17 Temmuz 2009 Cuma 00:00
Karadeniz'e AKP darbesi

Başta Fındık Tanıtım Grubu olmak üzere 'yerli ve yabancı lobilerin' çalışmaları sonuç verdi. Hükümet, fındıktan elini ayağını çekti. Tüccarla baş başa kalan üretici ise şok içinde.
~|~

 Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen ve radikal kararlar içeren yeni fındık stratejisi, Karadenizli fındık üreticilerini şoke etti. Bu kararların fındık sektörü açısından olumlu sonuçlar doğuracağına inanan üreticilerin sayısı ise yok denecek kadar az!
Trabzon'da, uzun yıllar fındık üreticiliği yapan Ahmet Altınsoy, alınan kararların büyük kısmını uygulama imkanının bulunmadığını belirtti. Özellikle fındık ekim alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin '750 metreden daha yüksek ve eğimi yüzde 6'dan daha fazla alanlarda fındık yetiştirilmemesi' yönündeki kararın uygulanma şansının çok düşük olduğunu belirten Altınsoy, "Fındığını kimse sökmez. Adam söküp de ne yapacak? Üretici zaten perişan. Bizim buralarda fındıktan başka tarım ürünü yetişmez. Çünkü arazinin yapısı buna uygun değil" dedi.

Üretici tüccarın insafına terkedildi
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) artık fındık alımı yapmayacak olmasının üreticiler açısından hiç de iyi sonuçlar doğurmayacağını belirten Altınsoy, şöyle konuştu: "Bu kararla üretici tam manasıyla tüccarın kucağına düşmüştür. Tüccar artık fındık fiyatlarıyla istediği gibi oynayabilecektir."  Doğu Karadeniz Bölgesi'nin coğrafi yapısı dolayısıyla eğiminin fazla olduğunu belirten bazı üreticiler ise, bu eğimli arazilerde fındıktan başka bir ürünün yetiştirilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Sakarya ve Düzce bölgelerinde arazinin daha düz olduğunu ve makineli tarım imkanının bulunduğuna dikkat çeken üreticiler, fındık ekim alanlarının fındıktan başka geçim kaynağı bulunmayan Doğu Karadeniz Bölgesi yerine bu bölgelerde daraltılması gerektiğini savundu. Bazı üreticiler ise şu ana kadar çok sözlerin verildiğine, çok vaatlerde bulunulduğuna ancak sonradan bunların unutulduğuna dikkat çekerek bilhassa dönüm başına yapılacak 150 TL destekleme parasının ellerine geçmeden inandırıcı bulunmadığını ifade etti.

Fiskobirlik geri gelsin
Giresun Merkez Kayadibi Muhtarı ve fındık üreticisi Hasan Işık da, fındıkta hükümetin yeni fındık stratejisinin kendilerinin mağduriyetine neden olacağını belirtti. Hükümetten fındığa sahip çıkmasını beklediklerini belirten Işık, şöyle konuştu: "Biz, tüccarın eline bırakılıyoruz. Hükümetin bu yanlışlıktan dönmesini istiyoruz. Fındığa destek olmasını, FİSKOBİRLİK'in yine eski günlerine dönmesi için çalışmalar yapmasını istiyoruz. Emeğimizin karşılığını almamız için 2009 ürünü fındığımıza iyi bir fiyat verilmeli. Fındık üreticisi olarak hükümetin bizi mağdur etmeyeceğine inanıyoruz." Fındık üreticisi Abdullah Hamzaoğlu ise, hükümetin fındık alanları yerine ürüne destek vermesi gerektiğini ve yeni fındık stratejini uygulamaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Hükümetin üreticiyi şoke eden fındık kararları
* Toprak Mansulleri Ofisi (TMO) artık fındık alımı yapmayacak. Stoklarındaki 535 bin ton fındığı ise satmayacak.
* Ruhsatlı üretene dekar başına 150 lira destek verilecek, ruhsatsız üreticiye 3 yıl süreyle fındık söküm ve alternatif ürüne geçme karşılığında 600 lira destek sağlanacak.
* 3 yılın sonunda ruhsatsız alanlarda fındık üretimine izin verilmeyecek. Destek ödemeleri 2010 yılı başında yapılacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.