08 Ekim 2001 Pazartesi 00:00
İpten kurtulacaklar
TBMM Adalet Komisyonu'nda, görüşülmeyi bekleyen idam dosyası, 61'e ulaştı. Bu dosyalarda 117 kişi hakkında çeşitli suçlardan idam cezası verilmesi öngörülürken, Anayasa'da, ''savaş, çok yakın savaş ve terör suçları dışında ölüm cezası verilemez" yönünde yapılan değişikliğin ardından, bu dosyalar yeniden ele alınacak.

Adalet Bakanlığı Başbakanlığa gönderiyor

Yasa gereği, mahkemelerce verilen ve temyiz aşaması da tamamlandıktan sonra kesinleşen idam cezalarına ilişkin dosyalar, Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderiliyor. Bu sürecin ardından "Başbakanlık Tezkeresi" olarak TBMM Başkanlığı'na gönderilen dosyalar, buradan da Adalet Komisyonu'na sevkediliyor. Adalet Komisyonu'nda tezkere görüşüldükten sonra, ölüm cezasının yerine getirilmesi için bir rapor hazırlanıyor. Rapor, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirse Cumhurbaşkanı'nın onayına sunuluyor. Cumhurbaşkanı onaylayıp Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra hüküm infaz ediliyor.

Bekleme odası Adalet Komisyonu

Ancak, TBMM~|~'ye gelen idam dosyaları 1984'ten beri Adalet Komisyonu'nda gündeme alınmadan bekletiliyor. En son Hıdır Aslan ve İlyas Has'a ait iki idam cezası TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, bu kişilerin cezaları infaz edilmişti. O tarihten bu yana TBMM'ye gelen idam dosyalarından hiçbiri görüşülmedi ve ceza infaz edilmedi. Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'nde bulunan, "gasp, adam öldürme ve 6136 sayılı yasaya aykırı hareket etmekten" suçlu bulanan Seyfettin Uzundiz'e ait dosya, Komisyon'daki dosyalar arasında en eski tarihi taşıyor.

Adalet Komisyonu'nda halen 117 kişinin ölüm cezalarını içeren 61 dosya bulunuyor. Komisyona, son olarak 2 kişiye ait 2 dosya geldi.

Anayasa değişikliği dosyaları azaltacak

Anayasa'da "ölüm cezasına sınırlama getiren" düzenlemenin ardından idam dosyalarının da yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Adalet Bakanlığı, ölüm cezasını tümüyle ortadan kaldıran Türk Ceza Kanunu taslağında bu yönde bir çalışma yaparken, Anayasa gereği ''savaş, çok yakın savaş ve terör suçları dışında ölüm cezası verilemez" hükmü uyarınca, adi suçlardan ölüm cezasına mahkum edilen kişilere ait dosyaları da yeniden düzenleyecek.

32 kişi bölücülükten idama mahkum oldu

Adalet Komisyonu'ndaki dosyalardan 17'si, "Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemler ve terör örgütü PKK'nın amacı doğrultusunda eylemlere katılmak" suçlarına ilişkin ölüm cezalarını kapsıyor. Söz konusu 17 dosya, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125. maddesi uyarınca 32 kişiye verilmiş ölüm cezasını içeriyor.

Tezkerelerden 7'si de "Türkiye'deki anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek" suçundan TCK'nın 146/1 maddesinden ölüm cezasına çarptırılmış 41 mahkuma ait bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.