12 Şubat 2009 Perşembe 00:00
Kapitalizm tarihe gömüldü
"Dünya ülkeleri Milli Ekonomi Modeli'ne dönüyor" diyen BTP Genel Başkanı, "Milli Ekonomi Modeli, adeta sessiz bir devrimle kapitalizmi tarihe gömmüştür" dedi. ~|~

 Bursa Ovaakça'da geçtiğimiz pazar günü düzenlenen "Türkiye Ve Dünya'da Ekonomik Buhran ve Çıkış Yolları" adlı sempozyumda kapanış konuşmasını yapan Bağımısz Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Türkiye ve dünyada yaşanan küresel ekonomik kriz üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Konuşmasında dünya ülkelerinin krizden çıkış için açıkladıkları önlem paketlerinde yer alan çarelerin kapitalizt anlayışa ters şeyler olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Krizden çıkış tedbirlerinin tamamı, kapitalizmde yer almayan hatta ona ters çareler. Türkiye de dahil 40'tan fazla ülke dünyayı saran ekonomik krizden çıkış için, iktisat tarihinde ilk defa üreteni değil, tüketeni destekliyor"

Modelimizden alıntı yapıyorlar
40'tan fazla ülkenin Milli Ekonomi Modeli'ni kullandıkları ama bu tezin kimin tezi olduğunun saklandığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, Bakü devlet Üniversitesi İktisat Teorisi Bölümü Öğretim Üyesi Prodf. Dr. Xosrov Kerimov'un bu konudaki tespitini dile getirdi. Kerimov İstanbul'da gerçekleştirilen Milli Ekonomi Modeli kongresinde, "...Rusya'nın iki görkemli âlimi, Buzgalin ve Kavganov ve yahut da Nobel ödüllü Stiglitz'in fikirlerinde Haydar Baş'ın tezlerine yakınlaşmaya başladıklarını görüyoruz. Bütün bu gerçekler, Haydar Baş'ın tezine yakınlaşmaya başladıklarını görüyorum. Ama beni üzen bir mesele var. Hocamızın fikirlerinden istifade ediyorlar ama onun adını dile getirmiyorlar. Prof. Dr. Haydar Baş'ın adını anlamalarına egoizmleri engel oluyor. Ama eminim ki bu uzun sürmeyecek ve hepsi itiraf edeceklerdir" demişti.

MEM devrim yaptı
"Bugün dünya Milli Ekonomi Modeli'ne ciddi bir dönüş yapıyor" diye konuşan BTP Genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Bugün dünya Milli Ekonomi Modeli'ne ciddi bir dönüş yapıyor. Ülkeler resmen ve fiilen sosyal devlet projelerimizin önemli hususlarını hayata geçirerek uygulamaya başladı. İktisat tarihinde tüketicinin desteklenmesini söyleyen tek tez olan Milli Ekonomi Modeli, adeta sessiz bir devrimler kapitalizmi çoktan tarihe gömdü."
KATILIMCILAR  NE DEDİLER


Prof. Dr. Cahit Babuna:
Yeni sosyal devlet sistemi
Dikkat ettiniz mi kimse bugün burada olduğu gibi ilim adamlarıyla birlikte kimse sorunları ele almıyor. Amerika Birleşik devletlerin de yüzlerce milyar dolar piyasayı canlandırmak için harcanıyor. Nereye veriliyor bu para? Kapitali elinde bulunduran banka ve şirketlere veriliyor. Hâlbuki ezilen halktır. Halkın alım gücü bitmiş durumdadır. Onun için dikkat ettiniz mi dünyanın ihtiyacı olan yepyeni ekonomik sistemi ve yeni bir sosyal devlet sistemini Prof. Dr. Haydar Baş ortaya koymuştur. Bunun için kongreler yapıldı. Bunun için enternasyonal düzeyde Almanya'ya ve pek çok ülkeye gidildi. Bazı formülleri Rusya ve ABD gibi ülkelerde uygulanmaya başladı.

Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu:
Tüketici maliyetsiz parayla desteklenmeli
Hali hazırda yaşanan küresel ekonomik krizin çözümü için Milli Ekonomi Modeli, tüketicinin güçlendirilmesi gerekiyor ve piyasaya para arz edilmesini söylüyor. Ancak paranın mutlaka bu tüketici kesime maliyetsiz para olarak girmesi gerekiyor. Bunu tarif eden bir tane sistem var. O da Sosyal Devlet-Milli Devlet projesidir. Bu proje Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ni pratiğe döktüğü projedir.


Recep Bahar:
Herkes MEM'e muhtaç
Tüm ülkeleri burada konuştuk ve içinde bulundukları kötü durumları dile getirdik. Her tarafta büyük bir ekonomik yangın var. Diyeceğimiz şu ki, doğu da, batı da, kuzey de güney de hepsi Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ne muhtaç. Prof. Dr. Haydar Baş'ın eserlerinden alıntı yapmıyorlar, intihal yapıyorlar, çalıyorlar. Ama başka çareleri yok gelecekleri yer, Prof. Dr. Haydar Baş'ın kapısıdır.

Dr. İlhan Gültekin:
Prof. Dr. Baş 'çözüm var' diyor
Milli Ekonomi Modeli'nin bu krize getirdiği çözümü çok önemsiyorum. Çünkü bu krizin önemli dayanak noktalarından biri de çözümsüzlüktür. Tamam, sorun yaşıyoruz ama başka çözüm yok ki, diyorlar bu sistemsizliğin ve anarşinin sahipleri. Bunlara karşı Prof. Dr. Haydar Baş 'çözüm var' diyor.

Dr. Ali Bestami Kepekçi:
Vatandaşlık maaşı çığır açtı
Özgür insanlar bireysel ve toplumsal haklara sahiptir. bu hakları almak için kimsenin eline bakmak veya dilenmek zorunda değillerdir. sosyal poltikanın kişilerin insiyatifine indirgenmeyen bir temel hak ve özgürlük alanı olması gerekir. Bugün yapılan beyaz eşya gibi yardımlar topluma dilenci kültürü yaymaktan başka bir şey değildir. Bu saydığımız tüm çarpıklıklar Prof. Dr. haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeliyle kendini bulmuş ve olması gereken yere taşınmıştır. Bu modelin ekonomi literatürüne kattığı vatandaşlık maaşı adeta bir çığır açmış ve sosyal devletin gerçek boyutunu ortaya koymuştur.

Emre Polat:
Vahim tablo MEM'le değişir
Sayın Prof. Dr. Haydar Baş, bize ilk önce ülkelerin tam bağımsız olabilmeleri için, kendi sınırları içerisinde kendi insanının alınteri karşılığında, kendi paralarını tedavülde tutmaları gerektiğini göstermektedir. Bugün siyaset, sadece Milli Ekonomi Modeli'nin öngördüğü bu açılımı hayata geçirsin, hem dolar marifetiyle ABD'ye aktarmış olduğumuz gelir transferinin önüne geçilmiş olur, hem de bir anda Türkiye'nin vahim tablosu değişir. 

İbrahim Berk:
Türkiye varlık yokluk mücadelesi veriyor
6 yıllık AKP iktidarı döneminde Türkiye, küresel krizle karşılaşmadan önce büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Türkiye bu olumsuz tablo içerisinde bir de beklenmedik küresel krizle beraber artık varlık yokluk mücadelesiyle karşı karşıyadır. Hükümet ayrıca IMF anlaşmasıyla beraber küresel krize karşı Türkiye'nin elini kolunu bağlamaya çalışıyor. Türkiye'nin bu çifte krizden tek kurtuluş yolu sadece ve sadece Prof. Dr. Haydar Baş'ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli iledir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137