17 Nisan 2011 Pazar 00:00
İstanbul'a yeni eğitim modeli

Groupama, Türk Eğitim Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Başarı Her Yerde' Eğitim Projesi, İstanbul'da başlıyor. Groupama CEO'su Yılmaz Yıldız, TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız'ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda detayları açıklanan projenin, ortaöğretimdeki öğrenciler ve okullar arasındaki akademik başarı farkını ortadan kaldıracak bir model olması hedefleniyor

~|~

Groupama, Türk Eğitim Derneği ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Başarı Her Yerde' Eğitim Projesi, İstanbul'da başlıyor. Groupama CEO'su Yılmaz Yıldız, TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız'ın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda detayları açıklanan projenin, ortaöğretimdeki öğrenciler ve okullar arasındaki akademik başarı farkını ortadan kaldıracak bir model olması hedefleniyor. Projenin ilk aşamasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başarı düzeyi düşük iki okul pilot olarak seçildi. Bu okullarda öğretmen açığı bulunmadığı gibi, öğrenciler ve aileleri sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan benzer özelliklere sahipler. Ancak, öğrencilerin başarı düzeyleri düşük olup, kendi aralarında büyük farklılık göstermekte; aynı zamanda bu iki okulun akademik performansı diğer okullara göre de çok düşük kalmakta. İki aşamadan oluşan projenin ilk aşamasında, bu okullardaki tüm paydaşların katılımıyla durum tespiti yapılacak, daha sonra kapsamlı bir eylem planı oluşturularak projenin ikinci aşamasında uygulamaya konacak. Bu iki aşamanın sonucunda elde edilecek sonuçlarla, öğrenci ve okul başarısı düşük olan benzer okullarda da uygulanabilecek bir model oluşturulması hedeflenmekte. Ortaya çıkacak eğitim modelinin, başarı düzeyini artırmak ve okullararası başarı farklılıklarını ortadan kaldırmak üzere yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Başarı farklılıkları hayattaki başarıyı da etkiliyor
Groupama CEO'su Yılmaz Yıldız, projeye ilişkin olarak, "Öğrenciler ve okullar arasındaki akademik başarı farklılıkları, ne yazık ki sadece okul hayatıyla sınırlı kalmamakta, öğrenciler hayata atıldıklarında da yoğun olarak devam etmektedir" dedi. Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu da, "Türkiye, OECD üyeleri arasında 'her bir okulun kendi içindeki öğrencileri arasında akademik başarı farklılıklarının en yüksek' olduğu ülkelerden biri. Projemiz bu veriler ışığında, tüm öğrencilerin toplam başarısının artırılması için, her bir öğrencinin kişisel öğrenimine odaklı yöntem ve stratejilerin tasarlanması gerekliliğinden yola çıkarak geliştirildi" açıklamasını yaptı. 
Toplantı kapsamında konuşma yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, bu projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Dr. Muammer Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özel sektör işbirliği ile eğitim sistemimizin gelişmesine yönelik gerçekleştirilen bu projeyi gönülden destekliyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin eğitimi yolunda özel sektörle birlikte attığımız adımlar; gelişen, büyüyen ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli bireylerin yetiştirilmesi için hayati önem taşıyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137