29 Şubat 2008 Cuma 00:00
Kamuda doktorlar ?tam gün' çalışacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, doktorların hastanelerde tam gün çalışmasını öngören yasaya ilişkin teknik çalışmaların sürdüğünü söyleyerek... ~|~
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tam gün yasasına ilişkin teknik çalışmaların sürdüğünü söyleyerek, Mart sonuna kadar çalışmaların biteceğini belirtti. Müsteşar Gümrükçüoğlu düzenlediği basın toplantısında 15 Şubat'ta yürürlüğe giren ayakta teşhis ve tedavi merkezlerine ilişkin yönetmelik ile hekimlerin tepkilerine neden olan tam gün yasasını değerlendirdi. Yasanın hiçbir şekilde hekimlerin özgürce mesleklerini kamuda ya da özelde sürdürmelerinin önüne geçmediğini belirten Gümrükçüoğlu "Doktorlar isterlerse muayenehane, dal, tıp merkezleri ile özel hastaneleri tercih edebilecekler ya da kamu ve üniversite hastanelerini sürdürecekler. Kamuda kalmayı tercih eden hekimler isterlerse mesai saatlerinden sonra da kamuda hizmetlerine devam ederler ve karşılığını da alırlar. Mevcut durumda üniversite hastanelerinde öğretim üyelerinin yaptıkları 20 saat çalışma anlaşmalarıyla ne tıp doktoru ne de asistan yetiştirilebilmektedir" dedi.

Döner sermaye güçlendirilecek
Şu anda Türkiye'de tam zamanlı çalışan hekim oranının yüzde 70, yarı zamanlı çalışanların ise yüzde 30 olduğunu kaydeden Gümrükçüoğlu "Üniversitelerin tıp fakültelerinde 1300 öğretim üyesi yarı zamanlı çalışıyor. Yani yüzde 10'u geçmiyor. Bazı tıp fakültelerinin tamamı tam zamanlı çalışıyor" dedi. Gümrükçüoğlu döner sermayelerin güçlendirileceğini ifade etti. Gümrükçüoğlu yine de hekimlerin dışarıda kazandıkları maddi artışı karşılayamayacaklarını belirterek "Hatta yarısını bile karşılayamayız" dedi.

Para vatandaştan çıkıyor
Özel sağlık kurumlarının aldıkları fark ücretlerine de değinen Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "2007'deki 7 katrilyonun 4?4.5 katrilyonunun vatandaşın cebinden çıktığı görülüyor. Kamu hastaneleri tahakkuk ettirdikleri faturaların ortalama yüzde 70'ini tahsil edebilmektedirler. Özel hastaneler ise tahakkuk ettirdiklerinin yüzde 100'ünü tahsil edebilmektedir" dedi.

Kamu hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarındaki istatistiklere de değinen Müsteşar Gümrükçüoğlu, "2007 sonunda Türkiye'de 24 bin 500 uzman hekim Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 200 milyon insanı muayene ettiler. Özel sağlık kuruluşları ise 18 bin 500 uzman hekimle 30 milyon iş ve işlem yapmış. Özel sağlık hizmetleri hekimlerin yüzde 40'ını istihdam edecek, harcamaların yüzde 40'ının bedelini alacak; ancak hasta yükünün yedide birini karşılayacak. Böyle bir dengesizliğin sonucu olarak insanlarımızın sağlığa ulaşabilirliği ve sürdürülebilirliği açıkça bozulmaktadır" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.