09 Temmuz 2003 Çarşamba 00:00
İşsizlik tarihe gömülecek
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ekonomik krizin sonuçlarından biri olarak ülkemizde işsizliğin % 12'lere tırmanması ve bir türlü önlenememesi konusunda açıklamada bulundu.

İşsizliğe son vermenin yolu

İşsizliğin, kapitalist anlayışın bir ürünü olarak ortaya çıktığını söyleyen ve "işsizlik kaçınılmaz bir süreç, bir sonuç değildir" diyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, milli ekonomik modelde, hiç kimsenin işsizlik diye bir problem ile karşılaşmayacağını ifade etti. "Bizim iktisadi düzenimizde işsizlik diye bir meseleyi hiç kimse göremeyecektir. Fakirlik tarih olacaktır" şeklinde konuşan BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle dedi: "Bizim sistemimizde tüketen ve üreten sınıf var. Hem tüketen, hem üreten sınıfı devlet iradesi olarak desteklediğiniz zaman tüketen sınıf, tüketim vazifesini bihakkın eda edecek. Üreten sınıf da üretme imkanını bulacak. Şu anda ise tüketen sınıf tüketme kabiliyetini ortaya koyamıyor. Çünkü aradığı desteği bulamıyor. Üreten de ken~|~disine pazar bulamadığı için üretim vazifesini eda edemiyor. Bunun için dünya ekonomisi durağan bir döneme girdi. Durağan dönemin aşılabilmesi için tüketim ve üretim sınıfının aynı anda, emme basma tulumbası gibi vazifesini ifa etmesi lazım. Tüketici sınıfın, devletin vergi almaması ve faizsiz kredi ile desteklenmesi lazım. Bu destek onun tüketim gücünü arttıracak. O tükettikçe üreten de ona cevap vermeye çalışacak. Üreten ve tüketenin muazzam bir şekilde vazife yaptığı bir toplumda avare kalmanın imkanı olmaz. İşsizlik tarih olur. İnsan, işten başını kaşımaya vakit bulamaz."

Mevcut ekonomide

işsizlik kaçınılmaz

Türkiye'nin paraya ihtiyacı olmasına rağmen bağımsız bir devlet olarak emisyon gücünü kullanmadığını, doğurgan paralar alarak işini yürütmeye çalıştığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu devlet nasıl bir devlet ki emisyon gücünü devreye koymuyor. Bağımsız bir devlet emisyon gücünü devreye koyar. Biz bu gücü devreye koymuyoruz. Batının, IMF'nin, bu vadide talimatını bekliyoruz. Böyle ekonomide müsaade edin de işsizlik olsun. Bu ekonomi ancak böyle olur. Bu ekonomi bir santim ileri gitmez. Batmaktan başka yola çıkmaz" dedi.

Çözüm IMF'siz

politikada

Bütçe hedeflerini aşmama gerekçesiyle Hükümetin kamu işçisine % 5 zam önermesine karşılık 6 ayda bütçe faiz hedeflerinden çok ciddi şekilde sapmasını, faiz konusunda bu kadar cömert davranmasını da değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, IMF politikalarına teslimiyetten dolayı hükümetin buna mecbur olduğunu belirtti. Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "IMF'nin talimatı dışına çıkamadıktan sonra işçine, memuruna zam yapamazsın. O bakımdan bizim IMF'siz bir politikaya dönmemiz lazım. Kendi kaynaklarımıza dönmemiz lazım. Bu faiz yükünden Türkiye'yi kurtarmamız lazım. 2002 yılı sonunda Türkiye'nin faize ödediği para 51 katrilyondur. Bütçe 39 katrilyon açık verdi. Bu sene en az 50 katrilyon verecek. Bütçenin açık verdiği yerde ne işçine, ne memuruna zam yapamazsın. Yatırım yapamazsın. Bu, eldeki bir bardak su ile 50 kişiye su vermeye kalkmaya benzer. Bizim bu politikaları terk etmemiz lazım. Türkiye, Yer altı kaynakları itibariyle dünyanın en zengin ülkesi Türkiye'nin kendi kaynaklarını harekete geçirmesi lazım."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137