27 Nisan 2008 Pazar 00:00
Kapitalizm çöküyor çare Milli Devlet
Bursa'nın Ovaakça Belediyesi'nde düzenlenen Uluslararası Sosyal Devlet, Milli Devlet Kongresi'nin sonuç bildirgesinde Batı'nın ekonomik bunalım içinde olduğuna dikkat çekilerek, çarenin Milli Ekonomi Modeli'nde olduğu vurgulandı ~|~

Bursa'nın Ovaakça Belediyesi'nde düzenlenen 4. Uluslararası Sosyal Devlet, Milli Devlet Kongresi'nin sonuç bildirgesinde, dünya ekonomisinin fotoğrafı çekilerek, yaşanan sorunların çözüm adresi gösterildi.
Kongre'nin sonuç bildirgesinde altı çizilen hususlar şöyle:
* Bugün dünya, ABD ekonomisi başta olmak üzere liberal kapitalist yaklaşımlar tarafından tetiklenen ciddi bir iktisadî krizin içerisindedir. Finans piyasalarını çökerten krizin kaynağının yapısal olduğu ortaya çıkmıştır. Liberal kapitalist anlayış, elindeki bütün enstrümanları seferber etmesine ve tüm yöntemleri kullanmasına rağmen kriz katlanarak büyümektedir. Kongreye katılan bilim adamlarımızın ortaklaşa altını çizdiği gibi, devletlerin bu yapısal ekonomi krizden kurtulmalarının tek yolu, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ekseninde projelendirdiği Sosyal Devlet/Milli Devlet tezi ve formülleridir.

* Kongreye katılan bilim damlarının dikkat çektiği üzere, Prof. Dr. Baş'ın Sosyal Devlet ? Milli Devlet tezi, hiçbir din ve ırk farkı gözetmeksizin tüm insanlığın geçimini garanti altına almaktadır. Tüm insanlığın karnını doyuracak projeler ortaya koymaktadır. Prof. Dr. Baş'ın tezi, hiçbir din ve ırk farkı gözetmeksizin, tüm insanlığı kucaklamaktadır.
* Prof. Dr. Haydar Baş'ın, yaşanmayan hakların hak sayılmayacağı tespiti ve bu bağlamda hakların nasıl yaşatılacağını Sosyal Devlet ? Milli Devlet tezi ile projelendirmesi, bir devrim niteliğindedir.
* Sosyal Devlet anlayışını ekonomiler ve bütçeler üzerinde yük olarak gören liberal?kapitalist anlayışla dünyanın her kesiminde Sosyal Güvenlik ve Sosyal haklara ilişkin çok ciddi kısıtlamalara gidilmesi, yepyeni sosyal bunalım ve krizleri tetiklemiştir. Böylesi vahim bir yol ayrımında Prof. Dr. Haydar Baş, tüketimi, ekonomiler için bir kaynak olarak görerek Sosyal Devlet anlayışını ekonomilerin sürekli büyümesinin merkezine oturtmuş, buna paralel olarak hem Sosyal adalet hem de ekonomilerde sürekli büyümenin mümkün olabileceğini ortaya koymuştur.
* Prof. Dr. Baş'ın tezi, yüzyıllardır işçi ve işveren arasında süregelen paylaşım kavgasına son vermektedir. Bu bağlamda işçi olmayı tercih konusu haline getirmekte, geçim standartlarını onurlu yaşam seviyesine çıkartmakta, işvereni de gerek mali, gerek para politikalarıyla desteklemektedir. Böylece toplumsal barışı sağlayacak bir temel mekanizma oluşturmaktadır.
* Gelişmiş ve gelişmekte olan veya az gelişmiş olan devletler arasında süregelen kavgaların temelinde başkalarının kaynak ve zenginliklerini sömürerek ve ele geçirerek büyüme anlayışı yatmaktadır. Prof. Dr. Baş'ın Sosyal Devlet/Milli Devlet tezi, ötekisine vererek ve başkasıyla paylaşarak devletlerin ekonomilerinin büyüyebileceğini ortaya koymuştur; bu yaklaşım ile küresel barışın sürekli sağlanması temin edilmektedir.
* Kazakistan ekonomi enstitüsü  başkanı Sabden Orazali'nin teklifiyle milli devletlerde ekonominin gelişiminde Prof. Dr. Haydar Baş'ın fikirlerinden yararlanmak ve inovasyon (yenilikçilik) çalışmalarının yapılacağı bir forum gerçekleştirilmelidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137