01 Aralık 2004 Çarşamba 00:00
Irak'taki vatan müdafaasıdır
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Irak'ta, ABD istilacılarına karşı verilen mücadelenin bir vatan müdafaası olduğunu söyledi

~|~ Irak'ın ilk istila ve işgal günlerinde Amerika'nın orayı çok kısa zamanda teslim alacağı sözlerine karşılık kayıtlarda olduğu şekliyle kendilerinin "Irak'ta savaş asıl şimdi başlıyor" öngörüsünde bulunduklarını hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Irak'ta yapılanın bir vatan müdafaası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Iraklılar vatanlarını

müdafaa ediyor

"Başta, 'hemen Amerika istediğini yapacak, Irak'ı teslim alacak' deniliyordu. Durum hiç öyle olmadı. Orada bir vatan müdafaası var. İstisnaları tenzih etmek kaydıyla bizdeki mütareke basını ve mütareke basını ile hareket eden aslında Hıristiyan ama kendilerini bugüne kadar millete Müslüman olarak lanse edenler bu direnişin adına her ne kadar terör demiş olsalar da bu bir vatan müdafaasıdır. Büyük bir fedakârlıktır. O fedakârlığı yapan insanların adına da bizim itikadımızda mücahit denir. Bunlar, ölürse şehittir, kalırsa gazilerdir. Dolayısıyla gerek Felluce, gerekse Irak'ın çeşitli bölgelerinde mücadele eden insanlar böyle büyük bir rütbeye erebilmenin hazzı, harareti, gayretini yaşıyorlar. O bakımdan Irak'ta hiç kimsenin hesabına, artısına, eksisine uymayan neticelerle karşılaşmak çok tabiî olacaktır."

Batağa saplanmanın

göstergesi

İşgalci ABD güçlerinin Irak'ta çok ciddi bir batağa saplandığını, bunun en büyük göstergesinin ise işi savaş kuralları ile götüremeyip katliam yapıyor olmaları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Çocuk, kadın demeden sivil halkı katliama tâbi tuttular. Bu bir savaş değildir. Tarihin hiç bir döneminde de böyle bir zulüm olmamıştır. Bu, aslında acziyetin, iflasın bir göstergesidir. Her ne kadar bazı yorumcular, sözümona bazı akademisyenler hiç gerçekle alakası olmayan yorumlar yaprak göz yıldırıyorlarsa da orada bu manzarayı yaşayan Iraklılar hırsla doluyor ve son noktaya kadar mücadeleye karar veriyor. Bunun mânâsı ABD iflas etti demektir. Onun normal savaş kurallarını terk etmiş, eşkiyalık yapıyor. Bu devlet eşkiyalığıdır. Ben şahsen okumadım, duymadım, görmedim. Dünyanın hangi ordusu olursa olsun bu tip eyleme kesinlikle teşebbüs edemez. Etti ise bunlar bitti demektir. Ardından yaptıkları iş de psikolojik savaş, propagandadan ibaret. Bu psikolojik savaşla inandırdıkları kitle bizler oluyoruz. Ama Irak'ta hadisenin içerisinde yaşayanlar 'Biz bu işe müsaade etmeyiz. ABD'yi burada yaşatmayız' diyorlar. Yani Iraklılar şerefle mücadelelerini sürdürüyorlar."

ABD inanmış

insan gerçeğine tosladı

Irak'ta nasıl bir vatan mücadelesi verildiğini ABD'li bir komutanın "Felluce'de sadece bir kişiyi ele geçirmek için 150 asker, 15 tank ile bir gün boyunca, yüzlerce havan mermisi, onlarca tank mermisi, 30 bin tüfek mermisi harcadık" sözüyle izah eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "Sadece bu örnek bile Irak'ta olanın mahiyetini tek başına ifade etmeye yeterlidir. Bu, Allah'ın takdiridir, nasibidir. İnanan her insan en az o kardeşimiz kadar güçlü bir müdafaa, irade ortaya koyar. Çünkü en güçlü silah inanmış insandır: İnancını, vatan ve millet sevgisini kaybeden insan ise çiğnenip posası çöp tenekesine atılan çöpten farksızdır. Biz eğer o gözlükle Amerika'ya bakarsak Amerika çok güçlüdür. İnanan insan gözlüğüyle bakarsak ise bir hiçtir" dedi.

ABD ile birlikte

AKP iktidarı da iflas etti

Prof. Dr. Haydar Baş, Felluce başta olmak üzere Irak'ta uygulanan cinayet atmosferinde Türk siyasetinin de iflas ettiğini, iktidar cenahından birtakım kınama türü sözlerin inandırıcı olmadığını, çünkü bu iktidarın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "tezkereyi çıkarmak bu iktidarın misyonudur", Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Kahraman Amerikan askerlerinin sağ salim ülkelerine dönmeleri için dua ediyorum" ifadeleri ile Wolfowitz'in "Biz Irak konusunda pek cesaretli değildik. Bizi cesaretlendiren Tayyip Erdoğan oldu" sözünün unutulmadığını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137