23 Şubat 2009 Pazartesi 00:00
İşşize iş, aşsıza aş

Giresun'un Görele İlçesi'nde konuşan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "İnşaallah sizin işsizinize iş, aşı olmayana aş olmaya geliyoruz" dedi. BTP Lideri Ev hanımlarına 500 lira vereceğini de ifade eden ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yerel seçim çalışmaları kapsamında Görele'nin Kırıklı beldesini ziyaret etti. BTP Genel Başkanı, burada yaptığı konuşmada, "Siyasetçinin vazifesi ülkesini tanıması, insanını bilmesi, geçim sıkıntılarını görmesi, onun için de Türkiye'yi adım adım dolaşması, kimin neye ihtiyacı var bilerek bir proje, bir plan, bir tez ortaya koymasıdır. Siyasetçinin vazifesi budur" dedi.

Kırıklı'nın sorunları Ankara'dan çözülmez
Yıllarca Ankara'da bir masanın başında oturup Kırıklı'nın meselesinin konuşulduğunu oysa buradaki insanların yaşadıklarını, çektiklerini, geçimini, derdini bilmek gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Baş, "O halde böyle projeler hiçbir işe yaramaz. Çünkü afakidir, çünkü dolmadır ve de sokma akıl yedi adım gider hesabıdır" dedi.
"Beldeyi yakinen görebilmek ve burada nelerin olabileceğini teknik adamlarımla değerlendirmek için aranızdayım" diyen BTP Genel Başkanı, şu anda Türkiye'nin 5 büyük partisinden biri olduklarını ifade ededek, şöyle konuştu: "Benim gördüğüm ve bildiğim bu memlekete ve millete 5. sıradaki  parti layıkıyla hizmet edemez. Bu parti mutlaka ilk 3 parti arasına yerleşmesi lazım ki bu ülkeye hizmet edebilsin. Eğer bu gerçekleşmezse şu ana kadar neler çektinizse, bu devam eder. Çünkü şu güne kadar bizi idare eden partilerimizin diğerlerinden farkı yok. Eğer ben dediklerimi yerine getirmezsem, yakamı tutar, hesabı sorabilirsiniz. Ben sizin içinizden biriyim."

Dışarıdan medet bekliyorlar
Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye tarihinde bir ilim adamı çıkıp da adını yazdığı teze vurup dünyada kendisini tanıtabilmiş mi? Hepsi İMF'nin kuyruğunda, hepsi Amerika'nın kuyruğunda, hepsi Avrupa Birliği'nin kuyruğunda sıraya girmişler, hazır ol vaziyetinde emir bekliyorlar" şeklinde konuştu.
Fındık konusuna da değinen Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "2007'de ben, siz Karadenizli kardeşlerime fındığınıza tam 10 Türk Lirası vereceğim. Benden 10 TL duyunca bunlar sizlere, 'biz de 7 lira veriyoruz' diyecekler ama bu 7 lirayı sizlere vermeleri mümkün değil. Size verseler verseler 5 lira verirler, onu da fındığı satıp 1-2 yıl sonra parasını alırsınız. Şimdi soruyorum: ben o gün konuştum, doğru mu konuştum? "Evet Hocam doğru ve de noksansız konuştun" dediniz. Şimdi fındık 2 - 2.5 liraya düştü. Onu da satamıyorsunuz. O gün beni dinlemediniz. Eskiler derler ki, "Sakalım olsa sözüm dinlenirdi". Beninim sakalım da vardı. Niye benim sözümü dinlemediniz?"

Karadeniz'e çikolata sanayi kurulacak
Diğer partilerin fındığı 1 liraya bile alamayacağını belirten BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, kendisinin fındığa nasıl 10 TL vereceğini şöyle anlattı: "Olay şudur: Oturup dedikodu, fitne üretirsen, hiçbir şey yapamazsın. Biz devamlı araştırıyoruz. Benim kadrom çok teknik bir kadrodur. Bilen insanlar, olayları görerek tesbit eden insanlar. Yani biz ezbere konuşmayız. Biz diyoruz ki; Kırıklı'da madem ki fındık var, Kırıklı beldesi madem ki bu fındıkla geçiniyor, bizim yapmamız gereken bu fındığı pahalıya satmak. Bunun da iki yolu var: Bu fındığı Türkiye'de kendi yerinde, iyi değerlendirip iç piyasaya sürmek. Dahası bunu güzel paketleyip dışa ihraç etmek. Biz, Allah nasip ederse iki yolu da devreye koyacağız. Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon bölgelerine devasa çikolata sanayi kuracağız. Kırıklı beldesinin halkı sadece fındık toplamayacak, fındığın dibini ayıklamayacak. Topladığı fındığı gidecek bu çikolata fabrikasında işleyecek, orada işçi olacak. İki türlü geliriniz olacak: Fındığı yetiştirdiğiniz için fındığın sahibi pozisyonunda para kazanacaksınız , ilaveten çalıştığınız fabrikada işçi olacaksınız. O zaman geliriniz iki olacak. Peki güzel de hocam sen bunu nasıl 10 liraya alırım diyorsun? Onlar 5 liraya alamıyor da sen 10 lira nasıl veriyorsun? Ha benim farkım da bu ya zaten. Eğer fındığı sade haliyle paketler satarsak bunu biz ancak 10 liraya satabiliriz. Ben 10 liraya alıp 10 liraya satsam ne kazanacağım? Dolayısı ile karsız ticaret yapılmaz.
Devlet babanın yapacağı bir iş var. Benim bu yaptığım fındığın katma değerini artıracak. Alacak bunu çikolatanın içerisine koyacak.1 kilo çikolatada bizim fındığımızın değeri asgari 50 TL, azami olarak 90 lira. Soruyorum şimdi, ben sizden 10 liraya aldım. Tüccara verdim. Tüccar bunu çikolatasında kullandı, 50 liraya sattı. 50 liraya satıp kar eden, benden o fındığı 10 liradan alır mı, almaz mı? 90 liraya satan, bu fındığı benden 15 liraya alır mı,almaz mı? Yetmedi... İkinci olarak fındığı preslerde ezip, katkı maddeleriyle kilosu 7 liraya mal edilecek olan bu ürünü de toptan 20 Türk lirasına satacağız. Ben senden fındığını alıp bu iki işlemi yapacağım ve hem içerde müşteri bulacağız hem de dış piyasada işlenmiş olarak ihraç etme imkanını elde edeceğiz.
Onun için ben o günün şartlarında size tam 10 lira vereceğim dedim. Sakın başkalarının dedikodusuna, fitnesine, yalanına aldanıp da elinizle bu adamlara reyinizi vermeyin. Vallahi aç kalırsınız dedim. Aç kaldınız mı, kalmadınız mı?"

Siyaset anlayışı değişecek
Türkiye'yi idare edenlerin bugüne kadar hizmet etmek için değil, milletin sırtından geçinmek için bunu yaptıklarını belirten BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle konuştu: "Şimdi dostlar. Gelin el ele verelim şu çilenin sonunu getirelim. Bunu bir devlet politikası haline getiren siyasilere eğer biz sandıkta bir daha destek verirsek, yeminle konuşuyorum Allah belamızı tam verir. O zaman gidecek yer de bulamazsınız. Şehre gitsek orda ne yapacağız. Hangi işte çalışacağız? Sanayi mi var? Ticaret mi var? Pazarlama mı var? Ne var? Aç susuz kalacağız. IMF'ye kafasını takıp, AB'yi gönlünde padişah yapanların işi değil bu hizmet. Bu iş Haydar Baş'ın işi,sizin işiniz. El ele vereceğiz ve bu işi yapacağız."

Ev hanımlarına özel maaş
Ev hanımlarına 500 lira vereceğini de ifade eden BTP Lideri Prof. Baş, "Ben konuşuyorum, bana gülüyor vatandaş. Allah Allah, acaba yanlış bir şey mi yaptım diyorum. Diyorlar sen nerden bulup da vereceksin? Bu milletin akıllısı sen misin? Bir de çıktım suçlu. Ben para vereceğim sana diyorum. Onlar beni suçlu ilan ettiler. Öyle değil mi? Nerden bulup da vereceksin, nasıl vereceksin? Allahu Ekber! Ama Allah o kadar büyük ki, bir bela verdi dünyaya. O dünya da bu çileden kurtulmak için döndü dolaştı, geldi benim dükkanıma. Haydar Hoca'nın dükkanına. Dün bize bir satır yer vermeyen ABD, Rusya, Venezuella, Brezilya, Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda Portekiz şu anda dünyada tam 42 ülkesi benim size vereceğim vatandaşlık maaşını kendi vatandaşına vermeye başladılar. Siz bana dün rey verseydiniz, bu maaşı vallahi de o gün alacaktınız, billahi de alacaktınız. Fitneleri dinledik, yalanları dinledik, yapamaz dedik, gittik oyumuzu boşa attık, yok ettik gittik. Bundan sonra bu yanlışa bir daha düşmeyelim" dedi. 
Avrupa peşinde koşanların hiç bir şey bilmediklerini de söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "O Avrupa dediğimiz dünya altın plaket de olmak üzere bana 30 tane ödül verdi. Ama ben dirseğimi ona çevirdim. 'Sen kim oluyorsun' dedim. Ama ne yapayım ki,adama vurmuşlar ah arkam demiş, önüne vurmuşlar ah arkam demiş, sağına vurmuşlar ah arkam demiş. Benim arkam da sizsiniz. Şimdi benim arkam olmaya söz veriyor musunuz? Vallahi ben buraya hizmet getireceğim. Şurasını örnek bir yer yapacağım. Hepsi çatlayacak, patlayacak. Ben size 500 lira verseydim, ne olurdu biliyor musunuz? Türkiye'de bir para yılda 15 el değiştirir. O zaman 500x15 ne eder 7 bin 500 TL. Devlet bundan yüzde 30 kar alsa 540 lira eder. 500 lira verdim yerine 540 lira olarak döndü. Ben size para vermedim, siz bana verdiniz. Hesap adamı olmak budur, devlet adamı olmak budur."

İş ve aş getireceğiz
BTP dışında hiçbir siyasi partide olmayan Dar Bölge Kalkınma Modeli sahibi olduklarını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Ali Kırca kardeşimi Kırıklı Belediye Başkan Adayı olarak size tevdi ediyorum. 29 Mart akşamı sizden başkan alacağım. İnşallah bize vereceği raporlara göre buraya hizmet getireceğiz. İnşaallah sizin işsizinize iş, aşı olmayana aş olmaya geliyoruz" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137