30 Ağustos 2007 Perşembe 00:00
İşte 60. hükümet !..
Başbakan Erdoğan, 60.hükümetin listesini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Çankaya Köşkü'nde sundu. 24 bakanın bulunduğu yeni listenin üçte biri, kabineye ilk kez girdi. ~|~

 

 

Saat 16.05'te başlayan görüşme 1,5 saat sürdü. Görüşmenin oldukça uzun sürmesi dikkatleri çekti. Görüşme sonrası Erdoğan bir açıklama yaparak kabine listesini açıkladı. 24 bakanın bulunduğu yeni listenin üçte biri, yani 8 bakan kabineye ilk kez girdi.

Kabinede kadın bakan olarak Nimet Çubukçu yerini korudu. Üç Başbakan Yardımcısı'ndan ikisi Hayati Yazıcı ve Nazım Ekren olurken, Adalet Bakanı Cemil Çiçek de bu göreve getirildi.

Daha önce Çalışma Bakanı olan Murat Başesgioğlu, Devlet Bakanlığı'na kaydırılırken, Mehmet Şimşek ve Mehmet Sait Yazıcıoğlu yeni devlet bakanları olarak kabinede yeraldılar.

Devlet Bakanı Ali Babacan, beklendiği gibi Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci görevini üstlendi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanlığı'na getirilirken, Vecdi Gönül, Milli Savunma Bakanlığı görevini sürdürüyor.

Kabinede en önemli sürprizlerden biri, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Milli Eğitim Bakanlığı'nı veto ettiği için Devlet Bakanı olan Beşir Atalay'ın İçişleri Bakanı olmasıydı.

Siyasi kulislerde değişeceği söylenen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yerlerini korudular.

Faruk Çelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olurken, Erdoğan'ın eski ekip arkadaşlarından Eski DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Çevre ve Orman Bakanı oldu.

Sosyal Demokrat kanattan AKP'ye transfer olana Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirildi.

Yine AKP'nin önemli transferlerinden eski ASO Başkanı Zafer Çağlayan da beklendiği gibi Sanayi ve Ticaret Bakanı oldu.

Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları'nın böleceklerini ve iki bakanlıktan 4 bakanlık çıkacağını, bunun için kanun ve kararnameler hazırlanacağını açıkladı. Böylece kabineye önümüzdeki günlerde iki yeni bakan daha ilave olacak.

Eski Bakanlar Kurulu'ndan Cumhurbaşkanı olan Gül, milletvekili adayı olmayan Abdüllatif Şener ve Ali Coşkun ile Abdülkadir Aksu, Osman Pepe ve Atilla Koç yeni kabinede görev alamadı.
 
KİMSEYE SÖYLEMEDİ
Başbakan Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine, Bakanlar Kurulu listesini kimseye söylemediğini açıkladı. Erdoğan, sadece listeyi hazırlayan yakın çalışma arkadaşım dediği, özel kaleminin bilgisi olduğunu ifade etti.

TAZE KANLA YOLA DEVAM
Erdoğan, yeni Bakanlar Kurulu üyelerini belirlerken, bir yandan geçen dönemin tecrübelerini yeni döneme taşıyarak politikalarda devamlılığı sağlamayı, bir yandan da yeni bir enerji ve dinamizm yakalamayı esas aldığını belirterek, "Yeni bir heyecanla, yeni bir dinamizmle eskilerin yanında yeni isimlerle, taze bir kanla yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Erdoğan, 60. Hükümet listesini açıklamadan önce Çankaya Köşkü'nden ayrılırken bir açıklama yaptı. Erdoğan, yeni hükümeti kurmak için görevi aldığı 6 Ağustostan bu yana geçen sürede, en geniş anlamda gerekli istişareleri ve değerlendirmeleri yaptığını belirtti.

"Yeni Bakanlar Kurulu kadromuzu, önümüzdeki dönemde Türkiye için koymuş olduğumuz hedefleri gerçekleştirecek ehliyet ve liyakatta bir kadro görerek hazırladım" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İsimleri belirlerken bir yandan geçen dönemin tecrübelerini, özellikle yeni döneme taşıyarak politikalarımızda devamlılığı sağlamayı, bir yandan da yeni bir enerji ve dinamizm yakalamayı esas aldım. "
     
60.HÜKÜMET 25 KİŞİDEN OLUŞUYOR

BAŞBAKAN: Recep Tayyip Erdoğan

DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI: Cemil Çiçek

DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI : Hayati Yazıcı

DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI : Nazım Ekren

DEVLET BAKANI : Mehmet Aydın

DEVLET BAKANI : Murat Başesgioğlu

DEVLET BAKANI : Kürşat Tüzmen

DEVLET BAKANI : Nimet Çubukçu

DEVLET BAKANI : Mehmet Şimşek

DEVLET BAKANI : Mustafa Sait Yazıcıoğlu

DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ :Ali Babacan

ADALET BAKANI : Mehmet Ali Şahin

MİLLİ SAVUNMA BAKANI : Vecdi Gönül

İÇİŞLERİ BAKANI : Beşir Atalay

MALİYE BAKANI : Kemal Unakıtan

MİLLİ EĞİTİM BAKANI : Hüseyin Çelik

BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANI : Faruk Özak

SAĞLIK BAKANI : Recep Akdağ

ULAŞTIRMA BAKANI : Binali Yıldırım

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANI : Mehmet Mehdi Eker

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI : Faruk Çelik

SANAYİ VE TİCARET BAKANI : Mehmet Zafer Çağlayan

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI : Mehmet Hilmi Güler

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI : Ertuğrul Günay

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI : Veysel Eroğlu

Yeni hükümet ilk toplantısını bugün saat 19:00'da Başbakanlık'ta yapacak. 60. Hükümet'in programı Cuma günü TBMM'de okunacak.

60. HÜKÜMETİN İLK BAKANLAR KURULU TOPLANTISI YAPILDI
60. hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunan Başbakan Erdoğan, kabine listesini basın toplantısıyla açıkladıktan sonra Başbakanlık Merkez Bina'ya geçerek Bakanlar Kurulu'nu topladı. Toplantı saat 19.15'de başladı. Bakanlar Kurulu toplantısı için Başbakanlık Merkez Bina'ya gelen yeni bakanların oldukça heyecanlı olduğu gözlendi. Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde basın mensupları görüntü aldıı.
Kabineye alınan yeni isimler Nazım Ekren, Hayati Yazıcı, Mehmet Şimşek, Sait Yazıcıoğlu, Veysel Eroğlu, Ertuğrul Günay, Faruk Çelik ve Zafer Çağlayan ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137