlısı bir ekonomi modeli olmasıdır. Sistem toplumda eşit boyutlarda gerçek üretim, kalıcılık ve süreklilik sağlayabilmesi için eşit olan dengeleri sağlamış oluyor. Gerçek üretimin kalıcı olabilmesi, yani sürekli büyümenin sağlanabilmesi son derece önemli ve Milli Ekonomi Modeli de zaten sürekli büyümeyi taahhüt eden bir model.
Milli Ekonomi Modeli, geliri de sürekli artan bir şekilde düzene kavuşturuyor. Aynı zamanda piyasaları da düzenlemekte, yaklaşımları ile piyasalara da bir nizam getirmekte..."

Pof. Dr. Françesko Daveri
Parma Üniversitesi:
"... Yaşlı çalışanlar, Avrupa için, özellikle Finlandiya'daki şirketler için bir yük oluşturuyor. Oysa Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli, insana tüketici olarak değer verdiği için, yaşlansa da bu model açısından insanların değeri azalmıyor. Bu sistem ile, insanlara Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde yaşlandıklarında kapıyı göstermek yerine, onları yeniden ekonominin vazgeçilmez bir değeri kılmak mümkün..."

Pof. Dr. Ernest Zurek,
Almanya Bonn Üniversitesi:
 "... Milli Ekonomi Modeli tarımı stratejik bir alan olarak değerlendirmekte ve yerli tarımın devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade etmektedir.
Prof. Dr. Haydar Baş'ın tarım alanında üreticiyi desteklemekle kalmayıp, dış rekabete karşı da koruması, geleceğin temel stratejileri ve nesillere gıda teminatı bakımından takdire şayandır..."

Prof. Dr. Eyır Maldus Ustalu
Estonya:
 "Prof. Dr. Haydar Baş'ın bize sunduğu sistem kapitalizme bağlı ekonomik sistemlerin büyük yapısal sorunlar yaşadığını ortaya koydu. Milli Ekonomi Modeli bütünüyle bize çözüm sunan bir modeldir..."

Prof. Dr. Kornelya Versteg
Hollanda:
 "Milli Ekonomi Modeli'nin beni en çok çarpan yönü 'AB 15 yıldan kısa bir süre içinde dağılacaktır' öngörüsü olmuştur. Kitabın tamamını okuyuncaya kadar bu şaşkınlığım devam etti. Kitabın bize sunduğu perspektif sadece ekonomi değil, ekonomiden öteye bir açılım sunmaktadır. Bence AB olarak bu kitap çok iyi incelenmeli ve nerede yanlış yaptığımızı AB olarak bir an önce bulmalıyız.
Yapılan kongrelerde MEM, devletlerin ekonomik problemlerini çözen ve beklenen sistem olarak takdim edilmiştir. Kapitalizm denince akla globalleşme, sömürü, çok büyük faizlerle borçlanan devletler, tüm dünyayı etkileyen finansal krizler ve haksız askeri müdahaleler, işsizlik ve bu sorunların arasında mutsuz halklar geliyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.